S Vodafonem si zavoláte ze zahraničí levněji

S Vodafonem si zavoláte ze zahraničí levněji | foto: Profimedia.cz

Vodafone sliboval revoluci, oproti konkurenci se však příliš nepředvedl

  • 25
Vodafone dnes představil službu Passport, která snižuje ceny za volání i za příchozí hovory v zahraničí. Vyplácí se jen u delších telefonátů a oproti konkurenci ji lze aktivovat i k předplaceným kartám.

Nová služba vám umožní volat ze zahraničí za stejnou minutovou sazbu jako u domácích tarifů v případě volání do jiných sítí v Česku a za spojovací poplatek bezmála třicet korun včetně daně. Ten tvoří i základní sazbu za příchozí hovory, které jsou po jeho odečtení zdarma. Za aktivaci ani používání služby se neplatí žádný poplatek.

Služba Passport je dostupná pro tarifní i předplacenkové zákazníky Vodafonu s aktivovanou službu Vodafone World Roaming ve všech zemích Evropské unie a také v Chorvatsku, Austrálii a na Novém Zélandu. Konkurenční nabídky přitom zahrnují výrazně menší počet destinací. Aktivovat zvýhodnění si můžete přes aktivační SMS či v jakékoli formě samoobsluhy.

V případě cen za SMS, MMS a data v zahraničí jsou nadále účtovány sazby dle ceníku služby Vodafone World Roaming, která je i nadále dostupná ve svém stávajícím rozsahu.

Konkurence je i není levnější

"Jednotná cena za volání doma i v zahraničí odpovídá naší strategii nabízet transparentní a férové nabídky, které využijí všichni zákazníci," říká generální ředitel Vodafonu ČR Grahame Maher a dodává: "Globální úspěch Vodafone Passportu dokazuje, že nejlepší cestou ke snižování cen za roaming je konkurenční prostředí."

Konkurence má však oproti Passportu částečně navrch. Téměř shodné zvýhodnění nabízí T-Mobile pod jménem Cestovatel. U něj najdeme ve většině případů nižší minutovou sazbu. Výhodnější je i logika účtování spojovacího poplatku, jež se odečte pouze jednou za maximální dobu hovoru, tedy 65 minut. V případě Passportu jej budete platit každých 20 minut hovoru.

Spojovací poplatek je ale v případě T-Mobilu o necelou pětikorunu dražší. Přihlédneme-li navíc k faktu, že málokdo z nás volá v zahraničí déle jak dvě minuty (dle průzkumů je průměrná délka roamingového hovoru 1 minuta a 50 sekund), druhá nevýhoda se smazává. V případě nejdražších tarifů (Nabito 1000 a Nabito 1800) je Vodafone Passport výhodnější i v minutových sazbách.

Pojďme si to srovnat

Právě nižší spojovací poplatek nakonec rozhoduje ve prospěch Vodafonu, což je patrné z naší tabulky. Levněji vás s ním vyjde tříminutový hovor v případě, že používáte některý z tarifů Nabito 300 až 1800. Do srovnání jsme přitom záměrně nezahrnuli starší tarify Naplno a jejich předchůdce, které již nejsou aktivně nabízeny. U nich se minutová sazba za volání řídí stejnými pravidly jako u tarifů Nabito. Za minutu hovoru tak zaplatíte shodnou sazbu jako v případě domácího volání do cizích sítí.

Kolik vás bude stát 3minutový hovor ze zahraničí:
Vodafone Passport T-Mobile Cestovatel
Nabito 100 49,40 Kč Jednotná sazba pro všechny tarify 48,79 Kč
Nabito 300 45,83 Kč
Nabito 600 44,03 Kč
Nabito 1000 41,63 Kč
Nabito 1800 40,10 Kč
Vodafone divoká karta 51,17 Kč T-Mobile Twist nenabízeno


Zvýhodnění Passport a Cestovatel však spoléhají na to, že vás donutí volat ze zahraničí déle, a tím utrácet více. Používají k tomu jednoduchou logiku, jelikož čím déle hovoříte, tím je pro vás minuta hovoru levnější. Ve výsledku ale zaplatíte samozřejmě více než u krátkého hovoru. Tento fakt ale ocení cestující manažeři, kteří takto mohou velkou měrou ušetřit. Proto jsme porovnali také ceny za půlhodinový hovor, ve kterém se již promítne nevýhoda Passportu - účtování spojovacího poplatku za každých 20 minut hovoru.

Kolik vás bude stát 30minutový hovor ze zahraničí:
Vodafone Passport T-Mobile Cestovatel
Nabito 100 256,00 Kč Jednotná sazba pro všechny tarify 177,31 Kč
Nabito 300 220,30 Kč
Nabito 600 202,30 Kč
Nabito 1000 178,30 Kč
Nabito 1800 163,00 Kč
Vodafone divoká karta 273,70 Kč T-Mobile Twist nenabízeno


Zde již Vodafone ztrácí dech, ačkoli, jak je patrné, v případě nejvyššího tarifu stále vychází levněji. A to i při hodinovém hovoru, kdy zaplatíte spojovací poplatek třikrát (maximální doba hovoru u Vodafonu je menší než 60 minut). Jelikož lze ale předpokládat, že takový manažer nebude mít některý z nejnižších tarifů, lze říci, že rozdíly jsou minimální. Navíc lze zvýhodnění Passport využít oproti T-Mobilu i u předplacenky.

Částečnou výhodu má T-Mobile v případě příchozích hovorů. Pokud přijmete hovor delší než dvacet minut, vychází díky 34,51 koruny za 65 minut hovoru výhodněji než Vodafone při sazbě 59,50 za 21 až 40 minutový hovor. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho hodláte s druhou stranou hovořit. Dá se ale předpokládat, že na výhodu T-Mobilu v tomto případě dosáhne jen málokdo.

Mravenčí práce

Obě zmíněná zvýhodnění také přináší snazší orientaci zákazníka v minutových sazbách. U T-Mobilu si stačí zapamatovat minutovou sazbu 4,76 koruny, která platí pro všechny tarify bez rozdílu, stejně jako sestavovací poplatek 34,51 koruny. Vodafone zase nastavil minutové sazby podle vašeho tarifu, což v případě nových tarifů Nabito znamená jednu sazbu za veškerá volání bez ohledu na to, odkud voláte nebo kam (vyjma hovorů do zahraničí). Stačí tak vědět, že při volání z ciziny zaplatíte každých dvacet minut jednorázově necelých třicet korun.

Zmatek ale nastává ve výběru destinací a mobilních sítí, v kterých lze zvýhodnění využít. Jelikož obě služby čerpají z výhod nadnárodního operátora, volání je levnější jen ve vybraných partnerských sítích a zemích. Pokud tak vyrazíte na dovolenou, je dobré si nejdříve zjistit, zda v dané zemi zvýhodnění funguje, a pokud ano, v jaké síti jej můžete čerpat. Vodafone tyto informace sděluje SMS zprávou při prvním přihlášení telefonu do zahraniční sítě.

T-Mobile však chystá od 15. června změnu k lepšímu - v zahraničí totiž již nebudete muset řešit, v jaké síti jste aktuálně zaregistrováni. Pokud se tedy budete nacházet v jedné z vybraných zemí, volat za "cestovatelské" ceny půjde z jakékoli dostupné sítě v této oblasti. To však neřeší zásadní nevýhodu Cestovatele oproti Passportu a to dostupnost služby - Passport využijete ve 29 zemích, zatímco zvýhodnění Cestovatel pouze v jedenácti.

Revoluce nebo evoluce?

Na to, jak se Vodafone ještě před spuštěním nové služby Passportem oháněl, se příliš nepředvedl. Ceny jsou v konečném součtu téměř shodné jako u konkurence, tudíž o revoluční službě se mluvit nedá. Upřít mu však nelze fakt, že pro stávající zákazníky se jedná o podstatný evoluční krok v roamingových cenách. Právě oni však novou službu nejvíce uvítají. K opuštění stávajícího operátora vás Passport zřejmě nepřesvědčí.