Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, kolik váš mobil žere?

aktualizováno 
Jaký je skutečný odběr proudu mobilních telefonů, o kolik se snížily nároky na baterii oproti starším přístrojům a jak zatěžuje psaní SMS? Našli jsme odpovědi na všechny tyto otázky a nejen to.

Každý uživatel po několika týdnech používání zpravidla dokáže odhadnout, jak mu jeho mobilní společník dlouho vydrží, orientuje-li se alespoň rámcově indikátorem stavu nabití. Ne vždy však ví, do jaké míry je mnohdy zdlouhavé psaní textových zpráv náročné na baterii, popřípadě nebude-li dokonce chatování s protistranou energeticky náročnější než běžné zavolání. Náš test vám dá na všechny otázky odpověď.

Spotřeba mobilních telefonů je jedním z hlavních parametrů určujících celkovou výdrž v pohotovostním režimu. Teprve od toho se odvíjejí neméně důležité vlastnosti baterií, jako je napětí, kapacita i použitá technologie. Zatímco u prvních "kapesních" přístrojů jsme se nejčastěji setkávali s NiCd články zvládajícími i větší odběr, ale snižujícími své užitné vlastnosti tzv. a velkými rozměry, u současných mobilů najdeme Li-Ion a občas dokonce i Li-Pol, které již těmito nešvary netrpí. Vývojem prošla i samotná elektronika. Podívejme se proto, jak se několik let podepsalo na spotřebě.

Celkovy pohled na mereni mobilu

Měření jsme realizovali na profesionálním testeru mobilních telefonů Agilent technologies E6392B, zapůjčeném společností H test. Připojili jsme k němu dodávanou externí periferii s napájecím výstupem, ze zkoušených mobilů vyndali baterii, změřili její napětí a nastavili ho v konfiguračních parametrech testeru. Poté jsme namísto kladných/záporných pólů baterie připojili napájecí zdroj měřícího přístroje. Ovšem zde je trochu kámen úrazu. Někteří výrobci se totiž proti používání neoriginálního napájení brání, a tak nasazují nejrůznější napájecí mosty, což při nesprávném zapojení může vést dokonce až k poškození přístroje. Protože se nám nepodařila daná zapojení sehnat, nedokázali jsme otestovat všechny telefony, které jsme plánovali. Obzvláště nepoddajné byly u nás velmi populární Nokie, zatvrzele odmítající jiný přísun energie než z dodávaných baterií. Nakonec se tedy podařilo změřit jen osm telefonů.

Displej testeru

Abychom dosáhli alespoň určitého srovnání, změřili jsme dnes už téměř historickou Motorolu MicroTac, prodávanou v našich končinách přibližně před pěti lety, kterou měla ve svých zásobách společnost VZ hifi, aktivně spolupracující na tomto testu. Jak uvidíte v následující tabulce, oproti současným přístrojům si nárokovala podstatně větší odběr. Nesmíte zapomenout, že ji srovnáváme s telefony s polovičním napájecím napětím.

      odběr (mA)  
mobil pohotovost pohotovost psaní SMS hovor hovor podsvícení
Alcatel 301 6 35-70 330 352
Motorola MicroTac 39 140 450 530
Motorola T180 5 126 250 354
Motorola T2288 5 130 280 380
Philips Xenium 9@9 2 65 330 370
Siemens A36 6 86 240 331
Siemens C35i 5 110 200 300
Siemens S35i 4 103 252 353
Všechna měření probíhala při napájecím napětí 4 V.

Psaní SMS

Podíváte-li se na odběr při psaní textových zpráv a zapnutém podsvícení zjistíte, že rozdíly mezi jednotlivými přístroji jsou poměrně výrazné. Zatímco Alcatel 301 si chvílemi vystačí i s 35 mA a při hodně intenzivním psaní 70 mA, tak Motoroly vyžadují více než dvojnásobek.

      odběr (mA)  
mobil pohotovost pohotovost psaní SMS hovor hovor podsvícení
Alcatel 301 6 35-70 330 352
Philips Xenium 9@9 2 65 330 370
Siemens A36 6 86 240 331
Siemens S35i 4 103 252 353
Siemens C35i 5 110 200 300
Motorola T180 5 126 250 354
Motorola T2288 5 130 280 380
Motorola MicroTac 39 140 450 530

Máte-li téměř vybitou baterii a přesto se potřebujete dorozumět s okolím, tak byste v každém případě měli vypnout podsvícení, které u většiny přístrojů odebírá až 100 mA. Pokud vám však okolní prostředí neumožní se obejít bez umělého světla, zvažte možnost volání. Nemáte-li zrovna technologii rychlého psaní T9 či externí klávesnici, poměr objemu přenesených slov ku spotřebě totiž vychází mnohem zajímavěji a hrozí-li vypnutí přístroje, stihnete dotyčnému sdělit alespoň něco. Vystačíte-li si naopak jen s posloucháním protistrany, mluvte pokud možno co nejméně. Výrazně tak prodloužíte zbývající dobu do ukončení spojení.

Na doplnění seznamu testovaných telefonů pracujeme a doufáme, že se nám podaří najít vhodné měřící postupy. Přesto vám zjištěné údaje mohou být vodítkem pro zacházení s libovolným telefonem, u něhož vám záleží na tom, aby vydržel co nejdéle. Pokud budete vypínat podsvícení, kdykoliv budete mít dostatek světla, a při hovoru budete omezovat počet slov, baterie se vám odmění delší provozní dobou.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz