V létě na mapu zapomeňte, nahradí ji digitální přístroje

  • 61
Hitem letošních prázdnin je satelitní navigace. Neodolal jí ani Béda Trávníček, který ji nabízí ke každému jízdnímu kolu. Vybrané autobazary navíc přemýšlí, zda ji nenabídnou jako reklamní dárek k nově zakoupenému vozu.

Zájem o navigační přístroje roste. Dokazují to nejen vzrůstající prodeje, ale také nejrůznější speciální akce.

„Prodej zařízení pro satelitní navigaci výrazně roste, nejvíce mají zákazníci zájem o jednoúčelové zařízení do automobilu,“ uvedl Ondřej Fryc ze společnosti Internet Mall.

Ale nejen do aut, přibalit už se dají do kapsy nebo na kolo. Specializovaný prodejce zahradní techniky Mountfield si pro své zákazníky připravil akci, kdy ke každému zakoupenému jízdnímu kolu dostanete zdarma cestovní navigační přijímač Garmin eTrax Legend.

„Už několik let jsme největšími prodejci jízdních kol na českém trhu a pochopitelně chceme svůj podíl udržet a dále zvyšovat. Ale zároveň jsme velcí fandové do nových technologií,“ uvedl Václav Brom ze společnosti Mountfield.

„Chceme, aby se i díky akci ,GPS zdarma k jízdnímu kolu‘ stala tato technologie v tuzemsku pro lidi stejně běžnou a dostupnou jako třeba mobilní telefony,“ dodal.

Součástí navigace pro kola je i zjednodušená verze mapy Česka. „Zároveň ke každému přístroji nabízíme možnost dokoupení podrobné digitální mapy,“ dodal Brom.

Navigační technologie je zatím nejvíce známa z automobilů. Přední české autobazary uvažují, že právě navigace je jedním ze zajímavých dárků pro čerstvé majitele některých nabízených vozů.

Automobilová navigace se navíc postupem času dostává i do základní výbavy vozidel střední třídy a podle všeho se bude dále rozšiřovat.

„Se vzrůstajícím zájmem o moderní technologie roste i prodejnost vozů s navigací. Přispívá k tomu i stále větší dostupnost digitálních map, které lze v našich vozidlech použít,“ řekl mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

Kromě běžného navádění aut do zvoleného cíle se řidiči pomalu setkávají i s dynamickou navigací, která přizpůsobuje svou trasu aktuální dopravní situaci na silnicích a pomáhá vyhnout se zbytečnému zdržení v zácpách.

Možnost jednoduché orientace v neznámém prostoru mohou využít i uživatelé kapesních počítačů. Z takového přístroje lze velmi jednoduše vytvořit pomocníka pro pěší turistiku a nakonec i náhradu za automobilovou navigaci. Stále častěji je navigační satelitní přijímač do přístroje zabudován a na trhu jsou dostupné i takto vybavené mobilní telefony.

Stále oblíbenější je možnost nákupu samostatného navigačního přijímače jako bezdrátově připojitelného. Podobné příslušenství zařazují do své nabídky i takové společnosti, jako je Nokia. Pomocí něj a mapového programu můžete i z běžného mobilního telefonu udělat plnohodnotného navigačního pomocníka.

Počáteční náklady se liší podle potřeby zákazníka. Samostatný navigační přijímač se dá sehnat již okolo hranice tří tisíc korun, připočítat je k němu nutné náklady na mapový program. Komplexní řešení do automobilů, ve kterých je již v základu vše potřebné, pak začínají na hranici třinácti tisíc korun.