Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víme, kdy Češi nejvíce volají a posílají SMS

aktualizováno 
Průměrný Čech nejvíce volá v pracovní dny ráno a v odpoledních hodinách, nejvíce SMS pak píše o víkendu. Vyplývá to z provozních údajů našich mobilních operátorů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Z provozních grafů, které má redakce k dispozici, se lze například dočíst, že zákazníci všech operátorů se chovají veskrze stejně. Jednotlivé špičky se velmi často kryjí.

"Obecně se dá říci, že větší provoz je ve všední den, největší pak o svátcích (Vánoce, Velikonoce...), a během výjimečných sportovních událostí," uvádí Martina Kemrová, tisková mluvčí operátora T-Mobile.

Zákazníci Telefónicy vstávají dříve

V pracovní dny lidé nejvíce telefonují mezi osmou až jedenáctou hodinou ranní. Jako první nastává špička u operátora Telefónica O2. "V průběhu pracovního týdne zákazníci O2 nejvíce telefonují mezi 8 a 10 hodinou," říká Martin Žabka, tiskový mluvčí společnosti.

Zákazníci Vodafonu se k životu probouzí až okolo deváté hodiny ranní a ve své snaze nepolevují až do jedenácti hodin. O třicet minut později a o třicet minut dříve (9:30 až 10:30) probíhá první hovorová špička v síti T-Mobile.

Druhá špička, která je společná pro všechny operátory, nastává v odpoledních hodinách; většinou v časovém rozmezí od třinácté do patnácté hodiny.

Z pohledu komunikace pomocí SMS zpráv se v pracovní dny nejvíce snažíme ve večerních hodinách, vyšší aktivita je patrná i dopoledne. "V pracovní dny i o víkendu posílají zákazníci nejvíce SMS mezi 18:00 a 21:00," říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí Vodafonu. "Každou minutu pošlou v průměru 6500 SMS," dodává.

Večerní hodiny patří i datovým přenosům. Nejvíce je využíváme mezi devatenáctou a dvaadvacátou hodinou. Svou zásluhu na tom mají i MMS zprávy, které nejčastěji posíláme od 19 do 21 hodiny.

O víkendu si rádi přispíme

Jinak vypadá provoz v mobilních sítích o víkendu, kdy si rádi přispíme. "O víkendu se špička přesunuje na 9 až 11 hodinu," uvádí Žabka. I u Vodafonu a T-Mobilu je ranní špička oproti všedním dnům mírně posunuta - nejvíce se volá okolo jedenácté hodiny ranní.

Výraznou změnu však představuje večerní hovorová špička, která nastává již okolo osmnácté hodiny a končí krátce před osmou večer. "Druhé maximum následuje mezi 17 a 19 hodinou, kdy si pravděpodobně domlouváme program na víkendové večery," říká Žabka.

V nočních hodinách se již spoléháme spíše na diskrétní SMS zprávy. "V průběhu páteční a sobotní noci je SMS provoz o více než polovinu (65 %) čilejší než v pracovní dny, krátce před půlnocí pošlou zákazníci v průměru 1300 SMS zpráv za minutu," uvedl Hrubý.

Podle Martina Žabky je navíc objem zasílaných SMS natolik veliký, že hlasování v televizních soutěžích nevytváří v provozu SMS center žádné výkyvy.

"Jedinou výjimkou bylo Velikonoční pondělí, kdy jsme zaznamenali mírný nárůst SMS provozu po 20 hodině, kdy vrcholila charitativní sbírka pro Kuře," dodal Žabka. Pro zajímavost uvedl, že v roce 2007 poslali zákazníci Telefónicy O2 celkem 3,082 miliard SMS zpráv.

Data i MMS zprávy o víkendu využíváme stejně, jako ve všední dny. Zde se statistiky operátorů téměř neliší.

Provoz ovlivňují mimořádné události

Dlouhodobě stabilní špičky však mohou snadno narušit nestandardní události. "Provoz v naší síti ovlivňují samozřejmě i neočekávané události jako byla vichřice Emma nebo hromadná nehoda na dálnici D1, které způsobily nárůst provozu v naší síti o 15 % respektive 10 %," uvedl Filip Hrubý z Vodafonu.

Dle něj jsou některé dlouhodobé údaje zajímavé i z geografického hlediska. Víkendové a prázdninové provozy totiž ve velkých městech klesají o zhruba 30 až 40 procent. To je dáno zejména 1) nepoužíváním služebních telefonů v těchto obdobích, 2) velkou skupinou zákazníků, kteří za prací dojíždějí  a 3) prázdninami a dovolenými.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...Najdete na iDNES.cz