Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úvod do jazyka OPL (6)

aktualizováno 
Pokračuje článek o jazyce OPL, který slouží k vytváření aplikací pro počítače s operačním systémem EPOC (například Psion S5 nebo Revo).

V předchozím díle jsme si pověděli o naprostých základech jazyka - proměnných, procedurách, jednoduchém vstupu a výstupu a podobně. Teď na to navážeme a povíme si o konstantách, kopírování souborů, ale hlavně o ovládání standardního uživatelského rozhraní operačního systému EPOC.

Tento článek je již určen pro čtenáře, kteří zkusili napsat sami alespoň jeden jednoduchý program v jazyce OPL. Na konci tohoto desetidílného článku by měli být schopni naprogramovat v jazyce OPL aplikace, které budou komunikovat s uživatelem prostřednictvím uživatelské nabídky (menu) a dialogů.

Konstanty

Do zdrojových souborů jazyka OPL je možné vkládat definice konstant. Konstanty by měly být uvedeny před definicí první procedury v souboru OPL. Každá konstanta je uvedena na zvláštním řádku; definice začíná klíčovým slovem CONST, za kterým následuje jméno konstanty (s možným ukončujícím znakem udávajícím celočíselný nebo řetězcový typ konstanty) a přiřazení hodnoty této konstantě. Jména konstant tradičně začínají velkým písmenem "K", abychom je později ve zdrojovém textu mohli snadno rozlišit od proměnných.

CONST KJmeno$="Program"
CONST KCislo%=1
CONST KVelkeCislo&=&FFFFFFFF
CONST KPi=3.14159

PROC prvni:
 PRINT KJmeno$, KCislo%, KVelkeCislo&, KPi
 GET
ENDP

Při překladu jsou jména konstant přímo nahrazena odpovídajícími hodnotami. Výhodou použití konstant před použitím proměnných je rychlejší běh programu. Při použití konstant je také zdrojový kód přehlednější.

Vkládané soubory a soubor CONST.OPH

Příkazem INCLUDE můžeme do zdrojového textu vložit obsah jiného souboru. Tento příkaz použijeme převážně pro vkládání souborů obsahujících konstanty (*.oph) nebo definice použití knihoven (*.oxh). Pokud neuvedeme plnou cestu, tak jsou vkládané soubory nejprve hledány v adresářích \System\OPL na všech discích a teprve poté jsou hledány v adresáři programu.

Mnoho příkazů jazyka OPL, které budeme uvádět v této kapitole, vyžaduje jako parametry číselné konstanty. Většina těchto konstant je definována v souboru CONST.OPH, který je v paměti ROM (v adresáři Z:\System\OPL). Uvedeme-li v našem programu na začátku před definicí první procedury příkaz INCLUDE "Const.oph" (připomínám, že ve jménech souborů nezáleží na malých a velkých písmenech), bude v našem programu možné používat konstanty ze souboru CONST.OPH, například konstanty pro kódy kláves jako v následujícím příkladu:

INCLUDE "Const.oph"

PROC hlavni:
 LOCAL k%
 PRINT "Stiskni klávesu, pro konec Del ";
 DO
  k%=GET
  IF k%=KKeyTab%
   PRINT "";
  ELSEIF k%=KKeyEnter%
   PRINT "";
  ENDIF
 UNTIL k%=KKeyDel%
ENDP

Konstanty definované v souboru CONST.OPH (v předchozím příkladu konstanty pro kódy kláves) všechny začínají písmenem "K", po kterém následuje označení skupiny konstant (třeba KKey... pro kódy kláves) a upřesnění.

Chcete-li si obsah souboru CONST.OPH prohlédnout, můžete jej otevřít pomocí některého z programů, které dovolují pracovat se soubory v paměti ROM (třeba Commander). Druhá možnost je zvolit položku nabídky "Create standard files" na kartě Tools - hlavičkové soubory z paměti ROM budou zkopírovány do uvedeného adresáře na disku C:, ze kterého je pak můžeme úplně obyčejně otevřít a prohlédnout.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz