Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není virtuál jako virtuál. Jeden přeprodává, druhý hraje plně za sebe

aktualizováno 
Příští rok bude český mobilní trh ve znamení příchodu mnoha virtuálních operátorů. Jenže není virtuál jako virtuál. V té nejzákladnější podobě vlastně jen přeprodává kapacitu velkého operátora s infrastrukturou. Na druhé straně může mít virtuál vlastní zázemí a musí si vyřídit třeba roamingové smlouvy.

Virtuálním operátorem může být díky volné definici téměř kdokoli, napřesrok však zřejmě přijdou velcí hráči. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do podzimu 2012 v České republice žádný virtuální operátor nepůsobil. Alespoň ne v takové podobě, jaká se od virtuálního operátora celosvětově očekává. Na trhu sice již mnoho let působí šedí přeprodejci služeb trojice velkých operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), jenže jejich nabídky jsou neveřejné a velmi často na hraně legálnosti vztahu s velkým operátorem. Přesto je trojice velkých operátorů s větší či menší libostí toleruje.

V žádném případě však tyto společnosti nemůžeme považovat za klasické virtuální operátory. Stejná situace platí pro jediný legální a veřejně známý přeprodej služeb, kterým je Makro Mobil. To je nabídka telekomunikačních služeb velkoobchodu Makro, který nejprve začínal s přeprodejem služeb O2 a nyní nabízí tarify Vodafone.

Jenže Makro je velkoobchod, kde mohou nakupovat pouze podnikatelé s registrací. Je to tedy opět neveřejná nabídka, kterou nemůže využít kdokoliv. Navíc Makro Mobil nabízí jen mírně upravené tarify Vodafone a zákazník vstupuje do vztahu právě s tímto operátorem, který zajišťuje podporu a další služby. Navíc Makro už o službě třeba na svých internetových stránkách neinformuje.

Nálepka "virtuální operátor" je sporná

První opravdový virtuál na českém trhu BLESKmobil sice funguje na obdobném principu, ale je zde několik zásadních rozdílů. Nabídka je veřejná a dostupná komukoliv. Operátor má SIM karty s jeho značkou, nabízí "vlastní" tarify a má i svou zákaznickou podporu. Ve všeobecných podmínkách je ovšem zmíněno, že smlouvu zákazník uzavírá s Telefónikou O2. A Ringier (provozovatel BLESKmobilu) nemá licenci na poskytování telekomunikačních služeb.

I když by tedy mohl tento subjekt spadat do škatulky pouhého přeprodejce služeb, díky volné definici virtuálního operátora jím skutečně je. A to v té nejzákladnější a nejjednodušší variantě. Tato forma virtuála se oficiálně nazývá "Branded reseller" a je velmi rozšířená i v západní Evropě. Například v Německu stejný princip využívají zavedené virtuálové BILDmobil, Tchibo, ALDI TALK nebo na Slovensku Tesco.

Pro virtuála představuje tato forma minimum problémů při startu služby, eliminaci nákladů, ale na druhé straně to poněkud snižuje jeho manévrovací možnosti. I proto má první český virtuál v nabídce jen předplacené karty, ovšem oproti běžné nabídce s jistými odlišnostmi, které jsou často úzce spjaty s jeho prvotními zájmy.

I to málo za to stojí, napřesrok bude lépe

Pro pochopení toho, co to virtuální operátor je a do jaké škatulky spadá, je přitom potřeba znát celou řadu definic včetně subjektů, které zajišťují vztah mezi velkým operátorem, majitelem infrastruktury a virtuálním operátorem. Těchto vztahů existuje celá řada a každý z nich vytváří jinou formu virtuálního operátora.

Zjednodušeně však lze říci, že onen český "první virtuál" spadá do definice zvané Light MVNO. Ta sdružuje takové virtuály, kteří mají přímý vztah s koncovými zákazníky, ale nevlastní telekomunikační licenci. Většinou tedy poskytují velkým operátorům marketingovou nálepku, mohou však nabízet i samostatné účtování a zákaznickou péči. Bez ohledu na definice však platí, že pomáhají snižovat ceny.

Na druhé straně spektra stojí virtuální operátor, který má vlastní licenci, využívá velkoobchodní nabídku velkých operátorů s vlastní infrastrukturou a musí mít například i vlastní roamingové smlouvy. K tomu má vlastní účtování, uživatelskou podporu a další náležitosti, které se již blíží zázemí velkého operátora.

Jenže to vše je docela drahé, zázemí nelze vytvořit v řádu týdnů či měsíců a vyplatí se jen největším hráčům na trhu. I takoví virtuální operátoři však na náš trh velmi pravděpodobně příští rok vstoupí. Nabídnou nejen předplacenky, ale i tarify a zřejmě i vlastní dotované mobily a další služby.

Autoři: ,Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Operátoři loni vyšetřovatelům poskytli přes čtvrt milionu údajů

Ilustrační snímek

V roce 2017 předali mobilní operátoři oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje v celkem 253 380 případech, což...

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...

Žádáte o půjčku? Sekejte latinu u operátorů a banky vás budou mít rády

Ilustrační snímek

Poskytnutí půjčky není pro finanční instituce zcela bez rizika, využívají proto řadu způsobů, jak si ověřit bonitu...Najdete na iDNES.cz