Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Virtuální klávesnice - budoucnost, či slepá ulička?

aktualizováno 
Virtuální klávesnice Senseboard a VKB vzbudily od začátku množství vzruchu, a to asi nejvíc u příznivců PDA. Jsou totiž absolutně mobilní a zdánlivě dokonalé. Je to skutečně ten pravý směr dalšího vývoje, nebo jen zajímavá, ale "cimrmanovsky" slepá ulička?

 

Senseboard - senzace Comdexu 2001

Nejdříve malá rekapitulace. V listopadu 2001 vzbudila rozruch virtuální klávesnice Senseboard založená na jakýchsi náramcích, které si navlečete na ruce. Jsou v nich senzory, které dokáží snímat pohyby vašich rukou a prstů, kterými simulujete mačkání kláves na QWERTY klávesnici.

Senseboard Technologies AB sklidil úspěchy na loňském Comdexu, kde získal jednu z hlavních cen (Best of Comdex). Tato klávesnice však zatím vyráběna není, firma nyní slibuje na svých stránkách demo o práci se Senseboard.

Senseboard asi nejvíc ocení lidé, kteří píší na klávesnici všemi deseti a "bez dívání" - to znamená profesionálové (novináři apod.). Klávesnice "není vidět" a nemáte kontrolu nad psaním (ledaže byste s sebou vozili nějaký obrázek klávesnice na papíře).

 

CeBIT 2002 - přichází Virtal Keyboard

Další virtuální klávesnice VKB se objevila letos na CeBITu - a je to řešení úplně jiné. Klávesnici si promítnete na desku stolu (či palubní desku auta, popřípadě kamkoliv jinam) a paprsek pak snímá pohyby vašich prstů a převádí je do řeči znaků.

I zde se zatím jedná jen o prototyp, byl však na letošním CeBITu svými tvůrci (firmou VKB, Ltd) předveden.

 

Scurry - i ty, Samsungu?

VKB nebyla jedinou virtuální novinkou CeBITu. Svůj projekt s názvem Scurry předvedla jako prototyp firma Samsung. Je to náramek/rukavice s několika kroužky na prsty, která je schopna rovněž detekovat pohyby prstů, a simulovat tak psaní na klávesnici.

Samsung připravuje druhou generaci Scurry2, která bude již určena pro obě ruce a bude propojena k PDA pomocí Bluetooth.

 

Chytí se?

Virtuální klávesnice vypadají velkolepě a jsou zdánlivě dokonalé. Přesto není určitě jisté, jestli je to zrovna ona budoucnost vkládání znaků do PDA.

Současně se totiž vyvíjí systémy rozeznávání hlasu, které budou imponovat i konvenovat mnoha uživatelům - prostě si text do PDA nadiktují. Mnoho uživatelů odradí i neuchopitelný pocit "prázdna" - jak mi to popsal Patrick Zandl, který na CeBITu zkoušel Senseboard i textilní klávesnici od Logitechu - chyběla mu ta interakce s klávesnicí, pocit, že vůbec zmáčkl nějaké tlačítko. Je ovšem možné, že se může jednat jen o nezvyk (koneckonců podobně tristní prý byly kdysi první přechody z mechanických psacích strojů na citlivé elektronické, a to i pro dosavadní rekordmanky v počtu úhozů...).

Nezanedbatelnou překážkou může být i cena uvedených zařízení, která ještě není zcela známa a bude určitě převyšovat cenu běžných klávesnic. Neumím si rovněž představit, jak na tiskovce nasadíte na ruce "gravitační rukavice" Scurry a začnete zapisovat - je možné, že vzbudíte značný poprask a v pozornosti posluchačů předstihnete i hlavního řečníka...

 

Ale vážně - virtuální klávesnice se určitě nestanou jediným či zcela majoritním způsobem vkládání textu, alespoň ne ve stávající podobě. Jako jedna z alternativ se ale určitě prosadí, budou se rozhodně dále vyvíjet a my budeme právě jejich další vývoj velmi pozorně sledovat.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz