Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vodafone a Evropa 2 spouští novou službu, která rozezná jakoukoli hudbu z éteru

  11:38aktualizováno  11:38
Uživatelé mobilních telefonů mají ode dneška možnost snadno identifikovat hudební skladbu, která zrovna hraje v dosahu jejich přístroje. Novou službu s názvem Pecka spouští operátor Vodafone ve spolupráci s rádiem Evropa 2.

Vodafone Pecka rozezná jen některé skladby, úspěšnost je ale vysoká | foto: Michal Hron, Mobil

V případě, že posluchač nebude znát název či interpreta právě přehrávané skladby, má nově možnost vytočit telefonní číslo 777 882 222 a nechat minimálně dvacet vteřin svůj telefon naslouchat. Po ukončení hovoru mu dorazí SMS s požadovanými informacemi.

Volání na zmíněnou linku je zpoplatněno jako hovor do sítě Vodafone dle tarifu zákazníka, příchozí SMS s názvem písně a jejího interpreta vyjde na 20 korun včetně daně. Pokud systém skladbu nerozezná, je tato SMS zpráva zdarma.

Služba je dostupná i zákazníkům konkurenčních operátorů. Jedinou výjimku tvoří operátor U:fon, který nepodporuje prémiové SMS. Zároveň není Vodafone Pecka závislá pouze na vysílání Evropy 2. Zákazníci mohou zjistit identitu jakékoli skladby, kterou uslyší ve svém okolí - ať už jde o rádio, televizi či koncert.

V současné chvíli běží Vodafone Pecka v pilotním provozu, ostrý start je plánován na první zářijový den.

 Jak nová služba funguje?
  • Posluchač zaslechne v éteru skladbu, která se mu líbí. Nezná ale její název ani interpreta.
  • Na svém telefonu vytočí telefonní číslo 777 882 222. V automatickém hlasovém systému stiskne klávesu 1 a přiloží telefon ke zdroji hudby.
  • Po přibližně dvaceti vteřinách naslouchání Vodafone poděkuje za využití služby a hovor se automaticky ukončí.
  • Bezprostředně poté obdrží SMS s názvem skladby a interpreta, případně informační zprávu o nepovedeném rozpoznání skladby.
 

Služba využívá databázi více než čtyř milionů hudebních skladeb provozovanou společností Shazam, od které Vodafone a Evropa 2 získali exkluzivní licence. Půjde navíc o jedinou službu tohoto druhu (Music recognition), která bude obsahovat i české skladby.

Ty nyní do databází doplňuje právě Evropa 2 ze svého archivu, který je společný s rádiem Frekvence 1. Dle slov Petra Vladyky, programového ředitele Evropy 2, by měly být dostupné české hity již od roku 1960. Nejstarší píseň v původní databázi Shazamu pochází z roku 1950.

Výdělky z prémiových SMS si mezi sebou dělí všechny zainteresované strany. "Nejde primárně o obchodní model, ale o další službu pro zákazníky," upozornila na tiskové konferenci Jasna Sýkorová, manažerka vztahů s veřejností společnosti Evropa 2.

Dle zástupců obou společností je služba s názvem Pecka pouze první vlaštovkou v další plánované spolupráci. Dalším krokem má být nabídka na koupi skladeb, která bude s nynější službou úzce spjata.

Podobný produkt již nabízí výrobce mobilních telefonů Sony Ericsson. Jeho služba nazvaná TrackID, dostupná ve vybraných modelech výrobce, ale funguje na základě datových přenosů v mobilní síti. Používaná databáze Sony Ericssonu osahuje na osm milionů skladeb, včetně vybraných českých písní.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Vodafone bude mít dočasné vedení. Báča opouští post generálního ředitele

Šéf českého Vodafonu Jiří Báča

Vedení českého Vodafonu čeká po necelém roce opět změna. Jiří Báča, který firmu vedl od loňského února, totiž k 15....

UPC navyšuje rychlost internetu o polovinu, zdraží o 30 korun

Nové logo UPC

Největší tuzemský kabelový operátor UPC zvýšil rychlosti připojení k internetu až o polovinu. Nově bude nabízet...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

Najdete na iDNES.cz