Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veletrh napovídá kam směřuje vývoj mobility

  17:23aktualizováno  17:23
Právě probíhající londýnský veletrh Svět mobilního obchodu přináší nový pohled na vývoj mobility.
Bezpečné platby prostřednictvím mobilních telefonů, zajištění maximální mobility personálu, těsný kontakt s klienty, využití moderních sítí a hlasové služby jsou hlavními prvky konference a výstavy Svět mobilního obchodu (Mobile Commerce World), která se koná v Londýně. Podle pořadatelů jde o největší evropský podnik s touto specializací.

"Závodem okamžiku", jak před nedávnem napsal americký podnikatelský list The Wall Street Journal, jsou hlasové portály. Technici se tímto řešením snaží "přiblížit internet masám", tedy odstranit složité ovládání, odstranit sám termín internet a zpřístupnit služby co nejpřirozenějším způsobem, tedy na pokyny vydávané hlasově.

Uplatnění vidí pro širokou veřejnost například u sportovních informací, kdy fanoušek může získat informace o svém klubu nebo hráči prostým vyslovením jeho jména, dále u bankovních služeb, které se obecně stále více rozšiřují, při sledování akcií a dalších finančních instrumentů. Telekomunikační společnosti vědí, že velká část - v některých zemích až polovina - minut provolaných mobilními telefony začíná za volantem, kde řidič nemá možnost cokoli volit složitými kombinacemi tlačítek.

Tento nový směr má jako obvykle řadu nadšených přívrženců - některé firmy odhadují pro rok 2005 příjmy kolem pěti miliard dolarů - i odpůrců. Ti druzí zejména upozorňují na přetrvávající potíže s počítačovým rozpoznáváním lidského hlasu. Když se k tomu přidá potřeba rozšířit hlasový portál po celé Evropě s její paletou jazyků, nářečí a přízvuků, zbývá k řešení ještě hodně.

Podstatně dále jsou aplikace pro bezpečné a pohotové platby. Jedno řešení na výstavě předvedla firma Nokia. Modul mobilních plateb je součástí telefonu Nokia 6310. Uživatel si podle vyjádření firmy může bezpečně v telefonu uchovávat informace týkající se plateb, jako jsou čísla kreditních karet. Pomocí těchto "virtuálních karet" a protokolu WML, který dnes ovládá drtivá většina modelů mobilních telefonů, mohou "mobilní profesionálové", pro které je přístroj primárně určen, vypořádat své účty.

Výrazná je pozornost, kterou přední firmy věnují mobilitě. Jeden z poznatků, který na konferenci zazněl, je, že řada pracovníků opouští i přenosné počítače a přesouvá se k osobním digitálním organizátorům. I pro ty, kteří používají v práci stolní počítače, je dnes vzhledem k obrovským objemům elektronické pošty užitečné, pokud nejsou ke stolům tolik připoutáni a mohou korespondenci vyřizovat průběžně.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz