Velké telekomunikační společnosti v Čechách vydávají vlastní peníze

V dnešní nejisté době je vydávání vlastního oběživa zajímavou alternativou k Euru.
Nestabilita trhu, nejistá provázanost měny vzhledem k Euru, stálé otřesy v bankovním sektoru - to jsou hlavní důvody, které vedou telekomunikační leadry trhu, aby postupně vsázely na vlastní měnu. První společnosti, které dostaly od ministerstva financí výjimku z měnového zákona, jsou společnosti Alcatel a Aliatel.

Jak nám potvrdil pan Wagner z ministerstva financí, při projednávání žádostí o povolení vlastního měnového oběživa se postupuje podle abecedy tak, aby byly vyloučeny jakékoliv machinace.

Platidla Alcatelu pro český trh Případ společnosti Alcatel je prostý - tento gigantický nadnárodní koncern se rozhodl ještě před propojením evropské zóny skrze Euro sjednotit účtnictví vlastní měnou. Ačkoliv mateřský koncern Alcatel má své sídlo ve Francii, která je členem Eurolandu - zemí s pevným kurzem ku Euru - není nová měna společnosti Alcatel definována v pevném kurzu k Euru. Tato měna se vydává v nomináliích místních měn a jejich hodnota vůči ostatním alcodolarům (tak se nová měna jmenuje) je definována poměrem tzv. ryzosti polyvinylsložky. Zatímco v bývalém východním Německu je alcodolar vyráběn z bakelitu a patří tedy mezi poměrně tvrdé měny, v Čechách se používá tvrzené PVC a v Rusku si Alcatel vystačí zatím s papírovými kroužky.

Jinak je tomu u společnosti Aliatel. Její měna je určena ryze pro lokální trh a vychází ze zdejší tradice - vyobrazené měďáky slouží jako platidlo používané zejména pro zaměstnance, ve vnějším styku se hodně používají stříbrňáky nebo zlaťáky. Marketingový šéf Aliatelu Václav Mach nám prozradil, že materiál, z něhož jsou mince vyrobeny, přímo odpovídá charakteru obchodu. "Například za pronájem frame relay 64 kbps je základní sazba dva zlaté měsíčně. Ovšem při nedávném obchodu s SPT Telecom bylo nutno platit olovem," říká Václav Mach.

A takto vypadají měďáky Aliatelu První ražba mincí v nové mincovně na Sokolovské ulici v Praze proběhla slavnostně 10. prosince 1998. Není nezajímavé, že tato pamětní série byla vydána pouhý den po valné hromadě SPT Telecom - tedy po akci, která vešla do dějin, jako poprava šesti českých telepánů. I tuto událost vzpomíná rubová strana mincí Aliatelu.

Na slavností párty, kterou Aliatel na počest uvedení nové měny pořádal, ovšem došlo ku krajně nepříjemnému incidentu, jehož jsme byli svědky. Během oslav se ukázalo, že společnost SPT Telecom si našla obranu, když začala opilovávat zlaté a stříbrné mince. "Patnáct miligramů upilovali, " vykřikl podrážděný generální ředitel Aliatelu Hubka a dodal "to je, jako máme připojených měst."

V nastalé panice se také zjistilo, že v klubku plně digitálních drátů zapomenutých zde při montáži pevné telefonní linky systému Hughes, se zapletl ředitel Telecomu Svatoslav Novák, jenž podle svého tvrzení osobně kontroloval práci svých podřízených. Došlo k souboji, při němž šéf Aliatelu uhájil čest své firmy a dostal soka na lopatky. Poté, když se zdviženým palcátem nad hlavou protívníka zasípal "Lide aliatelí, hlasuj, " nastalo ticho trvající zlomek vteřiny. Během něho Marko Zekič, marketingový ředitel Mobil serveru, prodal speciální kondoleční reklamní pruh společnosti SPT Telecom a pro Aliatel připravil speciální nabídku na bannery glorifikující vítězný střet s Telecomem. Ačkoliv se palce většiny přítomných otočily dolů k zemi za sborového pokřiku "smrt, smrt", vraždě duchapřítomně zabránil až ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám, když zakřičel: "Nech ho mně!".

Přes tento nepříjemný incident se ovšem ukazuje, že cesta firemních měn je velmi perspektivní a dá se očekávat, že ji nastoupí i další firmy. O tom bychom vás v každém případě informovali.


Témata: poprava, Relay