Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné čekání v kolonách, slibuje ministerstvo dopravy

aktualizováno 
Dynamická navigace pomocí RDS-TMC by měla začít konečně naplno fungovat i na našem území. Systém, který funguje v pilotním provozu již několik let, by měl projít vylepšením a nabídnout tak řidičům aktuální informace o dopravní situaci.

Kolona na D1. | foto: Václav Hubata - Vacek, MF DNES

Vysílání již funguje ve zkušebním provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Informace do RDS-TMC vysílá v současné době pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě, oba systémy by ale měly být v budoucnu sjednoceny. Testuje se také výměna informací v příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem, tedy v zemích, kde řidiči dynamickou navigaci využívají naplno už několik let.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie, z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému a z meteorologických stanic na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.

Mapa nehod pomůže vytipovat nebezpečná místa na silnicích

Mapu připravuje ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic zhruba od poloviny roku 2006. Policisté na místě nehody změří GPS souřadnice srážky a doplní je o podrobné informace o nehodě. O každé havárii pak lze zjistit, kde se stala, z jaké příčiny a jaké byly její následky.

Systém interaktivních map, který je pro potřeby zúčastněných institucí přístupný na internetu, pak sám dokáže vytipovat úseky, na kterých se dopravní nehody často opakují a mají podobnou příčinu. Podle odborníků představují taková místa pouze tři procenta z celkové délky silnic v České republice. Systém obsahuje o každé nehodě množství informací včetně například toho, zda viník požil alkohol a jak vysoká škoda při havárii vznikla.

Pro každé rizikové místo pak může vzniknout takzvaný kolizní diagram, tedy nákres lokality se zakreslenými příčinami nehod, dopravním značením a podobně. Takový diagram pak může sloužit jako podklad například pro místní samosprávu, která zvolí vhodnější způsob dopravního značení.

Mapy by v budoucnu mohla mít k dispozici i veřejnost. Podle Zváry je "věcí diskuse", zda ministerstvo mapy zpřístupní široké veřejnosti, nebo jen odborníkům. Závěry získané z analýz map by mohly posloužit také jako podklady pro budování telematických systémů, tedy sítě proměnlivých dopravních značek, kamer i různých druhů čidel na silnicích, nebo například pro prevenci bezpečnosti na silnicích.

Jinou mapu, která zakresluje rizikové české komunikace, zveřejnil letos v červnu Ústřední automotoklub ČR. Mapa vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na jednotlivých silnicích staly, a hustotou tamního provozu. Podle ní se zcela bezpečné silnice vyskytují pouze v bezprostředním okolí Českých Budějovic, Tábora, Plzně, Karlových Varů a Brna.

Tip: Máte osobní zkušenosti se službou RDS-TMC na našem území nebo v zahraničí? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi.

Autoři: ,


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Navigace do mobilu je zdarma i v zahraničí a bez dat. Musíte dobře vybrat

Navigace v mobilu off-line (ilustrační snímek)

Mapy České republiky, Evropy i celého světa můžete mít uložené v paměti telefonu. Na cestách v zahraničí se pak...

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Patent Applu na reálnou navigaci

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Google koupil navigační firmu Waze. Vyfoukl ji Applu i Facebooku

Logo bezplatné navigace Waze

Ve světě mobilních aplikací není v poslední době nouze o skutečně velké akvizice. Další z těch opravdu velkých je...

Najdete na iDNES.cz