Rozbitý telefon

Rozbitý telefon

V budoucnu budou telefony (téměř) nerozbitné

  • 5
Současné mobilní telefony jsou poměrně křehká zařízení, která nemají příliš ráda prudké nárazy a otřesy. Nejeden z nás se o této nepříjemné vlastnosti již přesvědčil. Nyní však svítá na lepší časy.

Pád na zem patří mezi nejčastější příčiny vážného poškození či nenávratného zničení mobilního telefonu. Přitom ne vždy se při pádu zničí displej, který je nejnáchylnější. Díky jejich křehkosti často dochází k fatálním poškozením samotných čipů osazených na základní desce telefonu. Oprava pak bývá stejně jako v případě displeje velmi nákladná, mění se totiž celá základní deska.

Podobným případům se ale možná v budoucnu vyhneme. Holandská vědkyně Paulette Prins totiž přišla s revolučním řešením. Místo klasických křemíkových polovodičů bychom díky jejímu výzkumu mohli v telefonech a jiných mobilních zařízeních najít polovodiče plastové.

„Nesmysl,“ říkáte si určitě. Vždyť běžné plasty jsou prakticky elektrické izolanty. Je to tak, křemíkové polovodiče vedou elektrický proud asi tisíckrát lépe, než plast. Prinsová, která rozvinula výzkum německého týmu vědců, však vynalezla způsob, jak přizpůsobit strukturu plastů tak, že se svou vodivostí křemíku minimálně vyrovnají.

Plastové polovodiče přitom nebudou mít hlavní nevýhodu těch křemíkových – křehkost. Při pádu zařízení se tak téměř zcela eliminuje riziko jejich poškození. Ve spojení s ohebnými displeji by tak mohly být v budoucnu nahrazeny nejkřehčí součásti mobilních telefonů.

Sluší se však podotknout, že nová technologie je teprve na počátku vývoje a jistě ještě zbývá vyřešit spoustu komplikací a otázek. V praxi se s ní tak setkáme nejdříve za dva roky.