Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Užijte si ICQ ve své Motorole!

aktualizováno 
Chcete používat mobilní Instant Messenger ušetřit tak za SMS? Tato aplikace odesílá data po GPRS a komunikace je tak levnější. Dnes vám přinášíme komplexní nastavení ICQ pro Motoroly.

Máte nějakou novější Motorolu? A chcete používat ICQ  bez toho, aniž byste se museli ohlížet po nějakém Javovém prográmku? Máme pro vás řešení! Využijte předinstalovaného Instant Messengera (IM) ve své Motorole, který je zadarmo.

Tento návod vás provede postupně celým nastavením vaší Motoroly. Nejdříve ze všeho se ujistěte, že máte jednu z následujících Motorol, pokud si nejste jisti, že vaše Motorola IM klienta vůbec má. V současné době IM klienta mají Motoroly V3, V80, V180, V220, V300, V500, V600, C650 a E398.  IM je nenápadná položka buď přímo v hlavním menu, nebo pod položkou Ostatní. Ze všeho nejdříve je potřeba si v telefonu nastavit datová připojení GPRS, viz náš předchozí článek o nastavení telefonů Motorola.

Komunikace nejde přes Wap

Všechny asi potěší fakt, že komunikace nejde přes WAP, ale přímo přes Internetové GPRS APN, což v konečném důsledku znamená, že je komunikace podstatně levnější než klasický WAP. Nastavení, které zde popisujeme, je podle Motoroly V220 a mohlo by teoreticky dojít k nějakým minimálním odlišnostem u jiných typů, proto nás hned nekamenujte a případné odchylky prosíme sdělte čtenářům v diskusi.   

V menu telefonu vyhledejte položku IM a vyberte ji. Pokud máte telefon nový, tedy bez nastavení kecálka, objeví se na displeji hláška: "Požadováno nastavení IM." Zvolte položku Nastav. Objeví se menu pro nastavení ISP (tedy nastavení operátora), vyplňte položky těmito údaji:

 

Oskar

T-Mobile

Eurotel

APN paušál/předplacenka

internet/ ointernet

internet.t-mobile.cz

internet/ gointernet

Jméno

nevyplňuje se

nevyplňuje se

nevyplňuje se

Heslo

nevyplňuje se

nevyplňuje se

nevyplňuje se

Server IM

www.yamigo.com

www.yamigo.com

www.yamigo.com

Port IM

80

80

80

Po URL

/wv/control

/wv/control

/wv/control

Zabezpečené připojení

ne

ne

ne

Nyní máme vyplněné Nastavení ISP a můžete svojí Motorolku na čas odložit stranou. Dalším nutným krokem je zaregistrování se na stránkách serveru Yamigo.com, kde si zvolíte libovolné uživatelské jméno a heslo, které pak budete zadávat při každém spuštění IM v telefonu (např. E398 má toto vyřešené lépe). 

Na stránkách www.yamigo.com si tedy vytvoříme účet, kde zadáme patřičné údaje, nezapomeňte na zadání přihlašovacích údajů ke klientovi, který používáte, v našem případě tedy ICQ. Ano, chápete dobře, svěřujete cizí firmě svůj login a heslo k ICQ, ostatně musíte, pokud chcete komunikovat skrze mobil. Všechny údaje si zkontrolujte, zda-li jste se někde nepřeklepli, zvláště u loginů k ICQ nebo jiných klientů a zkontrolujte správnost své e-mailové schránky, na kterou vám bude zasláno heslo k účtu, kterým se pak budete přihlašovat.

 

Moje Motorola

Moje Motorola

Moje Motorola

Moje Motorola

Během chvilinky by vám měl dorazit e-mail s heslem od Yamigo.com. Pokud se vám heslo nelíbí, jděte opět na server Yamigo.com a přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem, který vám přišel na e-mail. Najeďte si na "User details" ve sloupečku s nadpisem "User menu". Tam si změňte heslo, případně upravte nastavení k ICQ.


Moje Motorola

Vezměte opět do ruky svůj mobil a v menu IM dejte položku Přihlášení, objeví se nadpis ID IM a sem zadáte uživatelské jméno, jaké jste si zvolili při registraci na Yamigo.com. Po jeho zadání budete vyzváni k zadání hesla, které vám bylo posláno e-mailem, nebo hesla, které jste si pak změnili. Pak naskočí animace a probíhá samotné přihlašování. Pokud jste zadali všechna nastavení správně, ocitnete se asi po jedné až dvou minutách v novém menu, které se skládá z několika položek a struktura je následující:

 • Seznam kontaktů: Konverzace, Kontakty online a Kontakty offline
 • Můj status: K dispozici, Zaneprázdněný, Neviditelné
 • Zpráva při zaneprázdnění: Napsat vlastní zprávu
 • Nastavení: Přihlášení při zapnutí, Automatické přihlášení, Nastavit zvuky
 • Odhlášení

Přidávání kontaktů

Jednotlivé položky si stručně popíšeme. Nejdříve vybereme položku Seznam kontaktů. Zde se zobrazí 3 oddíly: Konverzace, Kontakty online a Kontakty offline. Nejdříve sem musíte importovat nějaké přátele, se kterými budete chtít komunikovat. Pokud vám někdo bude chtít napsat a vy dotyčného nebudete mít v kontaktech, zpráva vám nedojde. Pokud tedy máte spoustu lidí v seznamu na svém ICQ, strávíte s ručním přidáváním lidí docela hodně času. Jiné přidání kamarádů než ruční není možné a musíte tedy přidat jednoho po druhém. To provedete tak, že stisknete tlačítko pro vstup do menu, zobrazí se vám další nabídkové menu:

 • Požadavek stavu
 • Refresh list
 • Vytvořit IM
 • Přidat kontakt
 • Smazat
 • Blokovat
 • Odblokovat
 • Informace o kontaktu

Vyberte Přidat kontakt a vyplňte položky podle tohoto vzoru:

Příklad: Nechť máme v klasickém ICQ kamaráda jménem Pepa s ICQ číslem 123456789 a chceme si ho vložit do kontaktlistu v telefonu.

Do prvního okénka zadáme:  123456789@aim.net
Do dalšího okénka pak zadáme: Pepa (jméno, pod kterým se má zobrazit)

Pokud chcete vložit někoho např. z Yahoo, použijte tento vzor: nejakaprezdivka@yahoo.com (v našem případě je to:  pepa@yahoo.com)

Motorola Motorola

Další vzory:

AIM – pepa@aim.net
MSN – pepa@msn.com nebo nekdo@nejakadomena.com@msn.com

Z toho bohužel plyne, že Yamigo podporuje jen ICQ, AIM, Yahoo a MSN klienta.

Pakliže zadáte vašeho kamaráda ve správném tvaru, klient vás bude informovat o úspěšném vložení kontaktu a zobrazí se vám pak v Kontaktech online nebo v Kontaktech offline. Když s ním začnete konverzaci, logicky se vám zobrazí i v sekci Konverzace, což je menu, ve kterém probíhá komunikace.

Význam ostatních položek je dle mého názoru zcela logický a není nutné o nich psát. Komunikace je rychlá, "zdarma" a nemusíte do telefonu stahovat žádné Java aplikace. Na druhou stranu je třeba říci, že Yamigo a i klient v telefonu má jisté nevýhody:

 • Protože Motorola spolu s dalším výrobcem mobilů, Sony Ericssonem,  nepoužívá ve svých IM klientech žádnou kompresi dat, je objem přenesených dat dost velký. Jen samotné přihlášení vás přijde na cca 20 KB, přidání jednoho člověka do kontaktu dalších cca 20 KB a jedná se tedy o dosti enormní přenosy. Na druhou stranu to vyváží fakt, že komunikace neprobíhá přes WAP jako u jiných značek mobilů, ale přes podstatně levnější GPRS APN Internet, takže neplatíte zase příliš vysoké částky, jako byste platili za přenosy přes WAP. Například mobily značky Nokia mají předinstalovaného jiného IM klienta a tam je přenos dat asi desetkrát menší, ale Nokie zase používají přenos právě přes dražší WAP.
 • Yamigo.com je počinem několika nadšenců z Finska, takže se nelze zcela stoprocentně spoléhat na jeho funkčnost. Provozovatel upozorňuje, že případné upgrady a změny se dělají on-line bez upozornění, tudíž může docházet k občasným krátkým výpadkům.
 • Nevíme proč, ale když vám napíše někdo, koho nemáte v kontaktech, zpráva vám nikdy nedorazí, rovnou se ztratí a nepřijde pak ani na klasické ICQ na PC.
 • Během 5 dnů jsme odeslali několik desítek zpráv kamarádům, kteří byli zrovna Offline a ani jednomu zpráva nedorazila. Ale nikde jsme na Yamigo.com nenašeli, jestli je to vlastnost, nebo dočasná nefunkčnost, tudíž berte toto zjištění jen orientačně.
 • Doba mezi odesláním zprávy od vás a přijetím zprávy kamarádem je někdy v řádech i desítek vteřin.

Aktualizováno:

Podle dostupných informací došlo nedávno na serveru Yamingo k drobným změnám. Nyní, když vám někdo pošle zprávu z ICQ, a vy ho nemáte v kontaklistu, tak vám zpráva normálně dojde a zobrazí se i ICQ číslo, kdo vám ji poslal. Nemáte ale šanci přes mobil poznat, kdo vám píše, zobrazí se vám totiž jen ono číslo. Dalším vylepšením je to, že můžete posílat zprávy i lidem, které máte v kontaktlistu a jsou právě off-line. Zprávy se potom doručí, ale abychom byli upřímní, nelze se na tuto funkci stoprocentně spoléhat.

 Používáte mobilní Instant Messengery?

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Další z rubriky

Motorola Moto E4 Plus
Motorola spustila modelovou ofenzivu. Nová E4 má opravdu obří baterii

Lenovo se snaží občerstvit celou modelovou nabídku převzaté značky Motorola. Nyní přišla řada na Motoroly E, které patří do nižší střední třídy. Tahákem je u...  celý článek

Moto E4 Plus na detailním renderu
Moto E4 Plus bude běžcem na dlouhé tratě. Má totiž obří baterii

Motorola v náručí Lenova rozhodně nezpomaluje produkci smartphonů, naopak chrlí jeden model za druhým. K aktuálně připravovaným patří Moto E4 Plus, která...  celý článek

Moto Z Play a modulární příslušenství
Letní sleva: modulární Motorola je levnější a s dárkem za 3 000 k tomu

Lenovo, vlastník Motoroly u některých prodejců nastavilo novou cenu na model Moto Z Play. Se slevou přichází i dárek v podobě přídavného reproduktoru JBL v...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.