Daniel Craig v bondovce Spectre (2015)

Daniel Craig v bondovce Spectre (2015) | foto: Forum Film CZ

Vodafone z vás udělá tajného agenta. Sledovačka bude velmi snadná

  • 16
Služba eDohled je určená primárně pro průmyslové využití. Ale první, co v souvislosti s ní každého napadne, je jako vystřižené z akčního filmu. Připnete krabičku magnetem na auto a sledujete, kam vůz jede. Přesně toto lze se službou eDohled udělat.

Oprava 18.5. 12:48: operátor původně uvedl špatné ceny, do kterých nezapočítal DPH, ač je tak uváděl. Ceny v článku jsme proto opravili a přičetli k nim DPH.

Vodafone tvrdí, že eDohled ohlídá cokoliv. A má v podstatě pravdu. Služba se skládá z krabičky obsahující GPS a SIM. Krabičky jsou v nabídce tři, podle výbavy a velikosti baterie. Jsou kovové, vodotěsné a mají integrovaný magnet. Takže je možné zařízení velmi snadno připnout na cokoliv kovového.

Následně lze objekt sledovat přes webovou aplikaci a to nejen po Česku, ale i v zahraničí. V nabídce jsou dva tarify, levnější za 240 korun pokrývá Evropskou unii, dražší za 362 korun celý svět.

Vodafone samozřejmě službu nevymyslel pro tajné sledování někoho. Je to systém určený pro sledování zásilek, ale i pro dohled nad vlastním vozovým parkem.

Na druhou stranu, výše uvedené špionážní použití jako z filmu se úplně nabízí. Stačí jednotku s magnetem připojit na podvozek auta nebo do podběhu a začít ho sledovat. Pro špióny amatéry je možnost umístění z vnějšku auta ideální, většina jiných běžně nabízených zařízení je nutné umístit uvnitř auta, třeba do systémového konektoru pod palubní deskou. Jenže jakékoliv takové použití je samozřejmě nelegální.

Sledovací jednotky systému eDohled od Vodafonu

Jednotky mají tříosý G senzor, takže sledují pohyb, otřesy, náklony a zaznamenávají údaje podobně, jako specializovaná služba Chytré auto od T-Mobile. Tedy styl jízdy, rozjezd, brzdění a podobně. Díky detektorům teploty, atmosférického tlaku a vlhkosti okolí lze službu využít i v běžné logistice nebo také při transportu potravin, léků a dalšího jinak citlivého zboží.

Krabičky se od sebe liší cenou, stojí od 2 900 do 5 900 korun, a také výdrží baterie. Základní zůstane na příjmu 4 měsíce, prostřední rok a nejdražší dokáže posílat údaje až tři roky.

Data se monitorují v reálném čase přes profesionální portál. Zákazníci mohou provádět podrobné statistiky a analýzy. Vše lze exportovat do běžných formátů. Nastavit lze upozornění na různé události, které přijdou okamžitě. Třeba když se auto rozjede a podobně.

Systém využívá platformu GDSP (Global Data Service Platform), což je vlastní platforma Vodafonu navržena výhradně pro komunikaci pokročilých zařízení internetu věcí. Nedílnou součástí GDSP je datová SIM. Jednou z jejích největších předností je fakt, že není vázána na konkrétní zemi.