Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádné čekání v kolonách, slibuje ministerstvo dopravy

aktualizováno 
Dynamická navigace pomocí RDS-TMC by měla začít konečně naplno fungovat i na našem území. Systém, který funguje v pilotním provozu již několik let, by měl projít vylepšením a nabídnout tak řidičům aktuální informace o dopravní situaci.

Kolona na D1. | foto: Václav Hubata - Vacek, MF DNES

Vysílání již funguje ve zkušebním provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Informace do RDS-TMC vysílá v současné době pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě, oba systémy by ale měly být v budoucnu sjednoceny. Testuje se také výměna informací v příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem, tedy v zemích, kde řidiči dynamickou navigaci využívají naplno už několik let.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie, z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému a z meteorologických stanic na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.

Mapa nehod pomůže vytipovat nebezpečná místa na silnicích

Mapu připravuje ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic zhruba od poloviny roku 2006. Policisté na místě nehody změří GPS souřadnice srážky a doplní je o podrobné informace o nehodě. O každé havárii pak lze zjistit, kde se stala, z jaké příčiny a jaké byly její následky.

Systém interaktivních map, který je pro potřeby zúčastněných institucí přístupný na internetu, pak sám dokáže vytipovat úseky, na kterých se dopravní nehody často opakují a mají podobnou příčinu. Podle odborníků představují taková místa pouze tři procenta z celkové délky silnic v České republice. Systém obsahuje o každé nehodě množství informací včetně například toho, zda viník požil alkohol a jak vysoká škoda při havárii vznikla.

Pro každé rizikové místo pak může vzniknout takzvaný kolizní diagram, tedy nákres lokality se zakreslenými příčinami nehod, dopravním značením a podobně. Takový diagram pak může sloužit jako podklad například pro místní samosprávu, která zvolí vhodnější způsob dopravního značení.

Mapy by v budoucnu mohla mít k dispozici i veřejnost. Podle Zváry je "věcí diskuse", zda ministerstvo mapy zpřístupní široké veřejnosti, nebo jen odborníkům. Závěry získané z analýz map by mohly posloužit také jako podklady pro budování telematických systémů, tedy sítě proměnlivých dopravních značek, kamer i různých druhů čidel na silnicích, nebo například pro prevenci bezpečnosti na silnicích.

Jinou mapu, která zakresluje rizikové české komunikace, zveřejnil letos v červnu Ústřední automotoklub ČR. Mapa vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na jednotlivých silnicích staly, a hustotou tamního provozu. Podle ní se zcela bezpečné silnice vyskytují pouze v bezprostředním okolí Českých Budějovic, Tábora, Plzně, Karlových Varů a Brna.

Tip: Máte osobní zkušenosti se službou RDS-TMC na našem území nebo v zahraničí? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi.

Autoři: ,Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Aplikace Mapy.cz předbíhá Google, už umí vyhledávat i off-line

Mapy.cz nyní přidávají možnost vyhledávat offline

Nová aktualizace aplikace Mapy.cz přináší několik zásadních změn. Tou nejzásadnější je možnost vyhledat nejbližší...

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Aplikace PhoneMaps na iPhonu

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Lahůdku pro motorkáře vyzkoušela vespařka

Motorkářská navigace TomTom Rider 40

Dát otestovat navigaci pro drsné motorkáře holce s vespou chtělo zřejmě nemálo kuráže a trochu toho redakčního smyslu...Najdete na iDNES.cz