Z 14,6 milionu aktivních SIM připadá 1,2 milionu na virtuální operátory. Ilustrační snímek

Z 14,6 milionu aktivních SIM připadá 1,2 milionu na virtuální operátory. Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Virtuální operátoři táhnou. Už je využívá přes milion lidí

  • 26
Tuzemští virtuální operátoři dosáhli v minulém roce dvojnásobného počtu zákazníků. Z 1,2 milionu SIM karet pak celkem 360 tisíc připadalo na zákazníky tzv. značkových přeprodejců, kteří pod vlastní značkou prodávají služby mobilních operátorů.

Celkově bylo na konci roku 2014 na trhu 14,6 milionu aktivních SIM karet, což je o čtyři procenta více než na konci roku 2013. Podíl virtuálních operátorů se zvýšil ze 4,5 procenta v roce 2013 na loňských 8,2 procenta.

Největšími hráči jsou na trhu nejdéle působící Bleskmobil, dále pak Tesco Mobile a MOBIL.CZ, na které se dotahuje Sazkamobil. Dalším velkým hráčem je Mobil od ČEZ. Na informace o počtu aktivních SIM jsou virtuálové vesměs skoupí, často se odvolávají na obchodní tajemství.

Například MOBIL.CZ, kterého provozuje společnost MAFRA, měl k polovině letošního dubna více než 155 tisíc aktivních SIM karet. O pět tisíc méně pak redakci Mobil.iDNES.cz potvrdil Sazkamobil, Mobil od ČEZ vykazuje více než 85 tisíc zákazníků. Zástupce virtuála Tesco Mobile pak s vysvětlením, že počet aktivních zákazníků operátor neuvádí, informoval o více než 300 tisících SIM.

Menší hráči na trhu dosahují řádově stovek, maximálně tisíců zákazníků. V současnosti na trhu působí více než 80 virtuálních operátorů včetně značkových přeprodejců služeb. Nejvíce zákazníků virtuálních operátorů využívá síť mobilního operátora O2.

Virtuální operátoři začali vznikat před dvěma lety po náznacích Českého telekomunikačního úřadu, že začne tuzemský mobilní trh kvůli omezené konkurenci regulovat. Opatřením měla být právě povinnost zveřejnit velkoobchodní nabídku, která by umožnila přístup nových hráčů k infrastruktuře operátorů.

Ceny mobilního volání u virtuálních operátorů se nejčastěji pohybují kolem 1,50 až 2,50 Kč za minutu.

,