Vodafone nabízí rychlý internet, po Británii přijde na řadu i Česko

aktualizováno 
Britský Vodafone bude jako poslední z operátorů nabízet rychlý internet přes pevné linky. Šlape tak na paty britské konkurenci, která podobné služby nabízí již delší dobu. Operátor se chystá službu nabídnout i v Česku.

Vodafone UK začne od ledna nabízet i služby přes pevné linky | foto: Mobil.iDNES.cz

Mobilní operátoři se stále předhánějí v nových možnostech, jak nabídnout rychlý internet přes mobilní síť. Prozatím je ale úloha pevných linek nezastupitelná.

Současné mobilní technologie totiž dovolují připojení k internetu maximálně 2 Mb/s. A ačkoli by se nám ještě před rokem zdála tato rychlost závratná, dnes už je to málo. Řadě zákazníků tato rychlost nestačí.

Pevná linka v mobilní síti - i u nás

V souboji s pevnými operátory jsou tak ti mobilní nuceni nabídnout i služby pevných linek. A jde samozřejmě hlavně o firemní zákazníky, kteří jsou velice lukrativní.

Britský Vodafone tak začne od 8. ledna nabízet připojení k internetu prostřednictvími technologie DSL s maximální rychlostí 8 Mb/s. Dle dostupných informací se takové služby dočkáme i u nás.

„V současnosti vyhodnocujeme požadavky našich zákazníků a snažíme se jim nabídnout řešení, které by skutečně plně pokrylo jejich potřeby," říká Jakub Hrabovský z Vodafone.

Na rozdíl od Británie se ale prozatím zaměří český Vodafone především na firemní klientelu, které by chtěl poskytnout kompletní řešení hlasových i datových služeb.

Dle slov Hrabovského by operátor kromě mobilních a datových služeb rád nabídl i VoIP telefonii, případně zvýhodněná volání do konkrétní země.

Jednání se už rozběhla

V současnosti probíhají jednání o možnosti pronájmu přenosové kapacity s většinou českých relevantních operátorů – mj. s Telefonicou O2, GTS Noverou, Radiokomunikacemi a.s. a dalšími.

Podle zdrojů blízkých společnosti Vodafone je pravděpodobné, že nakonec nebude uzavřena exkluzivní smlouva o spolupráci jen s jedním operátorem. Vodafone si ale bude pronajímat kapacity podle aktuální potřeby svých zákazníků.

Jak je to v Británii

Služba spouštěná ve Velké Británii dostala název Vodafone At Home a bude dostupná všem tarifním zákazníkům za 25 GBP (asi 1 045 Kč) měsíčně.

Pro připojení zákazníků využívá Vodafone pronajaté pevné linky (LLU) od britského BT na základě dohody, kterou oba operátoři uzavřeli letos v září. Podle vyjádření představitelů Vodafone je tato možnost ekonomicky výhodnější než budování vlastní přístupové sítě.

Součástí služby bude pronájem linky a technická podpora 24 hodin denně. Zároveň získají zákazníci možnost volat zdarma až 60 minut na všechny pevné linky v rámci Velké Británie a získají slevu 25 % na volání z pevné linky na mobil.

Součástí balíčku služby bude 10 e-mailových adres, softwarový balík Norton Internet Security 2006, a také modem Netgear. Za příplatek 25 GBP bude k dispozici i modem s podporou Wi-Fi.

Vodafone pevna


Pro využívání služby Vodafone At Home bude nutné podepsat smlouvu na 18 měsíců, která ale nijak neovlivňuje smlouvu na mobilní služby. Pokud byste se ale v průběhu využívání služby rozhodli ukončit svůj mobilní tarif, zvýší se cena o 10 GBP.

Zákazníci Vodafone At Home si budou moci navíc koupit za poloviční cenu (58 GBP) Vodafone Mobile Connect USB Modem a pořídit si za 29 GBP měsíčně přístup k Vodafone 3G.

Všechny služby – tedy připojení k internetu, volání přes pevnou linku, mobilní tarif a případně i 3G data – budou účtovány na jedné faktuře.

Ve Velké Británii už přístup k rychlému internetu nabízí všichni operátoři.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...



Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Půlmilionová pokuta pro T-Mobile. Vymáhal neexistující pokuty

T- Mobile.

Český telekomunikační úřad udělil T-Mobilu půlmilionovou sankci za použití agresivní obchodní praktiky, prostřednictvím...

O2 má levnější pevný internet, dostanou ho jen jeho zákazníci

prodejna O2 Experience Centre v Centru Chodov

Operátor O2 připravil novou nabídku pevného internetu, která láká na slevy pro zákazníky operátora s některým z tarifů...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...



Najdete na iDNES.cz