Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka špičkových fotomobilů - který je nejlepší?

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme tři nejlepší současné fotomobily. Mají skoro stejné papírové parametry, ale který z nich je opravdu nejlepší? Prohlédněte si množství zkušebních snímků a vyberte svého favorita.

Vysoké rozlišení a automatické ostření u nových fotomobilů již zaručují slušnou kvalitu pořízených snímků a tak se tyto telefony opět o krůček přiblížily nejlevnějším digitálním fotoaparátům. Ač se dohnání nejlevnějších digitálů fotomobily očekávalo již před časem, realita je i nadále jiná. Především díky optice mají stále fotoaparáty nad mobily navrch. Jenže mobil má u sebe každý téměř vždy, fotoaparát si naopak třeba na cestu do práce bere jen málokdo. A v mnoha případech je mnohem důležitější zachycení cenného momentu, než disputace nad absolutní kvalitou fotografie.

První tři modely mířící na náš trh, které jsou vybavené fotoaparátem s rozlišením okolo 3,2 megapixelu a automatickým ostřením, jsme postavili vedle sebe a na vás je určit, který z nichž pořizuje nejkvalitnější fotografie. Konkrétně se do souboje pustil nový smartphone od Nokie N73, současný etalon třídy fotomobilů Sony Ericsson K800i a kompaktní vysouvací Samsung D900. Všechny tři telefony se buď již prodávají, nebo se brzy prodávat začnou.

Samsung D900 Sony Ericsson K800i Nokia N73
Nejlepší fotomobily současnosti v katalogu mobilů: Samsung D900, Sony Ericsson K800i/K790i a Nokia N73.

V dnešním článku se budeme věnovat pouze fotoaparátům uvedených mobilů. Další informace o Samsungu D900 najdete v podrobné recenzi, stejně tak vám doporučujeme recenzi Sony Ericssonu K800i. Recenzi Nokie N73 připravujeme a nabídneme vám ji v nejbližších dnech.

Každý z jiného těsta

Než přikročíme k porovnání vestavěných fotoaparátů testovaných telefonů, tak si stručně připomeneme, o jaké telefony jde. Všechny tři telefony se mohou pochlubit bohatou výbavou, která je řadí mezi špičku současné produkce mobilních telefonů. Dva modely, konkrétně Sony Ericsson a Nokia, mají klasickou konstrukci a patří v současné době mezi poměrně objemné mobily. Testovaný Samsung má vysouvací konstrukci a velmi tenké tělo. Jedná se o nejtenčí vysouvací mobil na světě. Na oplátku je zase extrémně široký.

K800i K800i 

Multimediální všeumělové

Výbava všech modelů je prakticky totožná, nechybí takové funkce jako je hudební přehrávač, Bluetooth, podpora paměťových karet nebo kvalitní displej. Nokia se na rozdíl od zbylé dvojice může pochlubit otevřeným operačním systémem a s tím spojeným snadným rozšířením o další funkce. Zbylé dva mobily si musí vystačit s obyčejnou Javou.

  
U zavřeného telefonu nikdo nebude tušit, že má v ruce nejlepší současný fotomobil od Samsungu. Objektiv se ukáže až po vysunutí telefonu. Přes papírové parametry fotoaparátu by se mohlo zdát, že je u tohoto mobilu tak nějak navíc. Jako spoušť slouží potvrzovací tlačítko, respektive i boční klávesa, která ale není ergonomicky příliš dobře umístěná.

Nokia N73
Co se nám líbilo:
 • Rychlé ukládání snímků
 • Přehledná fotogalerie
 • Velký displej
Co nás nenadchlo:
 • Špatná ergonomie - především umístění spouště a také její citlivost
 • Poměrně pomalé ostření
Nokia N73 a Sony Ericsson K800i jsou na rozdíl od Samsungu D900 uzpůsobeny pro provoz v sítích třetí generace UMTS. Samsung však již připravuje ekvivalent modelu D900 vybavený podporou sítí třetí generace. Nokia mimo pokrytí signálem UMTS může také využít podporu pro datové přenosy EDGE, to Sony Ericsson neumí. Existuje však verze K790i, která místo podpory UMTS nabízí právě EDGE. S touto technologií si pak rozumí i Samsung D900. 

Žádná láce

Sony Ericsson K800i stojí v oficiální distribuci 11 590 Kč, Nokia N73 se začíná prodávat za 15 290 Kč a Samsung D900 se začne prodávat v září za cenu okolo 13 000 Kč.

  
Samsung D900 sází na styl a především pak na zájem o tenké mobily. Sám se pyšní titulem nejtenčího vysouváku na světě.

V hlavní roli fotoaparát

A nyní již k fotoaparátům testovaných telefonů. Sony Ericsson i Nokia mají 3,2 megapixelové fotoaparáty, Samsung má nižší rozlišení 3,13 megapixelu. Všechny tři telefony mají automatické ostření. Samsung však nenabízí namáčknutí pro automatické zaostření a po stisku spouště sám zaostří a fotí. Pro pořízení snímku testovaným Sony Ericssonem a Nokií je nejprve nutné namáčknout spoušť pro automatické zaostření a poté teprve úplným stisknutím pořídit fotografii.

N73 N73 N73
Kdo by to do ní řekl. Na první pohled nenápadný smartphone a jaký dobrý má fotoaparát. Porovnejte s extrémně komplikovanou konstrukcí Nokie N90. Pochválit nemůžeme spoušť, která je na boku telefonu umístěná až úplně na kraji a při držení telefonu jednou rukou představuje její zmačknutí velmi krkolomnou proceduru.

Sony Ericsson K800i
Co se nám líbilo:
 • Rychlé ostření a ukládání
 • Xenonový blesk
 • Dobrá ergonomie práce s fotoaparátem
 • Dobře čitelný displej
Co nás nenadchlo:
 • Krytka objektivu
 • Mizerné video
Podle našeho úsudku má nejlepší spoušť Sony Ericsson. Spoušť je poměrně dobře ergonomicky umístěná, takže lze při fotografování držet telefon jen v jedné ruce. Navíc je spoušť Sony Ericssonu velmi přesná. To je úplný opak spouště u Nokie. Namáčknutí je bezproblémové, ale následný stisk pro pořízení snímku vyžaduje velmi silný stisk. Navíc má Nokia spoušť umístěnou téměř na kraji boku a při fotografování je téměř nezbytně nutné držet telefon obouručně. Samsung má speciální tlačítko pro spoušť také na boku, ale mnohem pohodlnější je použití potvrzovací klávesy. Telefon ani jinak než v jedné ruce při snímání držet nelze.

Ukryté objektivy

Objektivy fotoaparátů Sony Ericssonu a Nokie jsou schované pod posuvným krytem, který také fotoaparát aktivují. Samsung vzhledem ke své konstrukci má čočku fotoaparátu ukrytou na vrchní části telefonu a v zasunutém stavu ji kryje spodní část. U Samsungu se fotoaparát aktivuje v menu telefonu nebo tlačítkem na pravém boku. Všechny testované telefony jsou vybaveny bleskem, pouze u námi testovaného vzorku Samsungu blesk nefungoval, respektive přestal v průběhu testu fungovat.

N73 N73 N73
Sami jsme zvědavi, jak dlouho vydrží posuvná krytka objektivu Nokie N73. Krytkou lze aktivovat i vypnout fotoaparát.

Samsung D900
Co se nám líbilo:
 • Pohodlné fotografování s držením jen jednou rukou
 • Slušné video
 • Dobře čitelný displej
Co nás nenadchlo:
 • Pomalé ukládání snímku
 • Nemožnost namáčknutí spouště pro zaostření
 • Uříznutý záběr na displeji - chybí části snímku po stranách
Sony Ericsson i Nokia nabízí pro fotografování zblízka makro režim, Samsung tuto funkci postrádá. Přesto i Samsung umí fotografovat ve slušné kvalitě blízké předměty, například text. Testovaný Sony Ericsson nabízí jako jediný funkci BestPic, která umožňuje vybrat nejlepší snímek ze sekvence pořízených fotografií.

Bohatá výbava fotoaparátů

Všechny telefony umí pořizovat fotografie s různými efekty (negativ, černobílý atd.) a k dispozici je samospoušť a další detailní nastavení. Sony Ericsson také umí vkládat do pořízených fotografií datum a čas a umožňuje pořizovat panoramatické záběry složené ze tří na sebe navazujících fotografií. U Samsungu je pak možné vypnout automatické ostření. Sony Ericsson dále nabízí režim nekonečno, kde není třeba namačkávat spoušť.

  
Často kritizovaná krytka objektivu u Sony Ericssonu K800i - v kapse se ráda sama odsune a navíc ještě zvětšuje již tak nabobtnalý hrb fotoaparátu na zádech telefonu. Zezadu vypadá nový Sony Ericsson spíš jako fotoaparát než mobil. Pomáhá tomu i xenonový blesk.

Testované telefony umí nahrávat i video, na rozdíl od nadprůměrných fotoaparátů kvalita videonahrávek zaostává. Nokia a Samsung umí nahrávat videa v rozlišení CIF, Sony Ericsson dokonce pouze QCIF. Nokia nabízí i stabilizátor pro pořizování videa. Sony Ericsson pak má stabilizátor pro fotografování.

Poznámky: Všechny fotografie jsou pořízené v automatickém režimu. Díky proměnlivému počasí v posledních dnech můžete posoudit schopnosti fotoaparátů nejen za ideálních světelných podmínek. Kliknutím na náhled získáte neupravenou fotografii v plném rozlišení.

Hlasujte v anketě, který z testovaných fotomobilů pořizuje nejlepší fotografie.

 

Běžný režim:

  
Sony Ericsson K800i - Nokia N73 - Samsung D900

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Makro režim:

  
Sony Ericsson K800i - Nokia N73 - Samsung D900

  

  

  

  

Text - makro režim:

  
Sony Ericsson K800i - Nokia N73 - Samsung D900

  

Standardní záběr a maximální přiblížení:

  
Sony Ericsson K800i - Nokia N73 - Samsung D900

  

Blesk - normální režim (bez Samsungu D900):

 
Sony Ericsson K800i - Nokia N73

Blesk - makro režim (bez Samsungu D900):

 
Sony Ericsson K800i - Nokia N73

Hlasujte v anketě, který z testovaných fotomobilů pořizuje nejlepší fotografie.

Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium je konečně lákavé sony. Nenašli jsme důvod ke kritice

Špičkové modely Sony patřily dlouho k tomu nejlepšímu, ale pak nedovedly držet v detailech kontakt se špičkou. Xperia XZ Premium na první pohled také nevypadá...  celý článek

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
Skvělý malý smartphone. Recenze Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Na veletrhu IFA v Berlíně představilo japonské Sony své kompaktnější modely, které navazují na typ XZ Premium. Mají menší displeje a nižší rozlišení, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.