Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Včera se z iPhonu oficiálně stal smartphone!

aktualizováno 
Apple na své tiskové konferenci představil SDK (nástroje pro tvorbu nativních aplikací) pro iPhone. iPhone se také dočká podpory Microsoft Exchange Active Sync.

iPhone Software Roadmap | foto: Apple

Apple včera představil nový firmware 2.0 pro iPhone, ten se však začne distribuovat až v červnu. Již dnes je však k dispozici beta verze dostupná vybraným vývojářům a firemním zákazníkům. Nový firmware umožní využít SDK pro iPhone a podporu Microsoft Exchange Active Sync. Nový firmware také umožní zobrazovat PowerPoint přílohy a přesouvaní a skupinové mazání e-mailů.

SDK umožní vývojářům vytvořit nativní aplikace pro iPhone a iPod Touch s podporou multi-touch displeje nebo tříosého akcelerometru. Steve Jobs v průběhu tiskové konference potvrdil, že Apple nebude bránit VoIP přes wi-fi, ale přes EDGE ano.

Nativní aplikace pro iPhone budou distribuovány pomocí aplikace App Store, což je obdoba aplikace iTunes zabudované v nových iPhonech. Pro iPod Touch bude nutné zakoupit upgrade software, aby bylo možné App Store používat. App Store bude využívat připojení přes wi-fi nebo EDGE. Nativní aplikace bude možné instalovat i pomocí iTunes nainstalovaných na počítači.

Vývojáři aplikací si určí cenu, za jakou chtějí aplikace nabízet (mohou být i zdarma) a obdrží 70 procent z prodeje. Zbytek poputuje do kapes Apple. Korporátní zákazníci si mohou vytvořit heslem chráněnou stránku v App Store přístupnou jen zaměstnancům. Nabízené aplikace bude Apple schvalovat.

V průběhu beta verze iPhone SDK programu bude přijato limitované množství vývojářů do iPhone Developer Programu dostupného prozatím pro USA. Standardní program za 99 dolarů za rok umožní členům přístup k SDK, připravovanému iPhone firmware, kódy pro iPhone pro testování, distribuci aplikací a technickou pomoc. Enterprise program stojí 299 dolarů za rok. SDK lze stáhnout zdarma již nyní.

Apple představil také iFund, tedy fond, který bude financovat vývoj nových aplikací. Ve fondu bude 100 milionů dolarů, tedy více, než slíbil Google pro financování Androidu. Google vložil pouze 10 milionů dolarů.

iPhone se s novým firmwarem dočká i využití ve firemní sféře. Bude totiž podporovat Microsoft Exchange Active Sync, což umožňuje synchronizovat data "over the air“ s firemním serverem. Díky podpoře Microsoft Exchange Active Sync se synchronizace uskuteční v reálném čase.

Podpora Microsoft Exchange Active Sync zahrnuje Push e-mail, kontakty a kalendář, Global Adress List, WPA2/802.1x, posílenou bezpečnost, více VPN protokolů a další. Chybět nebude ani podpora Cisco IPsec VPN.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Systém pro iPhony se dočká změn později. Prioritou je jeho vyladění

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.

Letos nelze v systému iOS očekávat žádné výrazné inovace, Apple se má zaměřit na jeho stabilitu a vyladění. Přesto se...

Nový levný iPhone SE jen tak nebude. Apple má jiné priority

iPhone SE

Malý iPhone SE byl představen už zkraje roku 2016, takže je nejvyšší čas na nástupce. Také se o něm dlouho mluví. Jenže...

Nejmodernější iPhony X neumí přijímat hovory, stěžují si stovky majitelů

Jedním z hlášených problému iPhonu X jsou zelené linky po krajích displeje

Na nejdražší a nejvýkonnější smartphone od Applu se množí stížnosti ze strany uživatelů. Na oficiálních fórech a...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.Najdete na iDNES.cz