Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už vás navigovala myš?

aktualizováno 
Rozšiřte možnosti svých aplikací pomocí informací o aktuální poloze, rychlosti či nadmořské výšce. S GPS modulem Garmin 35 to je opravdu jednoduché. Integrovaná anténa, citlivá přijímací jednotka i vodotěsné provedení vám zaručí maximální funkčnost za každých podmínek.

Poslední dobou se v našich krajích začíná rozmáhat trend automatizace ručně prováděných úkonů a zavádění elektroniky do oblastí, kde bychom ji dříve jen těžko hledali. Důležitou součástí mnoha systémů jsou přijímače GPS, bez nichž by se mnohé aplikace skutečně neobešly. Příkladem může být sledování pozice jednotlivých tahačů autodopravců. Dispečer snadno zjistí, kde se jednotlivá vozidla nacházejí a podle toho může dále koordinovat zakázky, popřípadě daného řidiče navést například na výhodnější trasu.

Garmin 35

Rozhodnete-li se rozšířit o poziční informace i svou aplikaci, záhy zjistíte, že najít na našem trhu vhodný GPS modul dá poměrně dost práce, tedy pokud budete vyžadovat co nejjednodušší integraci. Projdete-li nabídku opravdu pečlivě, pak vás nejspíše upoutají produkty Garmin. Kromě skutečně modulového provedení, které počítá s umístěním přímo v daném zařízení, totiž v nabídce najdete i kompaktní model 35, k jehož použití nemusíte udělat nic jiného, než připojit napájení a přes sériový port řídící jednotku.

Přístroj si můžete snadno splést s běžnou počítačovou myší, neboť černě vyvedené šasi je až na menší rozměry s tímto každodenním pomocníkem téměř identické. Veškerou komunikaci s okolím obstarává jediný, osmižilový kabel, v němž najdete vodiče s napájením, dvěma sériovými porty, externím ovládáním vypnutí a výstupu s velmi přesným časovým pulsem. Nemusíte si přitom dělat starosti s požadovaným napětím, neboť pokud zvolíte modifikaci HVx, tak bude pracovat v rozmezí 6-40 V a na výběr máte ještě variantu LVx, požadující 3,6 - 6V. Záleží tedy jen na vašich požadavcích.

Veškerá obsluha modulu Garmin 35 je založena na tzv. větách obsahujících určitý soubor informací, odpovídající formátu NMEA 0183 verze 2.0. Od obslužného softwaru, popřípadě uživatele, se očekává pouze nadefinování používané přenosové rychlosti (standardně 4.8 kbps) a právě typu vět, které mají být každou vteřinu vysílány. Principiálně tedy stačí na začátku přijímač dvěma příkazy nakonfigurovat. Pak už je třeba dodávané informace pouze zpracovávat.

Abyste svou řídící jednotku co nejméně zatěžovali (ne každý bude používat běžný počítač), máte na výběr několik možností, jak požadovaný typ informací definovat. Jednotlivé věty můžete zakázat/povolit hromadně, což je výhodné, například když procesor nestíhá, nebo selektivně. Pokud zrovna nepotřebujete získat zcela detailní přehled o své pozici zahrnující například směr magnetické variace či náklon satelitu GPS, vyplatí se zvolit věty jen s obsahem požadovaných informací. K běžnému využití vám z šesti možných bohatě stačí dvě, maximálně tři. I tak se dozvíte kromě své zeměpisné délky, šířky, výšky nad mořem nebo povrchem země spoustu dalších údajů. Velmi důležité jsou informace o tom, zda-li jsou poskytnuté údaje důvěryhodné, kolik satelitů modul momentálně přijímá, dokáže-li sestavit trojrozměrnou pozici apod. Techničtí fandové mohou ocenit měření nejen okamžité rychlosti, ale vztažení této veličiny také do prostoru, čímž například zjistíte přesnou rychlost stoupání či vaše přibližování k severu nebo východu.

Potřebujete-li mít přesný hodinový signál, pak oceníte zmiňované generování přesného pulzu času, k jehož správné funkci musí být viditelné alespoň tři satelity. V tuto chvíli je dodržena tolerance jedné mikrosekundy, což by mělo být pro naprostou většinu aplikací více než dostatečné.

Představovaný Garmin 35 najde své použití tam, kde očekáváte co nejjednodušší získávání pozičních údajů, zejména z hlediska hardwarového provedení. Svou výbornou citlivostí, snadným ovládáním, integrovanou anténou i vodotěsností si určitě zaslouží vaši pozornost. V současnosti ho pořídíte za 10 129 Kč včetně DPH.

Autor:


Témata: Garmin, GPS, software

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Najdete na iDNES.cz