Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodafone má luxusní low-endové véčko – Recenze Sharpu GX29

aktualizováno  2:09
Vodafone splnil své sliby a zařadil do nabídky první mobil značky Sharp. Nový model GX29 představuje pozvolný nástup značky na náš trh. Na špičkové modely si ještě budeme muset počkat, ale i nabízená novinka stojí za pozornost. Zaujme především výhodnou cenou.
Sharp GX29 recenze

Sharp GX29 recenze | foto: Mobil iDNES.cz

Sharp není na našem trhu zcela neznámá značka, běžně se s ní ale na pultech tuzemských prodejen nesetkáváme. Hned v počátku provozu sítí GSM u nás patřil Sharp TQ-G450 mezi první mobily na našem trhu. Jenže pak se po této značce slehla zem, dokud dva modely (GX13 a GX23) před časem nenabízel Eurotel a jeden T-Mobile (TM100). Nyní se budeme se značkou Sharp setkávat v nabídce operátora Vodafone, kterému Sharp své modely exkluzivně dodává již dlouhou dobu.

Sharp je známý jako výrobce high-endových mobilů nejvyšší třídy se špičkovými displeji a výbornými fotoaparáty. I s těmito špičkovými modely se u nás setkáme, ale na to je ještě chvíli čas. Top modely Sharpu jsou určené pro provoz v sítích třetí generace a tu jak známo Vodafone u nás ještě nespustil. Proto prvním Sharpem v nabídce Vodafone je low-endové véčko GX29. Na první pohled luxusně vyhlížející telefon překvapí příznivou cenou a také výborným hlavním displejem.

Sharp GX29
Kompletní technické parametry telefonu najdete v našem katalogu mobilů.

Mnohem levnější než vypadá

Elegantní stříbro-černé véčko. Takový je nový Sharp GX29. Výrobce neexperimentoval a dal telefonu do vínku jednoduché linie a vyvaroval se jakýchkoliv designérských experimentů. Přední i zadní strana telefonu je vyrobena ze stříbrného plastu, vnitřek pak z plastu černého. Chybí jakékoliv ozdobné linky, kterými jsou mnohé jiné telefony bohatě vyzdobené. Za jediný ozdobný prvek zavřeného telefonu tak můžeme považovat miniaturní vnější displej s růžovo-fialovým podsvícením. U zavřeného telefonu vyniká stříbrná navigační klávesa.

   

Ač je celý mobil vyroben z plastu, musíme pochválit zpracování, které odpovídá nejvyšší třídě mobilů. Snad jen otvírání telefonu jde až příliš ztuha. Výhrady nemáme ani ke klávesnici. Tlačítek najdeme na telefonu pouze nezbytné minimum a jejich mechanické vlastnosti jsou dobré. Pouze podsvícení se nám zdálo poněkud mdlé a nevýrazné. Novinka od Sharpu patří mezi průměrně velké mobily. Jeho rozměry jsou 94 x 46 x 20 mm a hmotnost má hodnotu 92 gramů.

  

Průměrná výdrž baterie

Baterii Sharpu GX29 kryje plastová krytka, která vyjma objektivu fotoaparátu obsáhla celou zadní část telefonu. Není třeba se obávat o vůli této krytky, na telefonu sedí jako přibitá, přitom ji nejistí žádný samostatný zámek. Výdrž telefonu patří do průměru. Na jedno nabití nám Sharp vydržel na příjmu tři dny non-stop provozu se zhruba 35 minutami hovoru.

  

Nejlepší low-endový displej, bez diskusí

Než se dostaneme k výtečnému hlavnímu displeji Sharpu GX29, tak se pojďme podívat na displej vnější. Ten snad již ani nemohl být menší, je to tak přesně jedna úroveň velikosti nad informační diodou. Přesto toho dokáže tenhle prcek zobrazit poměrně dost. Běžně ukazuje čas, po zavření telefonu, nebo podržení boční klávesy, se na displej vejdou najednou informace o stavu baterie, síle signálu, o spuštěném Bluetooth a ještě aktuální datum. Vše překvapivě dobře čitelné. Displej se umí výborně poprat se sluníčkem a nebo jen minimem světla – za všech okolností je výborně čitelný.

   

To hlavní displej je z jiného těsta. Ač nepatří k největším, má úhlopříčku jen 4,8 centimetru, určitě patří mezi ty nejlepší. A to nejen ve své třídě low-endových mobilů, tam nemá vůbec žádnou konkurenci, tak i v absolutním měřítku. Displej má totiž velké rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a zobrazí 262 000 barev. Pokud se obáváte hrubého rastru, můžete hodit všechny starosti za hlavu. Díky menší úhlopříčce a velkému rozlišení se jedná o jeden z nejjemnějších displejů na trhu.

Ovládání - globální Vodafone

Tím že se s telefony značky Sharp na našem trhu setkáváme jen výjimečně, tak se leckdo může obávat jejich systému ovládání. Jenže světu vládne unifikace a tak se ovládání Sharpu GX29 nikterak výrazně neodlišuje od ovládání jiných mobilů na našem trhu. Do menu se vstupuje potvrzovací klávesou, pravá kontextová vede rovnou na portál Live!, pod levou se skrývá menu zpráv.

   

Hlavní menu má podobu matice devíti ikon a jak je u Vodafone zvykem, má unifikovanou podobu, která se liší zcela minimálně od podoby menu i u mobilů jiných značek. Samotné ikony jsou pak téměř identické. Hlouběji zanořené položky mají textovou podobu a jsou řazené vertikálně. Všechny položky mají i svou ikonku, ty jsou však tak titěrné, že se v nich velmi obtížně orientuje. Výhrady máme i k velikosti fontu, který se jistě nebude líbit těm, kteří hůř vidí.

    

V menu fungují klávesové zkratky. Kdo by je však chtěl používat, musí si menu hezky odpočítat, žádná položka není očíslovaná. K samotné klávesnici není co dodat, pracuje se s ní vcelku pohodlně a i rozmístěná kláves nevede k nechtěným překlepům při ovládání tohoto véčka.

Zprávy a volání

Telefonní seznam Sharpu GX29 pojme 500 vícepoložkových kontaktů, které lze roztřídit do osmi skupin volajících. Ke kontaktu lze přidat tři čísla, dva e-maily, poznámku a kompletní adresu. Samozřejmě lze zvolit i obrázek včetně fotografie a specifické vyzvánění. V seznamu se vyhledává podle více znaků. Telefon nabízí i šest vyzváněcích profilů, které lze libovolně editovat. Samotná vyzvánění, která telefon nabízí, patří tak do roku 2002 a rozhodně s nimi parádu nikdo neudělá. Jako vyzváněcí melodii nelze použít skladby ve formátu MP3, k dispozici je pouze vyzvánění ve formátech MIDI a SMAF. 

   

Kamenem úrazu nového Sharpu jsou zprávy. K dispozici je český slovník T9, který však používá diakritiku a telefon s ní zprávy i odesílá. Přitom podle návodu je v menu položka, která by měla tuto nepříjemnost ošetřit. Bohužel, u testovaného vzorku se vždy odeslala zpráva s diakritikou a tak i byla doručena. Při psaní se odpočítává regulérní počet znaků a že se bude odesílat zpráva s diakritikou, pozná majitel až s informací, že k odeslání je připraveno více zpráv než by tomu bylo normálně. Při psaní bez slovníku pak již k žádným nepříjemnostem nedochází. A navíc slovník lze trvale vypnout.

  

Vůbec netušíme, kolik zpráv se do telefonu vejde. Telefon o paměti vůbec neinformuje a tak zůstává tato informace zatím nerozluštěnou záhadou. K zobrazování paměti máme i další výhradu, u multimediálních zpráv a kontaktů telefon ukazuje pouze nic neříkající procentuální stav zaplnění paměti.

  

V menu Sharpu samozřejmě nechybí ani editor multimediálních zpráv a také v něm najdeme jednoduchý e-mailový klient. Ten podporuje protokoly POP3 a SMTP a nabízí velmi skromné nastavení. Stahovat lze buď celé zprávy a nebo jen hlavičky. Editor MMS není příliš přehledný, ale svoji práci odvede. Telefon je samozřejmě přednastavený pro Vodafone, ale není problém nastavit přístroj i pro jiné operátory. Telefon není blokovaný. Jen to nastavení musíte najít v menu "Sítě".

Fotoaparát nás zklamal

Fotoaparát Sharpu GX29 má pouze VGA rozlišení. Snímky se pořizují na výšku, tedy v rozlišení 480 x 640 obrazových bodů. Kvalita pořízených fotografií za ostatními mobily zaostává, snímky jsou neostré, přepálené a na věrnost barev můžeme také zapomenout. Fotoaparát má čtyřnásobné digitální přiblížení. Nechybí samospoušť. Limitem pro fotografování je velikost vestavěné paměti, která se rychle zaplní.

     

Díky čočce fotoaparátu umístěné na zádech na spodní části telefonu, hrozí že si při fotografování budete překážet prsty v kterých telefon držíte. Telefon umí také pořizovat videonahrávky v rozlišení 128 x 96 obrazových bodů. Videozáznam může být se zvukem a maximální délka záznamu nemůže přesáhnout jednu minutu.

Další funkce

Sharp GX29 patří mezi low-endy a tak od něj nemůžeme očekávat žádné výjimečné multimediální výkony. Vedle fotoaparátu nabízí již jen Javu a navíc díky optimalizaci pro portál Live! v telefonu nenajdete žádnou plnou hru, jen tři dema s časovým omezením. Pokud vás zaujmou, musíte si plné hraní zakoupit. Telefon lze se světem spojit přes kabel nebo přes Bluetooth. Kabel se s telefonem nedodává, jen CD se softwarem (ten lze stáhnout zde včetně pár obrázků a melodií). Doplňme, že Sharp nabízí datové přenosy GPRS v konfiguraci 4+2 timesloty.

  

Z dalších funkcí stojí za zmínku šest nezávislých budíků, hlasový zápisník, jednoduchá kalkulačka, skladatel melodií a poměrně přehledný kalendář s měsíčním náhledem. Každý záznam může mít až 150 znaků. Víc toho telefon nenabízí. K čemu by taky byl například MP3 přehrávač, když má paměť telefonu kapacitu pouhý 2,1 MB.

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • Výhodná cena
  • Design a zpracování
  • Nejlepší displej své třídy
  • Originalita
Proč ho nekoupit?
  • Mizerný fotoaparát
  • Malá paměť
  • Diakritika v SMS
  • Drobné nedostatky v menu
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 3 577 Kč (pouze u Vodafone)

Sharp GX29 je atraktivní véčko, které na první pohled vypadá honosněji než ve skutečnosti stojí. Cena 3 577 Kč při zakoupení předplacené karty se nám zdá v kontextu vlastností telefonu jako velmi příznivá. Jako dotovaný lze telefon u Vodafone pořídit již za 77 Kč.

Sharp boduje uhlazeným vzhledem, kvalitním zpracováním a špičkovým hlavním displejem. Tyto vlastnosti řadí telefon výš, než kam ve skutečnosti patří. Zpět mezi low-endy jej posouvá výbava, v které sice nechybí nic ze základních funkcí, ale ani nenabízí nic navíc. Malá paměť a špatný fotoaparát jsou dva nejzávažnější nedostatky telefonu. K tomu se řadí i odesílaná diakritika v SMS zprávách u testovaného vzorku. Jestli to je však konstrukční nedostatek, nebo pouze chyba konkrétního vzorku, netušíme.

Novinku můžeme směle doporučit všem méně náročným zákazníkům, kteří za přijatelnou sumu chtějí něco jiného než běžnou konfekci. Sharp GX29 je rozhodně nezklame.

Autor:
Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...
Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...

r.v. 2014, naj. 54 000 km, diesel
264 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.