Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, kolik váš mobil žere?

aktualizováno 
Jaký je skutečný odběr proudu mobilních telefonů, o kolik se snížily nároky na baterii oproti starším přístrojům a jak zatěžuje psaní SMS? Našli jsme odpovědi na všechny tyto otázky a nejen to.

Každý uživatel po několika týdnech používání zpravidla dokáže odhadnout, jak mu jeho mobilní společník dlouho vydrží, orientuje-li se alespoň rámcově indikátorem stavu nabití. Ne vždy však ví, do jaké míry je mnohdy zdlouhavé psaní textových zpráv náročné na baterii, popřípadě nebude-li dokonce chatování s protistranou energeticky náročnější než běžné zavolání. Náš test vám dá na všechny otázky odpověď.

Spotřeba mobilních telefonů je jedním z hlavních parametrů určujících celkovou výdrž v pohotovostním režimu. Teprve od toho se odvíjejí neméně důležité vlastnosti baterií, jako je napětí, kapacita i použitá technologie. Zatímco u prvních "kapesních" přístrojů jsme se nejčastěji setkávali s NiCd články zvládajícími i větší odběr, ale snižujícími své užitné vlastnosti tzv. a velkými rozměry, u současných mobilů najdeme Li-Ion a občas dokonce i Li-Pol, které již těmito nešvary netrpí. Vývojem prošla i samotná elektronika. Podívejme se proto, jak se několik let podepsalo na spotřebě.

Celkovy pohled na mereni mobilu

Měření jsme realizovali na profesionálním testeru mobilních telefonů Agilent technologies E6392B, zapůjčeném společností H test. Připojili jsme k němu dodávanou externí periferii s napájecím výstupem, ze zkoušených mobilů vyndali baterii, změřili její napětí a nastavili ho v konfiguračních parametrech testeru. Poté jsme namísto kladných/záporných pólů baterie připojili napájecí zdroj měřícího přístroje. Ovšem zde je trochu kámen úrazu. Někteří výrobci se totiž proti používání neoriginálního napájení brání, a tak nasazují nejrůznější napájecí mosty, což při nesprávném zapojení může vést dokonce až k poškození přístroje. Protože se nám nepodařila daná zapojení sehnat, nedokázali jsme otestovat všechny telefony, které jsme plánovali. Obzvláště nepoddajné byly u nás velmi populární Nokie, zatvrzele odmítající jiný přísun energie než z dodávaných baterií. Nakonec se tedy podařilo změřit jen osm telefonů.

Displej testeru

Abychom dosáhli alespoň určitého srovnání, změřili jsme dnes už téměř historickou Motorolu MicroTac, prodávanou v našich končinách přibližně před pěti lety, kterou měla ve svých zásobách společnost VZ hifi, aktivně spolupracující na tomto testu. Jak uvidíte v následující tabulce, oproti současným přístrojům si nárokovala podstatně větší odběr. Nesmíte zapomenout, že ji srovnáváme s telefony s polovičním napájecím napětím.

      odběr (mA)  
mobil pohotovost pohotovost psaní SMS hovor hovor podsvícení
Alcatel 301 6 35-70 330 352
Motorola MicroTac 39 140 450 530
Motorola T180 5 126 250 354
Motorola T2288 5 130 280 380
Philips Xenium 9@9 2 65 330 370
Siemens A36 6 86 240 331
Siemens C35i 5 110 200 300
Siemens S35i 4 103 252 353
Všechna měření probíhala při napájecím napětí 4 V.

Psaní SMS

Podíváte-li se na odběr při psaní textových zpráv a zapnutém podsvícení zjistíte, že rozdíly mezi jednotlivými přístroji jsou poměrně výrazné. Zatímco Alcatel 301 si chvílemi vystačí i s 35 mA a při hodně intenzivním psaní 70 mA, tak Motoroly vyžadují více než dvojnásobek.

      odběr (mA)  
mobil pohotovost pohotovost psaní SMS hovor hovor podsvícení
Alcatel 301 6 35-70 330 352
Philips Xenium 9@9 2 65 330 370
Siemens A36 6 86 240 331
Siemens S35i 4 103 252 353
Siemens C35i 5 110 200 300
Motorola T180 5 126 250 354
Motorola T2288 5 130 280 380
Motorola MicroTac 39 140 450 530

Máte-li téměř vybitou baterii a přesto se potřebujete dorozumět s okolím, tak byste v každém případě měli vypnout podsvícení, které u většiny přístrojů odebírá až 100 mA. Pokud vám však okolní prostředí neumožní se obejít bez umělého světla, zvažte možnost volání. Nemáte-li zrovna technologii rychlého psaní T9 či externí klávesnici, poměr objemu přenesených slov ku spotřebě totiž vychází mnohem zajímavěji a hrozí-li vypnutí přístroje, stihnete dotyčnému sdělit alespoň něco. Vystačíte-li si naopak jen s posloucháním protistrany, mluvte pokud možno co nejméně. Výrazně tak prodloužíte zbývající dobu do ukončení spojení.

Na doplnění seznamu testovaných telefonů pracujeme a doufáme, že se nám podaří najít vhodné měřící postupy. Přesto vám zjištěné údaje mohou být vodítkem pro zacházení s libovolným telefonem, u něhož vám záleží na tom, aby vydržel co nejdéle. Pokud budete vypínat podsvícení, kdykoliv budete mít dostatek světla, a při hovoru budete omezovat počet slov, baterie se vám odmění delší provozní dobou.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Najdete na iDNES.cz