Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve 3G jsme na tom jako Ukrajina, s virtuálními operátory ještě hůře

  10:40aktualizováno  10:40
Podle informací, které zveřejnila auditorská firma Auditcom, zaostáváme v pokrytí signálem 3G například za Rumunskem nebo Maďarskem. Plnohodnotného virtuálního operátora nemáme žádného. Podobná situace už je podle sdružení Český telekomunikační klastr jen v několika evropských státech, jako je Bělorusko nebo Albánie.

3G pokrytí v Evropě v polovině roku 2010 | foto: American Roamer/ADC

Podle první zveřejněné mapky jsme v pokrytí 3G signálem na evropském chvostu. Mapku ve své prezentaci na konferenci v Senátu, která měla pomoci řešit problémy současného českého telekomunikačního trhu (více zde), zveřejnil Pavel Přeček z firmy Auditcom. Data jsou z poloviny roku 2010 a od té doby se pokrytí několikanásobně zlepšilo, pořád je ale podle Pavla Přečka zhruba na úrovni Ukrajiny.

V Česku se od poloviny loňského roku pokrývala především menší města, ta velká byla již v polovině roku 2010 pokryta. T-Mobile v červnu roku 2010 pokrýval podle Martiny Kemrové 10 procent populace, nyní je to 42,5 procenta. Vodafone podle Alžběty Weinfurtové v červnu 2010 disponoval pokrytím 16 procent populace, nyní uvádí 48 procent.  O2 poskytlo data k 1. červenci, a to pokrývali podle Blanky Vokounové 30 procent populace, nyní je to 43 procent. Čísla nemusí být zcela vypovídající, protože každý operátor má k počítání vlastní metodiku, ukazují ale pokrok, ke kterému za krátkou dobu došlo. I přes tento pokrok ale podle Přečka zaostáváme třeba za Maďarskem nebo Rumunskem. 

virtuální operátoři mapa

Možná ještě o něco zajímavější je druhá mapka, která ukazuje, že kromě nás je v Evropě už jen málo států, které postrádají plnohodnotného virtuálního operátora. Ve své prezentaci ji zveřejnil Martin Šigut, předseda představenstva sdružení Český telekomunikační klastr, které je složené z menších regionálních poskytovatelů internetu a pevných telefonních služeb a usiluje o vznik virtuálního operátora.

Názory na to, zdali máme, nebo nemáme virtuálního operátora, se liší. Některé znaky virtuálních operátorů vykazuje například MPhone nebo firmy spolupracující s operátorem U:fon. Do klasického pojetí virtuálního operátora tak, jak jsou běžní v zahraničí, jim ale hodně chybí. Například MPhone je určen jen pro podnikatele s kartou konkrétního velkoobchodu. A síť U:fona je technologicky exotická.

Tři velcí poskytovatelé mobilních služeb nechtějí podle Martina Šiguta mezi sebe pustit žádný další subjekt, který by pracoval pod vlastní značkou a nabízel vlastní tarify. Zatímco stávající operátoři mohou poskytovat všechny služby, a to včetně pevných linek, regionální poskytovatelé pevných služeb nebo internetu se k mobilním službám dostat nemohou. Na vlastní síť nemají prostředky, ale především vhodné frekvence, a o sdílení se s nimi velcí operátoři prý nechtějí bavit. "Pokud by byl dostatek frekvencí pro další plnohodnotnou síť, jistě by se našel investor, který ji postaví," je přesvědčen Martin Šigut. 

A ČTÚ nemůže nařídit velkým operátorům vznik virtuálního operátora, říká  předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák. S tím Šigut nesouhlasí: "ČTÚ může i podle českých regulačních předpisů zahájit kroky, které by mu v horizontu několika měsíců umožnily uložit opatření mobilním operátorům na zlepšení stavu trhu, a to i např. povinnost uzavřít smlouvu se zájemcem o virtuální operátorství," uvádí. 

K problematice frekvencí Dvořák řekl, že není možné upravit ve prospěch menších subjektů podmínky aukce, kde se budou rozdělovat kmitočty digitální dividendy a některé další volné. Podle Šiguta je tak ale velké nebezpečí, že si kmitočty rozdělí 3 velcí operátoři a zablokuje to situaci na dalších 15–20 let. (Více viz Volání není drahé...) Dvořák ovšem přislíbil, že se pokusí opět podpořit vyjednávání mezi sdružením Český telekomunikační klastr a mezi třemi velkými operátory.

ceny volání
investice operátorů

Další obrázek se týká cen telekomunikačních služeb ve srovnání s Evropou. V průzkumu Mobil.cz jsme tyto ceny shledali vysokými. Stejný názor sdíleli na konferenci i zástupci Českého telekomunikačního klastru, občanské iniciativy Stop drahému volání a firmy Auditcom. Pavel Přeček ukázal například cenové srovnání, které si nechal vypracovat novozélandský regulátor podle metodiky OECD. Koš 100 hovorů se podle něj nejvíce blíží vzorci chování českého spotřebitele. Z grafu vyplývá, že český T-Mobile je u tohoto konkrétního koše druhým nejdražším evropským operátorem. 

Poslední obrázek vyvrací častý argument českých operátorů, kterým obhajují vysoké ceny, a to vysoké investice do technologií a podobně. Vidíme na něm míru investic ve vztahu k dosaženým tržbám. Informace, zveřejněné Pavlem Přečkem, pocházejí z 15. implementační zprávy Evropské komise. Například za rok 2008 měla Česká republika druhý nejmenší podíl investic na dosažených tržbách z 26 evropských zemí.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Žádáte o půjčku? Sekejte latinu u operátorů a banky vás budou mít rády

Ilustrační snímek

Poskytnutí půjčky není pro finanční instituce zcela bez rizika, využívají proto řadu způsobů, jak si ověřit bonitu...

LTE síť pro Internet v letadlech už funguje. Stanice jsou i v Česku

Mobilní LTE síť pro letadla EAN

V prvním pololetí letošního roku začne v celé Evropě fungovat mobilní síť pro letadla. Kombinuje pozemní stanice se...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Najdete na iDNES.cz