Virtuální sítě: nová kvalita výkonných datových sítí od GiTy

Aktivní prvky pro sítě LAN z produktové řady SMART SWITCH firmy Cabletron Systems, jež tvoří stěžejní technologii v komunikačníchsystémech lokálních sítí v řešeních GiTy, otevírají nové perspektivy v architektuře, propustnosti a bezpečnosti výkonných lokálních sítía zároveň ve vysoké míře zajišťují návratnost investičních nákladů. Tyto přepínače, které mají všechny vlastnosti technologií příštíhomilénia, jsou ve svém návrhu dimenzovány tak, aby v žádném případě nemohlo nastat jejich zablokování ani v případě nejvyššíchkomunikačních požadavků. Jedním z nejdůležitějších aspektů jejich použití je možnost vytvářet virtuální sítě.
Brno, 14. října 1998 - Aktivní prvky pro sítě LAN z produktové řady SMART SWITCH firmy Cabletron Systems, jež tvoří stěžejní technologii v komunikačních systémech lokálních sítí v řešeních GiTy, otevírají nové perspektivy v architektuře, propustnosti a bezpečnosti výkonných lokálních sítí a zároveň ve vysoké míře zajišťují návratnost investičních nákladů. Tyto přepínače, které mají všechny vlastnosti technologií příštího milénia, jsou ve svém návrhu dimenzovány tak, aby v žádném případě nemohlo nastat jejich zablokování ani v případě nejvyšších komunikačních požadavků. Jedním z nejdůležitějších aspektů jejich použití je možnost vytvářet virtuální sítě.

Prvky mají jednotnou architekturu, která se vyznačuje robustní sběrnicí, výkonným procesorem, optimalizovanými obvody ASIC a vysokou řiditelností. Variabilita provedení umožňuje efektivní optimalizaci výkonu a ceny v podmínkách reálného nasazení. Hardware přepínačů je koncipován tak, aby byla možná jednoduchá záměna řídicího kódu (firmwaru). Změnou firmwaru lze dosáhnout podstatné změny funkčnosti a přizpůsobit síťovou infrastrukturu měnícím se požadavkům zákazníka.

Do provozovaných zařízení lze navíc implementovat nejnovější komunikační trendy bez nutnosti hardwarových zásahů. Názorným příkladem je zákazník, který v určité fázi nakoupí síťový hardware a vybuduje základní infrastrukturu lokální sítě. S růstem komunikačních požadavků vznikají nové nároky na funkce této infrastruktury - zákazník chce např. separovat provoz určitých aplikací a věnovat se mu různým způsobem.

V případě technologie Cabletron může uživatel pomocí nejnovější verzi firmwaru přenést svoji infrastrukturu do soudobých měřítek. Tak se může stát, že přepínač, který byl koupen jako standardní (IEEE 802.1d) pracuje po doplnění o nový firmware i v režimu podle standardu IEEE 802.1Q pro tvorbu virtuálních sítí v heterogenním prostředí a v režimu SFVN (SecureFAST Virtual Networking) pro použití v homogenním prostředí prvků Cabletron.

Z uvedených režimů se jako nejzajímavější jeví právě SFVN. Tento systém obsahuje kromě přepínačů SmartSwitch také řídicí aplikaci VLAN Manager, provozovatelnou na Windows NT nebo v prostředí UNIX-Solaris. Řídicí grafické rozhraní názorně a přehledně zobrazuje stav řízeného hardwaru, stav a propustnosti páteřních propojení mezi přepínači, členství jednotlivých virtuálních sítí, jejich vzájemnou komunikaci či izolaci (uzamčením virtuálních sítí se dosáhne stavu ve kterém se síťová infrastruktura jeví jako několik nezávislých segmentů obsahujících členy jednotlivých virtuálních sítí).

Systém SFVN umožňuje vícenásobné propojení přepínačů za současného rozkládání zátěže, příslušnost k virtuální síti na základě portu, MAC adresy (unikátní adresa pro přístup na Ethernet daná výrobcem) nebo komunikačního protokolu, podporuje mobilitu uživatelů (uživatel je na základě své MAC adresy rozeznán a jsou mu přidělena jeho prostředky bez ohledu na to, který port obsadil), výpadek páteřního propojení a následné přesměrování na záložní trasy probíhá do tří vteřin, umožňuje zrcadlení provozu portu kamkoliv v rámci systému SFVN (vhodné pro použití protokolového analyzátoru). Z hlediska páteřních přenosových protokolů je tento systém nezávislý, je tedy možné jej použít pro páteřní spoje typu ATM, FDDI, FastEthernet, Ethernet. Takto vytvořený systém virtuálních sítí stírá bezpodmínečnou nutnost použití routerů a jiných náročných prostředků pro oddělení provozu v lokálních sítích, čímž otevírá nové perspektivy v architektuře a propustnosti LAN sítí.