Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většině čtenářů stačí levný mobil

aktualizováno 
Při výběru mobilního telefonu se všichni ptají na funkce, ale většinu z nich stejně nakonec nepoužijí. Jaké schopnosti využíváte nejčastěji? Má vůbec smysl kupovat mobil za desetitisíce?

Naprostá většina uživatelů se při výběru nového mobilního telefonu řídí vzhledem a snadností ovládání, nemalé procento zákazníků rovněž žádá přítomnost nejnovějších funkcí. Ovšem z několika provedených průzkumů je zřejmé, že investice spojené s nákupem lépe vybavených modelů mnohdy přijde vniveč. Nadstandardní schopnosti mobilu dotyční stejně nebudou ve valné většině případů používat; alespoň to vyplývá z několika anket Mobilu.cz, jichž se zúčastnilo vždy více než tisíc čtenářů.

Polovina uživatelů od svého mobilního telefonu očekává dobře provedenou telefonní část a možnost odesílání textových zpráv. Tento požadavek by přitom hravě splnily i pět let staré přístroje, například Nokia 3110 či Siemens S10. V bazarech však na ně usedá prach. Svým pohotovostním režimem ani vzhledem totiž nedokáží většinu současných uživatelů upoutat. Prodejní statistiky tedy ovládají přístroje, které se jim svými schopnostmi sice podobají, ale jsou menší a lehčí.

Druhou vlastností vyžadovanou našimi čtenáři je přítomnost technologií rychlých datových přenosů HSCSD/GPRS. K uspokojení tohoto požadavku musíme sáhnout po přístrojích ve valné většině svou cenou přesahujících desetitisícovou hranici. Jedinou výjimku zde tvoří mobily nabízející GPRS pouze pro použití v rámci WAPu, například Motorola T192. Ovšem podíváme-li se na vytíženost jednotlivých mobilních sítí, tak datové přenosy ani u jednoho z operátorů nepřesahují tři procenta celkového provozu. Navíc vzhledem k tomu, že pouze šestina čtenářů vyžaduje možnost připojení přes infraport či Bluetooth, které navíc upřednostňují před sériovým portem, lze u ostatních uživatelů očekávat převážně používání WAPu. Vzniká tedy otázka, zda valné většině hlasujících by k nahodilému surfování po WAPu nestačilo klasických 9,6 kbps. Započítáte-li totiž rozdíl ceny levnějšího mobilu od toho, který je HSCSD/GPRS vybaven, získáte téměř stovky hodin prohlížení internetových stránek určených pro mobily.

Mnoho uživatelů si svůj mobil vybírá také podle doplňkových funkcí, jako je například vestavěný diktafon, kalendář apod. Všechny tyto schopnosti jsou bezesporu praktické, ale výsledky anket hovoří opět trochu jinak. Více než 86% respondentů telefon používá především k buzení, pětina místo kalkulačky, přibližně stejnému počtu pomáhá s plánováním času a jen třem procentům slouží k zaznamenávání poznámek.

Než tedy svěříte své úspory prodejci mobilních telefonů, zkuste se zamyslet, které funkce skutečně využijete. Přestože údaje v provedených hlasováních můžete poměrně snadno napadnout tvrzením, že jsou závislé na době provedení, v úzké skupině respondentů (čtenáři apod.) skutečný stav kopírují poměrně věrně. Ovšem patříte-li mezi technické fandy, pak vám nezbývá, než si za vlastnictví mobilů naditých posledními technologiemi draze připlácet.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...Najdete na iDNES.cz