Vodafone chce ovládnout i japonský trh, první krok má za sebou

Největší mobilní telekomunikační firma Vodafone rozšířila svůj vliv na japonském trhu. Od velkými dluhy zatíženého British Telecomu totiž koupila nezanedbatelný podíl v celulárním operátorovi J-Phone a otevřela si tak cestu na japonský mobilní trh.
Ve středu Vodafone oznámil, že od British Telecomu kupuje jeho podíl v Japan Telecom, a tím také v dceřiné společnosti této firmy, mobilním operátorovi J-Phone. Za 20 procent akcií Telecomu zaplatil Vodafone 5,34 miliard USD. Zvýšil tak svůj podíl v této společnosti z původních 25 na 45 procent a podle názorů finančních analytiků se Vodafone nejspíš pokusí získat v Japan Telecomu majoritní podíl. V J-Phone má nyní Vodafone 46 procent a nezastírá, že má s tímto japonským mobilním operátorem velké plány. Díky velkým finančním problémům British Telecomu se Vodafonu naskytla příležitost k získání nemalého podílu ve firmě, o níž opravdu stojí.

„Jsme velmi potěšeni tím, že se nám podařilo posílit svou pozici na japonském trhu,“ řekl výkonný ředitel Vodafonu Chris Gent na tiskové konferenci. „Tato akvizice nám dává možnost ovlivnit a vylepšit operace J-Phonu.“

Vodafone ovšem čeká nelehký boj s největším japonským mobilním operátorem NTT DoCoMo, který drží více než 59 % trhu, zatímco J-Phone si zatím zvolilo 24,5 % z 36 milionů uživatelů mobilů v Japonsku. Přesto si Vodafone věří, jak o tom hovoří prohlášení Chrise Genta: „Naším cílem je udělat z J-Phonu silnou firmu a pěkně DoCoMu zatopit.“

Dvacet pět procent v Japan Telecom, které Vodafonu již vlastnil, koupil dříve od americké společnosti AT&T. Vodafone, který je největší telekomunikační společností na světě s tržní hodnotou 200 miliard USD, posílil své postavení v Japonsku a může se pochlubit říší, sahající z Evropy do Ameriky i Asie. Po celém světě využívá služeb Vodafonu a jeho dceřiných společností 83 milionů uživatelů.

Součástí transakce mezi Vodafonem a British Telecomem je také převod 17,8 procent ve španělském mobilním operátorovi Airtel za cenu 1,77 miliard eur. BT prodával japonské i španělské akcie najednou a Vodafone nakonec souhlasil, že koupí oboje, ačkoliv jeho primárním zájmem je Japan Telecom.

Vodafone také oznámil že nákup financuje z prodeje svých akcií, kterým získá do své pokladny 4,29 miliard USD. BT z transakce vyzíská 4,8 miliard liber, z nichž plných 4,4 miliardy půjdou na umoření alespoň části z dluhů, v nichž se nyní společnost topí. Po obrovských výdajích za licence na provoz sítí UMTS a podíly v zahraničních společnostech se BT ocitl v dluzích, dosahujících téměř 30 miliard liber. Současný prodej podílů v některých společnostech zbavuje BT alespoň části dluhů. Další řešení, o kterém Britové vážně uvažují, je oddělení mobilní divize BT Wireless (provozovatel sítě GSM Cellnet) a její buď částečný nebo úplný prodej.

Transakce mezi British Telecomem a firmou Vodafone je jistě velkou událostí. Britský dominantní provozovatel pevných linek si zřejmě uvědomil, že příliš rozšiřovat své pole působnosti je nebezpečné. Zvláště v případě, kdy je provoz pouhých dvou mobilních operátorů (Cellnet v Británii a v Německu) tak finančně náročný kvůli koupi drahých UMTS licencí. Nyní musí snížit svou finanční ztrátu a prvním krokem k tomu je zbavit se menších podílů v zahraničních firmách. Vodafonu, který peníze má, se na problémech BT podařilo vydělat a získat nemalý podíl v japonském operátorovi J-Phone. Ten se zřejmě brzo stane oblíbeným děckem Vodafonu. Ovšem v boji proti dominantnímu operátorovi NTT DoCoMo, který již chystá spuštění sítě třetí generace, bude nelehkým úkolem.