Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netušené bohatství Čechů: v šuplících jim leží až 200 kg zlata

  14:59aktualizováno  14:59
Česko směřuje k dalšímu mobilnímu rekordu. Už brzy na jednoho obyvatele připadne jeden vysloužilý mobilní telefon, který se nepoužívaný válí doma v šuplíku. Znamená to, že v českých domácnostech se nachází víc než 200 kilogramů zlata, které se v malém množství v telefonech také využívá.
Ze starých mobilů Čechů by bylo možné získat až 200 kilogramů zlata. Ilustrační foto

Ze starých mobilů Čechů by bylo možné získat až 200 kilogramů zlata. Ilustrační foto | foto: AP

Nezisková společnost Asekol, která v zemi organizuje sběr a recyklaci odpadů, uvedla, že už nyní se doma nahromadilo víc než devět milionů nepoužívaných telefonů. Další nepoužívané přístroje, byť mnohé stále funkční, pak skončily v šuplících po Vánocích. Mobily totiž patří k nejčastějším dárkům.

REPORTÁŽ: Staré mobily umírají, aby nové mohly žít

Například Zdeněk Paškovič, produktový manažer mobilní divize společnosti Samsung uvedl, že během adventu narostla poptávka po smartphonech o pětinu.

"Každý rok přibude přibližně dalších 800 tisíc nepoužívaných mobilů," říká Hana Ansorgová z Asekolu. Brzy se tedy počet nepoužívaných telefonů přehoupne přes deset milionů; na jednoho Čecha včetně kojenců připadne jeden vyřazený mobil.

Leží i vám v šuplíku nějaký starý nepoužívaný mobil?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 8632
NE 733

Vysloužilý mobil je však stále cenný, byť se už nepoužívá. Jen hodnota drahých kovů, především zlata, je v každém přístroji asi jeden dolar. "Z našeho průzkumu vyplývá, že téměř sedmdesát procent Čechů starý mobil nevytřídí. Často jej skladují nepoužívaný doma, nebo dokonce vyhodí do směsného odpadu," nastiňuje typické chování Čechů Ansorgová.)

Recyklací starých mobilů ubude jedovatých látek

Jeden Čech = 1,3 SIM karty

V současnosti připadá na jednoho člověka zhruba 1,3 SIM karty. Používaných mobilů je ovšem nejspíš o stovky tisíc méně. Část SIM karet se totiž používá v datových modemech a dalších speciálních zařízeních, například v bezpečnostních kamerách. Samostatné SIM karty si pořizují lidi i do tabletů.

Počet zákazníků mobilních operátorů, respektive počet SIM karet, přitom poprvé překročil počet obyvatel České republiky podle statistiky na konci září 2004.

Kromě drahých kovů obsahují mobily i jedovaté látky, jako je olovo, kadmium, berylium, rtuť nebo PVC, které mnohdy unikají do půdy a do ovzduší. Zlato, které se v telefonech využívá, se spolu s mědí většinou těží v otevřených dolech za pomoci jedovatého kyanidu a kyseliny sírové. Z použitých mobilů by se přitom mohlo znovu použít.

"Z pěti milionů mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kilogramů zlata, 45 kilo palladia, 1 250 stříbra a 45 tisíc kilogramů mědi. Z baterií by šlo znovu získat na 19 tisíc kilogramů kobaltu," uvedla už dříve nezisková společnosti Rema, která se specializuje na organizaci sběru a recyklaci vysloužilých elektrozařízení.

Organizace, které se starají o recyklaci odpadů, proto organizují různé akce na podporu recyklace mobilů a dalších elektrozařízení. Své zákazníky motivují k odevzdání starých přístrojů i mobilní operátoři.

Autor:


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Luxusní zajíc v pytli. Za iPhone, o kterém se nic neví, dáte tři miliony

Britská společnost Goldgenie začala přijímat předobjednávky na „miliardářské“...

Britská společnost Goldgenie není ve světě luxusních smartphonů žádným nováčkem. Její produkty se řadí mezi ty...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Trump to potvrdil. Úředníci nesmí používat smartphony Huawei a ZTE

Donald Trump při předvolebním setkání s voliči v americkém městě North...

Technika značek Huawei a ZTE bude v USA zakázána státním úředníkům a jejich přímým spolupracovníkům. Zákon podepsal...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz