Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci pomocí mobilů sledovali sto tisíc lidí. Možná i vás

aktualizováno 
Vědci z Northeastern University prezentovali studii, která nemá obdoby. Pomocí mobilních vysílačů tajně sledovali pohyby více než sto tisíc lidí.
Byli jste mezi sledovanými i vy? To se nikdy nedozvíte.

Byli jste mezi sledovanými i vy? To se nikdy nedozvíte. | foto: Profimedia.cz

Sociologové z univerzity v americkém Bostonu se tajně dohodli s mobilními operátory a sledovali pohyby více než sta tisíc mobilních telefonů. Získali tak velmi cenné informace o každodenním životě lidstva.

Zůstáváme v okruhu 30 kilometrů od domova

Jednou z nejpřekvapivějších informací studie je, že celé tři čtvrtiny všech sledovaných obyvatel se během šesti měsíců nevzdálily dál než třicet kilometrů od svého domova. Jsou ale i výjimky. Tři procenta populace prý každý víkend pravidelně cestují v okruhu až tří set kilometrů od domova. Procento pak každý týden cestuje až extrémně daleko - přes tisíc kilometrů ze svého "hnízda".

Vědci ke stopování obyvatel na blíže neurčených místech využívali klasických vysílačů mobilního operátora, jehož název taktéž nechtějí zveřejnit. Vždy, když se ze snímaného mobilního telefonu pokusil uživatel uskutečnit hovor nebo poslat textovou zprávu, systém vědců to okamžitě zaznamenal.

Projekt byl legální. Jen v USA by neprošel

Sociologové prozradili, že projekt neprobíhal na území USA. Tam je totiž i pouhé zaznamenávání pohybu neznámé osoby ilegálním činem. Jestli ale byli výzkumu podrobeni pouze Evropané, nebo obyvatelé všech kontinentů, už se ale patrně nedozvíme. Víme však, že projekt se zaměřil na silně průmyslové národy. Z toho lze vyvodit, že mohlo jít například o Japonsko či Německo.

Projekt pochopitelně v lidech vyvolává rozporuplné reakce. Bojí se toho, že jejich právo na soukromí bylo porušeno a že podobné projekty nejsou legální ani mimo Spojené státy americké.

Cesar Hidalgo, jeden ze spoluautorů originálního průzkumu, se však brání anonymitou uživatelů: "Při analýze pohybu obyvatel jsme nedostali ani konkrétní telefonní čísla, natož jméno a příjmení. K dispozici jsme měli pouze šestadvacetičíselný kód, který byl přiřazen každému ze sledovaných lidí," řekl Hidalgo pro agenturu AP.

Sám Hidalgo přiznává, že studováním zákonů prý tým strávil nejvíce času. Nechtěli nic podcenit a ujišťovali se, že lidem nenaruší soukromí. "Neděláme zlé věci. Snažíme se udělat svět o trochu lepší," říká Hidalgo. Výsledky studie totiž pomohou například dopravním podnikům, které by mohly výhodněji upravit systémy jízdních řádů.

"Je to velký krok pro vědu," řekl Albert-Lazlo Barabasi, jeden z dalších spoluautorů studie, kterou publikoval časopis Nature, a dodal: "Poprvé můžeme zcela objektivně pozorovat různé aspekty lidského chování."

Mobil máme zkrátka stále při sobě

Jak se zdá, mobilní telefony jsou pro vědce čím dál zajímavější. Vědí totiž, že většina obyvatel vyspělejších zemí je má neustále při sobě, a jedině s pomocí operátorů tak mohou opravdu objektivně zhodnotit chování mas. Dokud je vše anonymní, není se čeho obávat.

Otázkou však zůstává, co by se stalo, kdyby podobných systémů začaly využívat například reklamní agentury a uživatelům rozesílaly reklamy přímo na displej.

"Na takové jednání by dopadal zákon o ochraně osobních údajů pouze tehdy, pokud by bylo možné identifikovat konkrétní fyzickou osobu. V takovém případě by sledování bylo možné pouze za určitých podmínek - například se souhlasem dotčené osoby," řekl iDNES.cz právník Ondřej Surga. "Pokud by agentury přistoupily k samotnému rozesílání nevyžádané reklamy, může se jednat o porušení zákona, za které lze ukládat pokuty," dodal.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz