Vodafone nabízí rychlý internet, po Británii přijde na řadu i Česko

aktualizováno 
Britský Vodafone bude jako poslední z operátorů nabízet rychlý internet přes pevné linky. Šlape tak na paty britské konkurenci, která podobné služby nabízí již delší dobu. Operátor se chystá službu nabídnout i v Česku.

Vodafone UK začne od ledna nabízet i služby přes pevné linky | foto: Mobil.iDNES.cz

Mobilní operátoři se stále předhánějí v nových možnostech, jak nabídnout rychlý internet přes mobilní síť. Prozatím je ale úloha pevných linek nezastupitelná.

Současné mobilní technologie totiž dovolují připojení k internetu maximálně 2 Mb/s. A ačkoli by se nám ještě před rokem zdála tato rychlost závratná, dnes už je to málo. Řadě zákazníků tato rychlost nestačí.

Pevná linka v mobilní síti - i u nás

V souboji s pevnými operátory jsou tak ti mobilní nuceni nabídnout i služby pevných linek. A jde samozřejmě hlavně o firemní zákazníky, kteří jsou velice lukrativní.

Britský Vodafone tak začne od 8. ledna nabízet připojení k internetu prostřednictvími technologie DSL s maximální rychlostí 8 Mb/s. Dle dostupných informací se takové služby dočkáme i u nás.

„V současnosti vyhodnocujeme požadavky našich zákazníků a snažíme se jim nabídnout řešení, které by skutečně plně pokrylo jejich potřeby," říká Jakub Hrabovský z Vodafone.

Na rozdíl od Británie se ale prozatím zaměří český Vodafone především na firemní klientelu, které by chtěl poskytnout kompletní řešení hlasových i datových služeb.

Dle slov Hrabovského by operátor kromě mobilních a datových služeb rád nabídl i VoIP telefonii, případně zvýhodněná volání do konkrétní země.

Jednání se už rozběhla

V současnosti probíhají jednání o možnosti pronájmu přenosové kapacity s většinou českých relevantních operátorů – mj. s Telefonicou O2, GTS Noverou, Radiokomunikacemi a.s. a dalšími.

Podle zdrojů blízkých společnosti Vodafone je pravděpodobné, že nakonec nebude uzavřena exkluzivní smlouva o spolupráci jen s jedním operátorem. Vodafone si ale bude pronajímat kapacity podle aktuální potřeby svých zákazníků.

Jak je to v Británii

Služba spouštěná ve Velké Británii dostala název Vodafone At Home a bude dostupná všem tarifním zákazníkům za 25 GBP (asi 1 045 Kč) měsíčně.

Pro připojení zákazníků využívá Vodafone pronajaté pevné linky (LLU) od britského BT na základě dohody, kterou oba operátoři uzavřeli letos v září. Podle vyjádření představitelů Vodafone je tato možnost ekonomicky výhodnější než budování vlastní přístupové sítě.

Součástí služby bude pronájem linky a technická podpora 24 hodin denně. Zároveň získají zákazníci možnost volat zdarma až 60 minut na všechny pevné linky v rámci Velké Británie a získají slevu 25 % na volání z pevné linky na mobil.

Součástí balíčku služby bude 10 e-mailových adres, softwarový balík Norton Internet Security 2006, a také modem Netgear. Za příplatek 25 GBP bude k dispozici i modem s podporou Wi-Fi.

Vodafone pevna


Pro využívání služby Vodafone At Home bude nutné podepsat smlouvu na 18 měsíců, která ale nijak neovlivňuje smlouvu na mobilní služby. Pokud byste se ale v průběhu využívání služby rozhodli ukončit svůj mobilní tarif, zvýší se cena o 10 GBP.

Zákazníci Vodafone At Home si budou moci navíc koupit za poloviční cenu (58 GBP) Vodafone Mobile Connect USB Modem a pořídit si za 29 GBP měsíčně přístup k Vodafone 3G.

Všechny služby – tedy připojení k internetu, volání přes pevnou linku, mobilní tarif a případně i 3G data – budou účtovány na jedné faktuře.

Ve Velké Británii už přístup k rychlému internetu nabízí všichni operátoři.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

T-Mobile přidává dárky. Datově štědrý je ovšem jen u Twistu

V letošní vánoční nabídce se T-Mobile zaměřuje na cenové zvýhodnění vybraného...

Ani o letošních Vánocích T-Mobile nezapomněl na zákazníky s Twist kartou. Bonusový kredit a limitovanou edici...

Vítají pocestné a hledají neznámou lásku. Kdo má nejlepší vánoční reklamu?

Kouzelné chvíle po celý rok: Zpěvačka

K vánočnímu období patří stejně neodmyslitelně jako pohádky i svátečně laděné operátorské reklamy. V těch letošních se...

Bezejmenní z davu jsou tvářemi svobody. O2 připomíná výročí 17. listopadu

O2 připomíná události 17. listopadu kampaní Tváře svobody

Studentská manifestace připomínající nacistické represe v roce 1939 přerostla před 29 lety v masivní studentskou...

Najdete na iDNES.cz