Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká recenze Sony Clié N760c

aktualizováno 
Firma Sony má již svůj multimediální kapesní počítač s Palm OS již od jara ve své kolekci produktů. Až teď se nám tento skvost dostal do ruky na podrobnou recenzi. Ještě před víkendem jste mohli zpozorovat pokles ceny tohoto PDA a zrovna možná právě vy uvažujete o něčem podobném. Pozorně čtěte, bude se vám to hodit při rozhodování a výběru.

Na první pohled se nezdá, že by se něco změnilo oproti předchozímu menšímu sourozenci Clié N610, až na krabici balení, kde je napsáno N760. Při prvním pohledu na PDA se může zdát vše při starém, až na konektor nad JogDialem a tlačítko Hold na levé straně.

V balení nalezneme vlastní PDA, nabíječku pro vestavěné akumulátory, kolébku, multimediální sluchátka s dálkovým ovládáním, manuály a několik CD s dodávaným softwarem. Přeci jenom je jedna věc odlišná a tou je kryt displeje, který již není černý, fialový nebo modrý, nýbrž stříbrný s malým logem Clié na přední straně. Nesmíme ovšem zapomenout na bonus v podobě dodávané MemoryStick karty s kapacitou 8 MB.Základní specifikace:

  • Motorola DragonBall VZ na 33 MHz

  • 8 MB paměti RAM

  • rozšiřující slot pro MemoryStick karty

  • displej rozlišení 320 x 320 bodů, 65536 barev

  • nabíjecí Li-Ion baterie

  • DSP procesor MQ 1100 s integrovanou 64bitovou 2D grafikou

  • USB kontrolér
  • Palm OS verze 4.1

 

Nyní začneme s popisováním vlastního PDA. Na přední straně nalezneme chromovanou lištu s rolovacími a funkčními hardwarovými tlačítky. Nad nimi hrdě ční nápis Clié. Pod nimi je umístěno tlačítko Power pro zapínání, které je opatřeno malou LED diodou v levém rohu, a indikující zapnutí celého přístroje. To je důležité při zapnutém MP3 přehrávači a vypnutém displeji (aktivovaném posuvném tlačítku Hold).Na levé straně nalezneme shora dolů následující funkční části: konektor pro připojení sluchátek včetně externího ovladače přehrávače (JACK 3,5 pro sluchátka + speciální konektor na ovladač), otočné kolečko Jog dial, tlačítko pro návrat zpět (Back) a přepínač pro uzamčení tlačítek (pro nechtěné zmáčknutí v kapse apod. s názvem Hold).Na pravé straně nejsou umístěny žádné prvky, pouze uvnitř PDA je šachta pro stylus.Na horní straně nalezneme kromě černého kouřového sklíčka IrDA portu také šachtu se záklopkou pro vkládání MemoryStick karet, na pravé straně slotu je kontrolka používání slotu (čtení / zápis) a úplně vpravo je místo pro stylus. Úplně vlevo je umístěn chromový šroubek s očkem pro provlečení šňůrky a nošení PDA na zápěstí. Lépe řečeno, asi kvůli bezpečnosti, protože upustit tento skvost na zem by byla pro mne asi smrt… :(Na spodní straně není nic extra, pouze je zde umístěn konektor pro připojení kolébky a případného příslušenství.Na zadní straně je pouze informační text o Clié - samolepka se sériovým číslem - a na pravé straně umístěna dírka pro resetování PDA.

Velkou lahůdkou celého PDA je ovšem displej, který má rozlišení 320 x 320 bodů a umožňuje kromě klasického zobrazení 160 x 160 bodů tzv. funkcí double pixeling také zobrazování fontů a v některých aplikacích také prostředí v tom nejvyšším rozlišení 320 x 320 bodů (např. obrázky, animace a mapy jsou na tak velkém rozlišení něčím, co notně oceníte). Sony Clié N760c umožňuje zobrazovat až 16 bitů barev, což znamená 65536 barev. Je to dáno novým operačním systémem Palm OS verze 4.1.Výhodou displeje opro
ti konkurenčnímu Palmu m505 je kontrola jasu podsvícení displeje. Tu naleznete vedle Graffiti plochy pod tlačítkem vyvolávajícím menu - je to malá ikona s malým sluníčkem, což značí nastavení jasu podsvícení. Funkce si pamatuje poslední nastavení, a tak se nemusíte trápit s věčným nastavováním, pouze dlouze podržíte tlačítko Power, a podsvícení je zapnuto. Navíc, PDA jako takové si pamatuje, zda jste ho vypnuli se zapnutým podsvícením nebo bez něj.

Pro ochranu displeje a zároveň i tlačítek proti nechtěnému stisku je možné umístit na PDA ochranný kryt, který se upevní na horní hraně do výstupků. Kryt má v sobě prolisy na místech, kde jsou tlačítka, a tak nehrozí jejich nechtěné zmáčknutí. Barva překlopného krytu je stříbrná, opět s logem Clié na horní straně. Kryt se dá překlopit na zadní stranu a pohodlně tak ovládat PDA i s nasazeným krytem.

Synchronizační kolébka je opravdu pěkné designérské dílo a ladí s celkovým designem přístroje. Velkou výhodou je připojení zařízení na napájení pro dobíjení vestavěných Li-Ion akumulátorů. Je to možné buď skrze kolébku, nebo samostatně do PDA bez nutnosti kupovat přídavnou nabíječku pro cestování, což je velká výhoda.Multimediální schopnosti:

Další lahůdkou, kterou láká Sony N760c své potenciální zájemce, je vestavěný MP3 přehrávač. Mezi multimediální schopnosti nepatří pouze přehrávání MP3, ale je to právě ta důležitá věc při výběru pro většinu uživatelů. Vlastní procesor Motorola DragonBall s taktovací frekvencí 33 MHz nestačí na dekódování MP3 souborů, proto je Sony Clié osazen DSP (Digital Signal Procesor) procesorem. DSP procesor je velice náročný na energii, a tak přehrávání MP3 souborů je náročné pro baterie, které jsou vybité během několika hodin přehrávané hudby. Vypnutím displeje tlačítkem Hold na levé straně přístroje ušetříte nějakých pár minut hudby navíc :) Za zmínku stojí také možnost přehrávání ATRAC souborů z dílny firmy Sony (jsou to ty bíle MemoryStick karty). Aplikace pro přehrávání muziky se skládá z pěkného spektrálního analyzátoru a běžných funkcí jako Play, Stop, Pause a přetáčení. Soubory je možné přehrávat z paměti RAM nebo MemoryStick karet. Na přiloženém externím ovládání jsou zastoupena základní tlačítka pro ovládání (Play, Stop, předchozí a následující skladba a kontrola hlasitosti). Specialitou je na spodní hraně umístěný plastový hrot, kterým můžete psát po displeji bez nutnosti vyndání stylusu!Pro využití velkého rozlišení displeje je dodáván prohlížeč fotek, který opět umožňuje kromě využití 320 x 320 bodů načítat fotografie z paměti RAM, ale i z MemoryStick karet. Další využití multimedií je v podobě přehrávání video sekvencí. K tomu je ovšem zapotřebí hodně místa v paměti RAM nebo MemoryStick karty. 32,5 sekundy videa s rozlišením 160 x 120 bodů se zvukovým záznamem totiž zabere 1,2 MB místa. Pro orientaci např. film s délkou 90 minut by zabral přibližně 200 MB.

Operační systém:

Použitý operační systém je PalmOS verze 4.1. Nenašel jsem žádné novinky oproti verzi 4.0, která je dodávaná s Palm m50x a m125, ani žádné změny nebo vylepšení chyb. Systém umožňuje spouštění aplikací z externích paměťových karet. Aplikace je zkopírována vždy do paměti RAM, kde je spuštěna a poté při opuštění aplikace následně smazána, tak jako to známe s PalmOS 4.0 na klasickém Palmu.

Zařízení na testování zapůjčila firma PDA Planet - Praha, děkujeme.

 

Závěr:

Myslím si, že nyní, když šla cena tohoto zařízení opět dolu (čeká se na barevné Clié T600, to však nemá vestavěn přehrávač MP3!), je Clié N760C skvělé zařízení, které má spoustu zajímavých věcí - uveďme např. skvělé rozlišení barevného displeje s barevnou hloubkou 65536 barev, multimediální schopnosti včetně přehrávání MP3 souborů, rozšiřující slot na paměťové karty MemoryStick, ale nejen pro ně, nýbrž i pro příslušenství. Jedinou nevýhodou je snad jen velikost a hlavně tloušťka, kterou by mělo vyřešit právě Clié T600.

 Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Honor chystá smartphone za 33 000 korun. Bude mít logo nejdražších aut

Honor Mate 10 Rolls Royce

Čínští výrobci smartphonů potřebují udělat pořádnou díru do světa. Pomoci jim k tomu má spolupráce se slavnými...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Najdete na iDNES.cz