Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V nových stanicích metra se zítra nedovoláte

  14:16aktualizováno  14:16
Ve všech třech nových stanicích metra, které se otevřou zítra, zřejmě nepůjde v době zahájení provozu telefonovat z mobilních telefonů. Provozovatelé mobilních sítí se totiž nedohodli s vedením dopravní firmy na ceně pokrytí stanic signálem.

Od května bude mít metro tři nové zastávky | foto: Michal ŠulaMF DNES

Dopravní podnik ale trvá na nabídce, kterou mobilním operátorům za pronájem poskytl a která je podle něj tržní. Zveřejnění informací v době jednání mezi operátory a dopravcem pak ředitel podniku Martin Dvořák považuje za vydírání ze strany operátorů.

Podle mluvčího Vodafonu Filipa Hrubého přišel Dopravní podnik před týdnem s požadavkem na dvěstěkrát vyšší nájemné za umístění síťové infrastruktury, než platí operátoři nyní. Roční cena se v současnosti podle informací ČTK pohybuje kolem 94 000 Kč bez DPH, což je podle nedávného vnitřního auditu DP málo. Zvýšení nájemného má být podmínkou, bez jejíhož splnění dopravce neumožní stanice Střížkov, Prosek a Letňany na trase C pokrýt.

"Jsem překvapen tím, že operátoři uprostřed jednání o nových smluvních podmínkách využívají mediální publicitu k tomu, aby na nás vyvinuli tlak. Nestydím se říct, že se jedná o vydírání, které dalšímu vyjednání užitek nepřinese," uvedl v tiskové zprávě zaslané ČTK Dvořák, který je přesvědčen, že nabídka Dopravního podniku je oprávněná.

"Naše nabídka je 30 000 korun měsíčně nájmu pro všechny tři operátory v jedné stanici metra. V duchu snahy o to, abychom získávali z vedlejších činností, jako jsou pronájmy, běžné tržní ceny, jsme operátorům nabídli tuto cenu k jednání," dodal Dvořák. Cena podle něj zohledňuje skutečnost, že metro denně přepraví 1,5 milionu lidí.

"Nepružnost Dopravního podniku zvyšuje riziko, že si cestující v nových stanicích z mobilu nezavolají ani si nekoupí SMS jízdenku," řekla ČTK mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Operátoři připouštějí, že současné nájemné je nízké, a chtějí o jeho úpravě jednat, požadavek Dopravního podniku ale považují za nepřijatelný nátlak.

Jednání v současnosti stále probíhají.

"S podmínkou dvousetnásobného zvýšení nájmu přišel Dopravní podnik před pár dny, ačkoliv se společně snažíme dohodnout již od podzimu," dodal mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

Operátoři při pokrývání stanic metra postupují společně. Dovolat se z mobilu je v podzemní dráze možné od roku 2001.

Autoři: ,Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

T-Mobile výrazně zrychlil internet. Ceny starších tarifů zůstávají

T- Mobile.

T-Mobile od 1. února rozšířil tarifní nabídku pevného internetového připojení. Nově do ní zařadil tarif s přenosovou...

Najdete na iDNES.cz