Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká recenze SONY Clié PEG N610C

aktualizováno 
Dnešní recenze se zaměří na mladšího bratříčka Sony Clié N710, a to Sony Clié N610. Jedná se o novinku, která se objevila na našem trhu teprve nedávno, a tak nebude od věci trochu se s tímto velice pěkným PDA blíže seznámit.

Jako většina zařízení od Sony, která se zabývá audio a video technikou, je i Palm z jejich dílny multimediálním přístrojem. To však více platí pro N710ku, N610ka je spíše mladší sourozenec, který má o něco málo menší výbavu a tím sníženou cenu. Je to však plnohodnotný Palm, v kterém naleznete to hlavní, tj. displej 320 x 320 pixelů. Pokud si za čas ušetříte další peníze, lze dokoupit MP3 přehrávač, který se jednoduše nacvakne na spodní systémový konektor. 

Co nalezneme v balení:

  • SONY Clié PEG N610c

  • Kolébku s rozhraním USB

  • Napájecí zdroj pro dobíjení vestavěných akumulátorů

  • Ochranný kryt na displej

  • Instalační CD-ROM

  • Manuály
  • Graffiti samolepku
  • Záslepku na horní hranu (po sejmutí krytu displeje)

 Clié je opravdu povedený kousek a je se na co dívat. Krásná stříbrná, nebo námi testovaná jemně fialová barva, zaoblené rohy a žádná ostrá hrana, opravdu kvalita a designérský skvost. Tlačítka jsou stříbrná, pěkně zapuštěná a přístupná na chromované liště spolu s tlačítkem pro zapínání, které je dole a uprostřed. Tlačítka mají klasické uspořádání, tudíž uprostřed rolovací a po jejich obou stranách funkční aplikační tlačítka pro spouštění aplikací. V tlačítku pro zapínání je LED dioda signalizující zapnutý Palm, bohužel tato dioda nesvítí pří zapnutém dobíjení akumulátorů, což mne nemile překvapilo. U Palm m50x jsem zvyklý, že při připojeném napájení svítí LED dioda, zde jste informováni pouze ikonou blesku v baterii v základním Launcheru.Displej Sony Clié je půvabný a se svým rozlišením 320 x 320 pixelů se řadí k přístrojům s extrémním rozlišením. Jedná se o TFT displej s barevnou hloubkou 16 bitů, tudíž 65536 barev. Displej je podsvícen ze spodu a delším podržením tlačítka pro zapnutí se aktivuje. Jeho světelnost je mnohem větší než Palm m505 od Palm Inc., a navíc ikonou sluníčka, umístěnou pod tlačítkem menu v Graffiti ploše, lze plynule regulovat jas. Ale jedná se o dva naprosto technologicky odlišné displeje, a tak je nelze takto srovnávat. Kdo přece potřebuje velké podsvícení v noci tak, aby si vypálil oči? Dalším nedostatkem v poměru s m505 je to, že Clié vydrželo na baterie cca. o 35 procent méně než m505 při stejném nastavení jasu displeje, což je dáno obsluhováním mnohem větśího počtu obrazových bodů (pixelů).

Displej se svým rozlišením používá tzv. double pixelin
g, což znamená, že čtyři pixely zobrazují jeden normální bod u aplikací, které běží pod normálním rozlišením 160 x 160 bodů. Další změnou týkající se nového displeje je to, že zde jsou tři fonty písma ve všech dodávaných aplikací (tenký a malý, větší tenký a tlustý velký), tudíž si je můžete zobrazit tak, jak Vám to nejlépe vyhovuje. Displej Sony je dobře čitelný - jak v místnosti, tak venku, jeho zobrazovací schopnosti jsou srovnatelné s PocketPC - iPaq, není divu, vždyť Sony dělá displeje i pro tyto Pocket PC přístroje. Naproti tomu, pokud vypnete podsvícení displeje úplně a budete chtít používat pouze odrazné vrstvy displeje, je displej o poznání tmavší a s nádechem do hnědé barvy, oproti Palm m505, který je mnohem světlejší a bělejší. Pro ochranu displeje slouží nasazovací kryt, který je velice lehký a svou funkci plní skvěle. Navíc má zespodu prolisy na tlačítka, a tak se nestane, že byste si omylem PDA zapnul v kapse.Hrany nového Sony Clié jsou zkoseny, a tak se PDA velice dobře drží v ruce. Na levém boku nalezneme otočný Jog-dial, nebo-li otočné tlačítko s možností stisku, kterým se provede výběr. Pod jog-dialem je umístěno tlačítko Back (Zpět), které Vás vrátí do předešlé spuštěné aplikace nebo nazpět do menu Launcheru atp. Pravý bok je, jako vždy, vyhrazen místu pro stylus, které má tenký a vcelku dosti ostrý hrot, takže pozor při práci - ať si neublížíte.Na horní hraně je umístěn IrDA port a také rozšiřující slot pro MS karty, opatřený zaklápěcími dvířky, aby se dovnitř neprášilo. Slot zvládá paměťové karty až do velikosti 64 MB, a na tu se podle výrobce vejde dvě až tři hodiny videa, nebo 2000 fotografií. Nové Clié N610c je vybaveno PalmOS verze 4.01. K práci se soubory na MS kartě je nutné využít programu MS Gate, který Vám umožní kopírovat data z / na MS kartu. Program pro přímé spouštění aplikací z MS karet se nazývá MS Autorun a je dodáván na instalačním CD. Nespornou výhodou Memory Stick slotu je i možnost rozšíření nejen o větší kapacitu paměti, ale také moduly GPS, digitální fotoaparát, Bluetooth modul atp.Na spodní hraně zařízení nalezneme sériový a USB port pro připojení kolébky a pro další rozšiřující zařízení a případné připojení zdroje pro nabíjení vestavěných Li-Ion akumulátorů..

Za poslední zmínku stojí synchronizační kolébka, která je opatřena USB rozhraním pro připojení ke stolnímu PC. Zezadu je možné připojit napájecí zdroj pro dobíjení akumulátorů. Ten je však možné připojit i samostatně k vlastnímu Clié. Takže máte pohodu na cestách a nemusíte shánět další příslušenství alias nabíječku.Software, který určitě využijete a naleznete na dodávaném CD:

PictureGear - galerie vašich obrázků, dovoluje zobrazovat obrázky z vašich SONY digitálních fotoaparátů s podporou rozlišení 320 x 320 bodů.

gMedia - pro přehrávání video sekvencí. Desktop aplikace umožňuje převod AVI, MPEG, QuickTime sekvencí do vlastního PDA, nebo na MS kartu.Poslední zmínka je o lokalizaci a podpoře pro češtinu. Se zakoupením Sony Clié N610c dostanete malou češtinu, která obsahuje rozeznávání znaků, zadávání a korektní zobrazování na displeji s tak velkým rozlišením. Tvůrcem tohoto softwaru s názvem Piloc je firma Paragon Software. Plná lokalizace systému by měla být zanedlouho uvedena na trh a pro majitele malé lokalizace, tj. legálně u nás zakoupeného stroje, bude dodávána zdarma, ostatní si ji budou muset dokoupit.Za zapůjčení zařízení na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Pro někoho, kdo chce pouze organizovat pomocí PDA svůj čas, je toto zařízení asi moc prošpikované technikou, a tak dá přednost něčemu uhlazenějšímu. Ale ten, kdo si rád prohlédne obrázky, podívá se na video a využije jeho bombastické rozlišení 320 x 320 bodů, bude dozajista toto PDA, mající tyto vymoženosti, naprostá jednička při výběru (pokud si nebude chtít počkat na barevné T600C - poznámka šéfredaktora).
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Bratrovražda: Levný Huawei i Honor mají stejnou výbavu a stojí stejně

Smartphony Honor jsou blízkými příbuznými modelů Huawei, často jsou k mání se...

Smartphony Honor jsou blízkými příbuznými modelů Huawei, často jsou k mání se shodnou výbavou za nižší cenu. Novinky...

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Mají největší úhlopříčku na trhu, přitom se pohodlně vejdou do kapsy

Moto Z

Ačkoliv jsou takové případy hodně ojedinělé, najdou se i smartphony, které částečně zastoupí domácí kino. Mají totiž...Najdete na iDNES.cz