Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvod do jazyka OPL (6)

aktualizováno 
Pokračuje článek o jazyce OPL, který slouží k vytváření aplikací pro počítače s operačním systémem EPOC (například Psion S5 nebo Revo).

V předchozím díle jsme si pověděli o naprostých základech jazyka - proměnných, procedurách, jednoduchém vstupu a výstupu a podobně. Teď na to navážeme a povíme si o konstantách, kopírování souborů, ale hlavně o ovládání standardního uživatelského rozhraní operačního systému EPOC.

Tento článek je již určen pro čtenáře, kteří zkusili napsat sami alespoň jeden jednoduchý program v jazyce OPL. Na konci tohoto desetidílného článku by měli být schopni naprogramovat v jazyce OPL aplikace, které budou komunikovat s uživatelem prostřednictvím uživatelské nabídky (menu) a dialogů.

Konstanty

Do zdrojových souborů jazyka OPL je možné vkládat definice konstant. Konstanty by měly být uvedeny před definicí první procedury v souboru OPL. Každá konstanta je uvedena na zvláštním řádku; definice začíná klíčovým slovem CONST, za kterým následuje jméno konstanty (s možným ukončujícím znakem udávajícím celočíselný nebo řetězcový typ konstanty) a přiřazení hodnoty této konstantě. Jména konstant tradičně začínají velkým písmenem "K", abychom je později ve zdrojovém textu mohli snadno rozlišit od proměnných.

CONST KJmeno$="Program"
CONST KCislo%=1
CONST KVelkeCislo&=&FFFFFFFF
CONST KPi=3.14159

PROC prvni:
 PRINT KJmeno$, KCislo%, KVelkeCislo&, KPi
 GET
ENDP

Při překladu jsou jména konstant přímo nahrazena odpovídajícími hodnotami. Výhodou použití konstant před použitím proměnných je rychlejší běh programu. Při použití konstant je také zdrojový kód přehlednější.

Vkládané soubory a soubor CONST.OPH

Příkazem INCLUDE můžeme do zdrojového textu vložit obsah jiného souboru. Tento příkaz použijeme převážně pro vkládání souborů obsahujících konstanty (*.oph) nebo definice použití knihoven (*.oxh). Pokud neuvedeme plnou cestu, tak jsou vkládané soubory nejprve hledány v adresářích \System\OPL na všech discích a teprve poté jsou hledány v adresáři programu.

Mnoho příkazů jazyka OPL, které budeme uvádět v této kapitole, vyžaduje jako parametry číselné konstanty. Většina těchto konstant je definována v souboru CONST.OPH, který je v paměti ROM (v adresáři Z:\System\OPL). Uvedeme-li v našem programu na začátku před definicí první procedury příkaz INCLUDE "Const.oph" (připomínám, že ve jménech souborů nezáleží na malých a velkých písmenech), bude v našem programu možné používat konstanty ze souboru CONST.OPH, například konstanty pro kódy kláves jako v následujícím příkladu:

INCLUDE "Const.oph"

PROC hlavni:
 LOCAL k%
 PRINT "Stiskni klávesu, pro konec Del ";
 DO
  k%=GET
  IF k%=KKeyTab%
   PRINT "";
  ELSEIF k%=KKeyEnter%
   PRINT "";
  ENDIF
 UNTIL k%=KKeyDel%
ENDP

Konstanty definované v souboru CONST.OPH (v předchozím příkladu konstanty pro kódy kláves) všechny začínají písmenem "K", po kterém následuje označení skupiny konstant (třeba KKey... pro kódy kláves) a upřesnění.

Chcete-li si obsah souboru CONST.OPH prohlédnout, můžete jej otevřít pomocí některého z programů, které dovolují pracovat se soubory v paměti ROM (třeba Commander). Druhá možnost je zvolit položku nabídky "Create standard files" na kartě Tools - hlavičkové soubory z paměti ROM budou zkopírovány do uvedeného adresáře na disku C:, ze kterého je pak můžeme úplně obyčejně otevřít a prohlédnout.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Najdete na iDNES.cz