Vodafone bojuje s pevnou linkou voláním za 60 haléřů

  • 22
Německý Vodafone připravil pro své zákazníky dvě nové služby. První využívá funkce domácí zóny a druhá funguje v síti třetí generace. Obě se ale snaží nahradit pevnou linku jedním mobilním telefonem. Je možné, že Vodafone obě služby přinese v blízké budoucnosti i k nám.

Služba Homezone není ve své podstatě nová ani objevná. Hovoří se o ní velmi dlouho, a funguje v síti GSM i v síti třetí generace. Zatím ji ale mnoho operátorů nevyužívá. Ani v Německu  nepřišel  Vodafone se službou Homezone jako první.  Delší dobu ji tam provozuje operátor O2, dříve Viag.

Služba Homezone je velmi jednoduchá. Nahlásíte operátorovi kde bydlíte, respektive kde chcete službu využívat. Následně máte v okruhu dvou kilometrů od místa bydliště možnost volat na pevné linky jako z domácího telefonu. Většina současných mobilů dokáže domácí zónu zobrazit na displeji, výjimkou jsou telefony Samsung a LG, z kterých to umí jen některé.

Jak v síti GSM tak v síti 3G není problém zjistit, jestli se mobil v domácí zóně pohybuje. Princip je popsán v tomto článku, kde najdete další informace o tom, jak se zjišťuje poloha v síti GSM. - více zde...

Operátor umožňuje jednou měsíčně změnit domácí zónu za poplatek 5 euro, takže na prázdniny lze využít této služby třeba na chatě či jinde na dovolené. Na volání do mobilních sítí nemá tato služba vliv, v domácí zóně platí stejná pravidla jako kdekoliv jinde.

Za paušální poplatek 20 euro nabízí Vodafone 1 000 volných minut. Jedna minuta tak vychází na dva eurocenty, což je v přepočtu asi 60 haléřů. To je cena, která by jistě zaujala i u nás. Po překročení volných minut je pak cena každé další minuty dvojnásobná, tedy v přepočtu 1,20 korun. Většině zákazníků ale 1 000 minut bude stačit.

  

U nás se do boje proti pevné lince pustil naplno T-Mobile. Ten ale kromě nového internetu 4G, který má konkurovat především ADSL, nabízí i tarif Pevná+. S ním můžete volat na pevnou linku za 1,19 korun za minutu po celý den. Měsíční paušál k tomuto balíčku je necelých šedesát korun. - více zde...

A co nabízí třetí generace?

I druhá operátorova novinka je určena pro domácí využití. Využívá síť třetí generace a jmenuje se Talk&Web. S mobilitou má společného jen to, že využívá mobilní síť. Využívá k tomu zařízení, které funguje jako modem, Wi-Fi router a telefon zároveň. Zákazník tak v místě pokrytí sítí třetí generace získá „pevnou linku“ a přístup na internet v jednom. Vodafone se netají, že i s touto službou chce konkurovat operátorům pevných linek.

 

Krabička od Novatel Wireless je poměrně drahá. Stojí 500 euro, ale s úpisem na dva roky ji lze získat za 100 euro. Zařízení pracuje v síti UMTS a maximální přenosová rychlost je 384 kbps. Najdete v ní i Wi-Fi router (802.11g), ethernetový výstup a tři konektory pro připojení běžného telefonu, faxu a záznamníku.

Je to výhodné?

Měsíční paušál 49 euro pak zahrnuje 1 000 volných minut na volání na pevné linky a datový limit k internetovému připojení v výši 5 GB přenesených dat. To je podle propočtů operátora šedesát hodin strávených on-line.  U volání na pevnou linku se tak jedná o stejnou nabídku jako u předchozí služby, navíc je k dispozici přístup na internet. Ten z našeho pohledu ale příliš výhodný není.

 

Přesto by s podobnou službou mohl Vodafone uspět i na našem trhu. Nemá odpovídající konkurenci k CDMA Eurotelu, ani k novému 4G internetu T-Mobile. Službou Talk&Web by jim mohl lépe konkurovat, samozřejmě s jinou cenovou politikou především u připojení k internetu, než má německý Vodafone.

Situace kolem internetu je u nás jiná než v Německu. Jak už totiž řekl ředitel českého T-Mobile Roland Mahler, Česká republika je v oblasti dat, dosti specifickým trhem. - více zde...

Nechme se tedy překvapit, co všechno si pro nás Vodafone chystá. Zajímavých služeb nabízí po světě celou řadu, snad vybere ty nejlepší.

,
Témata: O2, T-Mobile, Tuzex, Vodafone