Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: iPhone poráží v rychlosti prohlížení webu i silnější konkurenci

aktualizováno 
Apple iPhone se k internetu připojuje pouze přes EDGE, přesto je při prohlížení internetu překvapivě rychlý. Postavili jsme ho proto do přímého souboje s telefonem vybaveným rychlejším připojením přes sítě třetí generace. Jak souboj dopadl, si můžete prohlédnout na našem videu.

Internetový prohlížeč Safari v Apple iPhone je jedním z nejzajímavějších prvků jeho výbavy. Stránky na něm vypadají úchvatně. A nejen to – pozorný uživatel si všimne, že se na něm také poměrně rychle stránky načítají. Vyzkoušeli jsme proto, jak si iPhone stojí proti konkurenci v praxi.

Za soupeře jsme mu vybrali zástupce symbianových nokií − model N82. Vzhledem k tomu, že jsou si jednotlivé modely Nokie velmi podobné, lze se domnívat, že s jiným modelem bychom dosáhli prakticky stejných výsledků. Zajímavostí nokií je fakt, že jejich Symbian Browser S60 používá stejný vykreslovací engine – Webkit – jako právě iPhone. Logicky tedy každého napadne, že rychlost načítání internetových stránek bude záležet na rychlosti připojení k síti.

popisekPodívejte se: www.idnes.tv
Srovnání rychlosti načítání přes EDGE a 3G síť

Na nokii jsme schválně vypnuli HSDPA, jehož pokrytí je u nás poměrně řídké. iPhone šel do souboje s tradičním EDGE připojením. U obou telefonů jsme vždy před testovacím pokusem vymazali cache. Rychlost načítání titulní stránky portálu iDNES.cz na obou přístrojích můžete pozorovat na našem videu.

Nokie je sice při připojení přes 3G o něco rychlejší, ale rozdíl není nijak zásadně markantní. Navíc v mnoha případech lze stránkou na iPhonu pohodlně procházet, ještě když se načítá, na Nokii se na prvotní vykreslení čeká o něco déle. Naopak je u ní rychlejší finální vykreslení stránky. V praxi tak sice iPhone rychlostí načítání stránek nokii nepřekoná, ale v použitelnosti se jí zcela vyrovná. Pochopitelně jsme nezkoušeli pouze jedinou stránku, kterou vidíte na videu, pokusů proběhlo několik s několika různými internetovými servery.

Nokii také trvá daleko déle navázání síťového spojení, takže otevření úplně první stránky po startu prohlížeče u ní trvá delší dobu, než u iPhonu. Podstatně navrch má ale iPhone v případě, že se připojujete přes wi-fi. Testovací pokus si můžete opět prohlédnout na videu. Telefony byly připojeny ke stejnému hot-spotu a rozdíl ve prospěch iPhonu je zde více než markantní.

popisekPodívejte se: www.idnes.tv
Srovnání rychlosti načítání přes wi-fi síť

A jak je možné, že nokia při vyšší rychlosti připojení vyhrála jen o kousek a v případě shodné rychlosti doslova dostala na frak? Odpověď je jednoduchá – výpočetní výkon. Vykreslování internetových stránek totiž potřebuje opravdu solidní výpočetní sílu; čím vyšší, tím lepší. A iPhone disponuje přibližně dvakrát silnějším procesorem než nokia, což je v tomto případě rozhodující fakt.

Nokia tak sice umí načítat data rychle, ale jejich vykreslování jí dá poměrně zabrat, kdežto iPhone přicházející datový tok vykresluje s podstatně menší prodlevou. I proto je načítání stránek na iPhonu plynulejší.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Apple se obává rozmachu elektromobilů. Snaží si zajistit tisíce tun kobaltu

kobalt

Výrobci baterií a automobilky začali usilovat o uzavření dlouhodobých kontraktů s těžebními společnostmi na dodávky...

Bude Apple odškodňovat? Měl by vracet peníze za drahou výměnu baterie

Ilustrační snímek

Uživatelé iPhonů se v souvislosti s kauzou snižování výkonu starších modelů kvůli stárnoucím bateriím v lednu dočkali...

Spoluzakladatel Applu má k iPhonu X výhrady

Steve Wozniak

Spoluzakladatel společnosti Apple Computer Steve Wozniak se netají náklonností k produktům Applu, ale zároveň nemá...Najdete na iDNES.cz