Mobilní telefon

Mobilní telefon | foto: Profimedia.cz

V chudých zemích brzdí mobilní trh speciální daně

  • 3
Rozvojové státy by mohly snadno přijít k miliardám dolarů z tržeb za služby mobilních operátorů. K tomu by stačila maličkost – zrušit vysoké daně na prodej mobilních telefonů.

Některé z nejchudších zemí světa uložily speciální daně, které dělají mobilní komunikace dražší a brání ekonomickému rozvoji. Tento fakt vyplývá z výzkumu, který provedla GSM Association, sdružující operátory z celého světa. Kdyby tyto daně byly zrušeny, mohlo by být v příštích pěti letech prodáno o 930 milionů mobilních telefonů více.

V padesáti zemích, které byly součástí průzkumu, to znamená 45 miliard dolarů tržeb za provoz a služby. Ben Soppitt, manažer GSM Association pro nové trhy radí vládám rozvojových zemí, aby se z mobilních telefonů nesnažili dělat luxusní zboží. Skoro 20 z padesáti zkoumaných zemí účtuje více než 20 centů z každého dolaru jako speciální daňový odvod.

Nejhorší je situace v Turecku, kde je tato zátěž celých 44 %. Každý uživatel mobilního telefonu takto přijde ročně o 73 dolarů. Sýrie, Zambie, Keňa, Argentina, Brazílie, Ukrajina a Peru jsou na tom podobně, uživatelé musejí také platit více než 20 % navíc. Tyto zbytečné poplatky podkopávají rozvoj trhu.

Jedním z klíčových kroků bylo rozhodnutí vyrábět velmi levný telefon, s cenou na hranici čtyřiceti dolarů. Eliminování zbytečných odvodů v devatenácti vybraných zemích by přineslo 34 milionů nových uživatelů do roku 2010 a globální zvýšení zájmu o hlasové služby o 25 %. Zajímavý je i údaj, který přisuzuje zvýšení počtu uživatelů mobilních telefonů o 10 procent nárůst HDP dané země o 0,6 procent. Celkem 75 – 80 % lidí žije na místech s mobilním signálem, ovšem služeb využívá pouhých 25 %.