Vodafone a Telefónica chtějí na Slovensko. Místo je jen jedno

  • 6
Do poloviny roku by se mělo rozhodnout, kdo bude třetím mobilním operátorem na Slovensku. O zajímavý trh svedou boj Vodafone, Telefónica a další dva operátoři. Který z nich vyhraje?

Server Mobil.sme.sk dnes zveřejnil informace, že ještě v první polovině letošního roku bude zahájeno výběrové řízení na třetího mobilního operátora na Slovensku. Dobře informovaný zdroj serveru Mobil.sme.sk potvrdil, že mezi nejvážnějšími zájemci o novou licenci je světový operátor číslo jedna – Vodafone, španělská společnost Telefónica, v současné době pátý největší operátor na světě a další dvě telekomunikační společnosti. Jednou z nich by měl být britský virtuální operátor Virgin Mobile a další významný světový operátor. Na dotaz Sme ale ani jeden z operátorů žádné podrobnosti neuvedl.

Licence se vztahuje jak na síť 2,5 generace, tak na síť třetí generace UMTS. Předpokládá se, že nejdříve by třetí operátor mohl na Slovensku začít působit na konci letošního roku, pravděpodobnější je ale o něco pozdější termín.

Na rozdíl od tuzemského trhu, kde působí tři operátoři, jsou na Slovensku v současné době jen dvě mobilní sítě. Jednu provozuje společnost T-Mobile a druhou operátor Orange. V obou případech se jedná o silné nadnárodní společnosti.

Nejdřív Česko, teď hurá na Slovensko

Oba nejvážnější zájemci o třetí licenci mobilního operátora na Slovensku v loňském roce vstoupili také na český trh. Vodafone koupil operátora Oskar, kterého v nejbližší době přejmenuje na svou značku. Telefónica pak v loňském roce koupila Český Telecom a s ním i operátora Eurotel.

Na Slovensku si s příchodem třetího mobilního operátora slibují snížení cen hovorného i dalších služeb. Slovenský server Mobil.sme.sk v této souvislosti připomíná vstup operátora Oskar na český trh, který v té době ovládala dvojice operátorů Eurotel a Paegas. Oskar ale přišel v době, kdy ještě bylo možné získat nové zákazníky. To je ale dnes již velmi obtížné. Penetrace na Slovensku se v současné době blíží k osmdesáti procentům a tak nový operátor bude muset hledat své klienty hlavně mezi zákazníky stávajících operátorů.

Pozdní vstup ušetří náklady

Pozdní vstup na trh ale může mít i své výhody. Náklady na vybudování sítě mohou být nižší, jelikož operátor na rozvinutém trhu lépe odhadne kapacitu sítě a rozmístění jednotlivých prvků. Server Mobil.sme.sk upozorňuje, že ušetřit dnes lze i na nákupu technického vybavení. Nejenom že dnes jsou ceny technického vybavení mnohem nižší než v druhé polovině devadesátých let, ale navíc je trh zahlcen zbožím z druhé ruky.

Některý z globálních operátorů pak může použít i vybavení z jiné své sítě, které mezitím nahradil novým zařízením. Podle slovenských kolegů se budou počáteční náklady na vybudování infrastruktury pohybovat v rozmezí 6 až 8 miliard Sk, což je v přepočtu asi 4,5 až 6 miliard Kč. S podobnou sumou je pak třeba počítat i na vybudování obchodní sítě a reklamu.