Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký bratr Bluetooth vás sleduje na každém kroku

aktualizováno 
Máte v mobilním telefonu při chůzi v ulicích zapnutou bezdrátovou technologii Bluetooth? Pak byste možná měli vědět, jak snadno může být monitorován každý váš krok.

Pozor na technologii Bluetooth - můžete být sledováni | foto: Profimedia.cz

Ačkoliv zní titulek tohoto článku možná až příliš paranoidně, ve svém principu jsou uživatelé s neustále aktivním Bluetooth snadnou kořistí pro nejrůznější agentury. Ty pak mohou pomocí několika bezdrátových modulů rozmístěných po městě sledovat prakticky veškeré vaše pohyby.

Nedávno se o tom přesvědčil doktor Vassilis Kostakos z britské University of Bath, když udělal velmi zajímavý pokus. Po čtyři měsíce spolu se svým týmem rozmísťoval v nejrůznějších ulicích Bluetooth moduly, které monitorovaly okolí a zaznamenávaly údaje o čase i místě vždy, když zachytily mobilní telefon.

Aniž by o tom uživatelé věděli, speciální program monitoroval jejich každodenní trasu po městě. Za čtyři měsíce moduly britského univerzitního týmu nashromáždily informace z více než deseti tisíc mobilních telefonů s aktivním Bluetooth.

Kdyby doktor Kostakos chtěl, mohl z nasbíraných dat vytvořit podrobnou analýzu o tom, jak dlouho se například lidé zdržují v restauracích, kudy chodí do práce či kde nakupují, dodává internetový server NewScientist.com. Takové informace by mohly být cenné například pro reklamní agentury, které by přesně věděly, jaký druh reklamy mají cílit na konkrétní uživatele.

Nemusíte mít strach, že by se někdo dozvěděl vaše jméno nebo pohlaví. Inzerent by znal "pouze" místa, která často navštěvujete (respektive která navštěvuje váš mobil). Pokud si tak ráno pravidelně dopřáváte šálek kávy v rychlém občerstvení, mohla by vám na mobilu "přistát" akční nabídka na získání hrnečku zdarma.

Velkého bratra je těžké usvědčit

"Popsané jednání se nepochybně soukromí dotýká, a je proto možné pouze tehdy, pokud by ho dovoloval zákon, což podle mého přesvědčení nečiní. Na druhou stranu však neznám žádnou normu, která by umožňovala některému státnímu orgánu toto jednání stíhat a ukládat za něj pokuty. Bylo by proto na každé dotčené osobě, jak by se takovému jednání bránila," řekl iDNES.cz právník Mgr. Ondřej Surga, a dodává, že pro spáchání trestného činu je podmínkou vznik vážné újmy.

Surga dále zmiňuje zákon o ochraně osobních údajů: "Na takové jednání by tento zákon dopadal pouze tehdy, pokud by bylo možné identifikovat konkrétní fyzickou osobu. V takovém případě by sledování bylo možné pouze za určitých podmínek - například se souhlasem dotčené osoby. Za takový souhlas nelze považovat pouhé permanentní zapnutí technologie Bluetooth - i když takový výklad se přímo nabízí."

Jestliže by získaných informací využily například reklamní agentury, je možný jejich postih. "Pokud by agentury přistoupily k samotnému rozesílání nevyžádané reklamy, může se jednat o porušení zákona, za které lze ukládat pokuty," uzavírá Surga.

Řešení je jednoduché: vypnout Bluetooth

Chcete mít jistotu, že se nestanete "obětí" podobných praktik? Stačí, když při chůzi městem vypnete ve svém mobilu technologii Bluetooth a budete ji používat pouze v případech, kdy to skutečně potřebujete - například při propojování s počítačem.

Jestliže používáte bezdrátové handsfree sluchátko či jiné příslušenství, které aktivitu Bluetooth vyžaduje permanentně, lze telefon uvést do takzvaného neviditelného módu. V něm vás žádná zařízení v okolí (s výjimkou těch povolených - například zmíněné sluchátko) nemohou zaznamenat.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Apple má z iPhonů větší příjmy než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz