Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víme, jak se volá s U:fonem. Otestovali jsme jeho první mobil

aktualizováno 
Mobilní operátor U:fon spouští v pondělí své mobilní hlasové služby. A tak jsme nelenili a s předstihem jsme pro vás jeho služby vyzkoušeli. Dnes vám přinášíme naše první zkušenosti s voláním s naším čtvrtým mobilním operátorem.

První test volání s U:fonovým telefonem | foto: Mobil.iDNES.cz

V pondělí odstartuje mobilní operátor U:fon svou revoluci v mobilním telefonování. Spustí své mobilní hlasové služby a první zákazníci, kteří si objednali U:fonův mobilní telefon, si budou moci poprvé zavolat. Pokud zatím váháte a nevíte, zda si mobil od U:fona pořídit, v rozhodování vám pomohou naše následující řádky. S několikadenním předstihem jsme si totiž volání s U:fonem v jeho CDMA síti vyzkoušeli.

Zástupci operátora budou navíc čtenářům Mobil.cz v úterý 17.6.2008 od 14:00 odpovídat online. Pokud tedy máte nějaké dotazy, již nyní si je můžete připravit.

První test volání s U:fonovým telefonem

Ze zelené krabičky s nápisem U:fonův mobil jsme vylovili telefon Ubiquam U-400 – jediný toť klasický mobilní telefon od U:fona. Zákazníci ale budou moci k telefonování využívat také přístroj určený původně pro službu U:fonova vysílačka. Do obou telefonů se stejně jako do GSM přístrojů vkládá SIM karta, ta vám ale bude fungovat právě jen v CDMA telefonech od U:fona.

Ubiquam U-400 je jednoduchý přístroj a uživateli nabízí pouze základní funkce – volání, psaní SMS, a pár užitečných drobností – budík (může být opakovaný, ale pouze jeden), kalendář, kalkulačku, světový čas a stopky. Menu telefonu je vyvedeno v barvách a grafickém stylu operátora a je velmi jednoduché. Telefon má velmi jednoduché ovládání, což kvitujeme s povděkem. Jeho podrobnou recenzi vám přineseme ve chvíli, kdy budeme mít s U:fonovými službami trochu více zkušeností.

První test volání s U:fonovým telefonem

Nyní jenom konstatujeme, že na přístroji nám v zásadě nic nevadí, jen jsme na jeho klávesnici občas dělali překlepy. Častěji než na numerické části jsme se však netrefili v bloku ovládacích kláves. Telefon Ubiquam U-400 ale tímto nijak výrazně nevybočuje z řady levných telefonů, které nabízí klávesnici jednoduché konstrukce. Dá se očekávat, že by mohl být telefon dost spolehlivý, na svou třídu má i hodně kvalitní konstrukci – nikde nic nevrže. Telefon je příjemně kompaktní a dá se očekávat, že ani po delší době používání se nezačnou ozývat příšerné pazvuky.

První test volání s U:fonovým telefonem

Více než telefon nás ale zajímají samotné hlasové služby. Ty jsme testovali v Praze, na železničním tahu Praha – Olomouc – Otrokovice, Otrokovicích, Zlíně a v přilehlém okolí. Samozřejmě nemůžeme z tohoto krátkého testu vyvozovat dalekosáhlé závěry o U:fonově pokrytí, ale jistý obrázek si udělat můžeme. Předem musíme konstatovat, že nás U:fon svým pokrytím docela příjemně překvapil.

První test volání s U:fonovým telefonem

I na železničním tahu si po většinu doby držel telefon signál a dalo se s ním bez problémů volat, pravda, nějaká ta hluchá místa se najdou, ale není to nijak katastrofické. Ve městech není s pokrytím a kvalitou signálu naprosto žádný problém. Trochu horší začala být situace ve vesničkách v okolí Zlína. Zde je totiž vidět, že operátor se zatím opravdu soustředí na pokrytí větších aglomerací a BTS jsou směřovány právě sem. V obcích pár kilometrů přes kopec od města již telefon ukazoval třeba jen jedinou čárku na signálu, občas signál vypadl.

První test volání s U:fonovým telefonem

Ovšem jaké bylo naše překvapení, když jsme si zkusili s U:fonovým telefonem i v takových situacích zavolat. Přišli jsme na to, že se s telefonem dá docela bez problémů volat i v případě, že ukazatel signálu neukazuje ani jedinou čárku. Teprve ve chvílích, kdy se na displeji objeví červená ikonka s přeškrtnutým sluchátkem, si nezavoláte. A navíc. Kvalita samotného hovoru se nijak výrazně s klesající intenzitou signálu nemění, což je jev velmi zajímavý. O kvalitě samotné ale až za chvíli, teď ještě chviličku o signálu. U:fonovo pokrytí jistě není ideální, ale dá se říci, že s hledáním signálu nebude takový problém, jak jsme si původně mysleli.

První test volání s U:fonovým telefonem

Ano, občas to bude tak, že si zavoláte z obýváku, ale z kuchyně už ne a na chatě budete možná muset vyběhnout na nejbližší kopec nebo pole. Jenže – není to tak dávno, co jsme podobné prostocviky prováděli i s telefony našich třech velkých operátorů. A U:fon je opravdu dohání mílovými kroky – vždyť operátor nedávno oslavil teprve první rok existence. Náš praktický test však ukázal, že se U:fon za své pokrytí stydět nemusí. A tak mu budeme držet palce, ať mu jde budování sítě nadále tak dobře od ruky. Do dvou let si pak pravděpodobně s U:fonem zavoláte všude.

První test volání s U:fonovým telefonem

A ještě jedna věc. Při našem testu se ukázalo, jak kvalitní a detailní je mapa pokrytí operátora. Výše popisované místo s kolísajícím signálem se totiž nacházelo jen pár desítek metrů od místa, kde má U:fon na své mapě pokrytí šedý flíček. Stačilo popojít od tohoto fleku dál a signál byl rázem lepší. Nemůžeme však samozřejmě zaručit, že takto přesná bude mapa vždy a všude.

A jaká je kvalita U:fonových hlasových služeb? Inu, upřímně v tomto případě jsme trochu zklamáni. Vina ale bude asi částečně na straně telefonu Ubiquam, část ale půjde i na vrub sítě. Kvalita hlasu je prostě o trochu horší, než v GSM sítích, nakolik je to ale vinou telefonu zatím nemůžeme soudit, protože U:fon má k dispozici jenom model U-400. Faktem je, že reproduktor telefonu dovede být velmi řezavý. To asi proto, že umožňuje i velmi vysokou hlasitost, která není u běžných přístrojů obvyklá. Ale i při ztlumené hlasitosti jsou ve sluchátku slyšet především výšky a zvuk je trochu plechový.

První test volání s U:fonovým telefonem

Na kvalitu hovoru si občas stěžovala i volaná protistrana, někdy však bylo všechno úplně v pořádku. Stihli jsme vypozorovat, že se stížnosti častěji vyskytovali v případě, že jsme volali z hlučného prostředí, obzvláště kolemjedoucí auta dovedla volanému trochu zamotat hlavu. „Slyším tě jak v krátkovlnné vysílačce,“ komentoval kvalitu hovoru z rušné ulice volaný kolega. V klidném prostředí se však kvalita hovoru blíží sítím GSM. Z toho usuzujeme, že spíše než síť může za případné nekvalitní hovory telefon Ubiquam U-400.

První test volání s U:fonovým telefonem

S U:fonovým telefonem jsme také zkusili poslat SMS do sítí všech operátorů. Zpočátku nám služba nefungovala zcela korektně – do sítě Vodafonu se nám SMS nepodařilo odeslat vůbec, do T-Mobilu SMS nedošla, jen do O2 nebyl problém. Jenže v pátek se situace jako mávnutím kouzelného proutku změnila a všechny SMS začaly chodit bez problémů a okamžitě. Je vidět, že operátor na spuštění svých služeb pracuje do poslední chvíle.

Naše první zkušenosti s U:fonovým telefon jsou tak překvapivě dobré, dojem jen občas kazí kvalita hovoru. Operátor ale očividně odvedl velmi dobrý kus práce a U:fonův telefon není jen nějakým doplňkem současných hlasových služeb velké trojky operátorů.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

V Česku je mobilní internet drahý a rychlý. V Polsku levný a pomalejší

Ilustrační snímek

V rámci EU osmá příčka, celosvětově pak devatenácté místo. Takové pozice obsadilo Česko v nejnovějším měření rychlosti...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Najdete na iDNES.cz