Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve znamení barev a stylu – recenze Nokia 7610 Supernova

aktualizováno 
Nokia se vždy každý svůj nový přístroj snaží alespoň trochu ozvláštnit. Model 7610 v tomto ohledu dostal do vínku výměnné kryty a možnost okamžitého přizpůsobení barevného motivu. Samozřejmě se nezapomnělo ani na solidní funkční výbavu.

Svým netradičním vzhledem Nokia 7610 určitě zaujme. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Možná si někteří pamětníci vzpomenou na původní přístroj s číselným označením 7610, který spatřil světlo světa již v roce 2004. Tenkrát šlo o chytrý telefon s netradičně spirálovitou klávesnicí a odvážným barevným podáním. Barvy jsou výsadou i dnes recenzovaného přístroje, ale bohužel s chytrostí, co se týče otevřeného operačního systému, to není tak horké.

Nokia 7610 Supernova pochází, jak už název napovídá, z nové modelové řady, kam v současné době spadají ještě další tři stylové telefony. Konkrétně je to jedno véčko (7510) a dva přístroje s klasickou konstrukcí (7210 a 7310). Hlavní devizou této modelové řady se stalo převlékání kabátu, ve kterém jsou jednotliví členové skutečně dobří. Dnes přišel na paškál vysouvací přístroj, který je po stránce tabulkových parametrů ze všech ostatních kolegů nejchytřejší. Neplatí ale rčení, že jednooký je mezi slepými králem?


Katalog mobilů:

LG KF510 Sony Ericsson S500i Nokia 7610 Supernova

Nejbližší zástupci konkurence z řad LG (KF510) a Sony Ericsson (S500i) a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Stylový přístroj, který zaujme především výměnnými kryty a vytvářením vlastních barevných schémat. Většina nedostatků se dá za určitých podmínek přehlédnout.


Vzhled a konstrukce – kabátů plná skříň

Nokia 7610 zajisté upoutá vaší pozornost velmi lesklou čelní stranou, v níž není prakticky vůbec patrný okraj displeje. Celý je chráněn plastovým sklíčkem, pod nímž se nacházejí i chromované části. Naštěstí na tomto povrchu nejsou příliš znatelné otisky prstů, zato však displej modelu 7610 na celé čáře prohrál souboj se sluníčkem.

Zadní stranu včetně boků telefonu kryje jediný kus plastu. V základním balení jsme v našem případě nalezli světle fialovou a tmavě modrou variantu tohoto zadního krytu. K dostání jsou samozřejmě i další barevné varianty. Při první výměně krytu nesmíte podléhat panice, že jde všechno ztuha, při další změně kabátku to bude o poznání snazší.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Trochu více práce si mohli dát konstruktéři s laděním odporu pružinky, který je vzhledem k absenci výstupku pod displejem příliš velký. Občas se tak stane, že vám může při otevírání palec lehce sklouznout a celou akci můžete začít znovu. Negativně se musíme vyjádřit i ohledně chromovaného povrchu jednotlivých kláves, které jsou prakticky neustále upatlané.

Po stránce vzhledu si od nás odnáší lepší dvojku, za níž mohou především k bílé vrchní části nepříliš ladící dodávané kryty. Zbytečnou kaňkou je fakt, že kryty lehce přesahují vysouvací část, což nevypadá zrovna nejlépe. Průměrnou známkou se dají hodnotit i rozměry 98 x 48 x 15 mm a hmotnost 99 gramů.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Klávesnice a ovládání – pozor na hudbu

Ani v této části není vše úplně ideální a Nokia se dopustila několika osudových přehmatů. Začněme třeba špatně zpracovanými bočními tlačítky pro regulaci hlasitosti a přímé spuštění naposledy přehrávané skladby. Obě dvě klávesy prakticky splývají s krytem a nejednou se vám stane, že omylem některé z nich při držení telefonu stisknete a nechtěně se spustí hudební přehrávač.

Mezi další problémy patří horní řada alfanumerické klávesnice, která není příliš vzdálena od samotné vrchní části a často do ní budete palcem narážet. Psaní textu spadá do o něco horšího průměru, protože jednotlivá tlačítka se při stisknutí naklání všech stran a na jistotě to rozhodně nepřidává. Navíc se klávesy celkem hluboko propadají do těla přístroje a vy zbytečně cítíte okolní plastovou mřížku, která jednotlivá tlačítka odděluje. Naopak musíme pochválit čtyř směrnou klávesu, které rozhodně pomohlo větší zapuštění středního potvrzovacího tlačítka.

K „hloupým“ Nokiím už neodmyslitelně patří uživatelské prostředí Series 40. To už jsme mnohokrát rozebírali a dodáme pouze, že se v některých ohledech může rovnat chytřejší Series 60. Novinkou je možnost okamžitě vyměnit barevný motiv. Stačí zamířit fotoaparátem na nějaký pokud možno výrazný odstín a počkat zhruba dvacet vteřin, než přístroj připraví nové barevné schéma a to včetně zčásti odpovídajícího podsvícení čtyř směrné klávesy. Vhodné nejspíše pro dámy, aby jim výrazná část jejich oblečení ladila s barevným motivem jejich telefonu.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo Recenze Nokia 7610 telo

Displej a výdrž baterie – klasika na všech frontách

Parametry displeje nijak vybočují z obvyklého standardu, a tak se můžete opět těšit na rozlišení 240x320 pixelů a 16 milionů barev. Jak už bylo zmíněno v úvodu, s jeho čitelností na přímém slunečním světle to není vůbec slavné.

Průměru se drží i výdrž baterie, která v našem testu dodávala energii přístroji celé čtyři dny. Někdy tato hodnota klesla na dva až tři dny, podle toho jako moc jsme s telefonem pracovali. Ostatně stále platí, že telefon na noc nevypínáme a výdrž testujeme zhruba při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvěma hodinách poslechu hudby za udané časové období.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Telefonní seznam a zprávy – vše jak má být

Nokia 7610 opět těží z výhod uživatelského prostředí Series 40 a nabídne tak telefonní seznam s kapacitou 2000 kontaktů, k nimž můžete přidat nepřeberné množství údajů. Nezapomnělo se ani na třídění kontaktů do skupin, filtrování volání či příkladnou synchronizaci se stolním počítačem.

To nejlepší můžete čekat od tohoto vysouváku, i co se týče textových zpráv. Editor poctivě odpočítává již napsané znaky a ukazuje do kolika části bude zpráva rozdělena. Přestože slovník T9 píše s diakritikou, nedochází ke zkracování zpráv. Mezi standardní výbavu patří emailový klient, který bude většině uživatelů vyhovovat.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Organizátor a multimédia – pro práci i pro zábavu

Kalendář a obvyklou sestavu jednoduchých poznámek, úkolovníku, převodníku „všeho na všechno“ a jediného opakovaného budíku doplňuje třeba globální vyhledávání v rámci telefonu, Nokia Maps a Opera Mini. S tou se k internetu připojíte jedině přes GPRS a případně EDGE.

Po stránce zábavných funkcí nepostrádá Nokia 7610 hudební přehrávač, který dokáže perfektně třídit veškeré skladby. Nechybí ani FM rádio s RDS, pro jehož spuštění musíte mít připojená sluchátka. Ty společně s microUSB kabelem, 512MB paměťovou kartou a již zmiňovaným výměnným krytem naleznete v základním balení.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej Recenze Nokia 7610 displej

Fotoaparát modelu 7610 je pro nás spíše zklamáním. Ačkoliv disponuje vcelku slušnými tabulkovými předpoklady (3,2Mpix a automatické ostření), výsledné fotografie odpovídají spíše průměru. Největší vrásky na čele vám nejspíše udělá nepříliš dobrá ostrost snímků. Potěšující je však přisvětlující LED dioda a možnost nahrávat video v rozlišení 640x480 pixelů při 30 snímcích za vteřinu.

Recenze Nokia 7610 detail

Recenze Nokia 7610 foto M Recenze Nokia 7610 foto M Recenze Nokia 7610 foto M

Recenze Nokia 7610 foto M Recenze Nokia 7610 foto M Recenze Nokia 7610 foto M

Závěr – příjemná stylovka

Nokia 7610 Supernova si nehraje na žádného chytráka a je to zkrátka stylovka, která vás může ale nemusí zaujmout přebarvováním schémat či výměnnými kryty. A ani fakt, že kraluje se svojí výbavou v sérii Supernova, z ní nedělá při pohledu na konkurenci žádného přeborníka. Navíc Nokii 7610 musíte odpustit některé konstrukční nedostatky, mezi nimiž bychom zmínili především velmi snadno stisknutelnou boční klávesu přehrávače.

Pokud se vám nelíbí Nokia 7610 po stránce vzhledu, poohlédněte se po jiných konkurentech. Z těch bychom vybrali mnohé zástupce LG (např. KF510), Samsung U600 či Sony Ericsson S500i. Jestliže nechcete být tolik nápadní, výhodnou koupí je stájová kolegyně Nokia 3600 Slide nebo model 6210 Navigator, o němž již název říká téměř vše.

Proč koupit?

  • výměnné kryty
  • stylový vzhled
  • přebarvování schémat
  • uživatelské prostředí S40

Proč nekoupit?

  • špatně řešená boční tlačítka
  • horší čitelnost displeje
  • pouze 2,5mm jack
  • horší zpracování klávesnice

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5 735 Kč s DPHNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Bez výřezu už to asi nepůjde. Nokii unikl další připravovaný telefon

Nokia 5.1 Plus

Zatímco první mobil značky Nokia s výřezem displeje, tedy model X6, se dostal pouze na čínský trh, tak tento kousek...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Najdete na iDNES.cz