Doufali, že mobil opustí zažívací trakt přirozenou cestou, nakonec museli přistoupit k operaci. Ilustrační snímek

Doufali, že mobil opustí zažívací trakt přirozenou cestou, nakonec museli přistoupit k operaci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spolkl mobil. O důvodu asi není pochyb

  • 6
Když máte hlad, poohlédnete se po něčem poživatelném. Jsou však i jedinci, kteří nepohrdnou skleněnými a kovovými předměty, mycími houbami či hlínou. Málokoho by však napadlo pozřít nějakou elektroniku, například mobilní telefon.

Spoustu otázek vyvolal případ 29letého muže odpykávajícího si blíže nespecifikovaný trest ve vězení v irském Dublinu, který musel být po čtyřech hodinách zvracení převezen na pohotovost do místní nemocnice. Tvrdil totiž, že příčinou jeho stavu je mobilní telefon, který spolkl šest hodin před prvními příznaky nevolnosti.

V nemocnici ho poslali na rentgen, který mužovo tvrzení opravdu potvrdil, lékaře však příliš nepřekvapil. Setkali se už s řadou obdobně nezvyklých případů. Na základě zkušeností se tak rozhodli vyčkat, až malý telefon opustí zažívací trakt přirozenou cestou.

Rentgen provedený po dalších 18 hodinách však prokázal, že se telefon v zažívacím traktu vůbec nepohnul. Zasekl se totiž v žaludku. Lékaři zvažovali použití nejméně invazivní metody, nicméně endoskopie nebyla proveditelná nejen kvůli poloze telefonu, ale i z důvodu rozměrů. Jeho vyjmutí skrze ústní dutinu by se totiž podle lékařů neobešlo bez poškození jícnu.

Hloupost nezná mezí

Kvůli filtru v aplikaci málem zemřelo pět lidí

Ilustrační snímek

S mužovým souhlasem tak přistoupili k operaci a telefon ze žaludku vyňali až přes malé řezy v břišní stěně. Podle portálu Science Alert spolkl vězeň telefon označovaný jako nejmenší mobil na trhu. Mělo jít údajně o miniaturní mobil Long-CZ s rozměry pouze 68 × 23 × 11 milimetrů.

Po několikadenním pozorování byl muž převezen z nemocnice zpět do vězení. Rozhodnutí o spolknutí telefonu by mohlo být přisuzováno chvilkovému zkratu, nicméně ne v tomto případě. O důvodu, proč tak vězeň učinil, není pochyb. Telefon chtěl skrýt před vězeňskou ostrahou. Otázkou však zůstává, kde k němu přišel. Zdroje totiž nezmiňují, zda hospitalizaci nepředcházely například návštěvní hodiny nebo schválená vycházka.

Tato událost přitom není výjimečná. Například v roce 2013 řešili obdobný problém i brazilští lékaři, tehdy devatenáctiletá dívka spolkla mobil z obavy, že by si její přítel mohl přečíst zprávy, které si psala s jiným mužem. A četné zkušenosti s touto problematikou mají i zvěrolékaři.