Utopených mobilů v létě rapidně přibývá. Radíme, jak se bránit

aktualizováno 
Slunce, voda, pláž... ideální spojení pro dovolenou, smrtelné pro mobilní telefony. Stačí ale jen pár korun a svůj přístroj za tisíce dostatečně ochráníte. Radíme, na co si dát pozor.

Mobil ochrání před vodou i obyčejný kondom | foto: Mobil.iDNES.cz

Každý rok v létě si servisy mobilních telefonů mnou ruce. Navštěvují je uživatelé, kteří zanedbali ochranu svého mobilního telefonu před letními radovánkami.

"V létě se k nám do servisu dostává o poznání více telefonů," potvrzuje zažitý trend servisní technik Milan Rusák z Prahy. "Většinou jde o utopené přístroje."

"Každoročně nás navštěvuje více lidí v letním období, a to zejména s utopenými či přehřátými přístroji," přitakává Jan Malůvka z Českého Krumlova. "Naší pravidelnou klientelou jsou hlavně nezodpovědní vodáci," dodává.

I proto je na čase si zopakovat, jak svůj mobil před nástrahami letních volnočasových aktivit ochránit. Zeptali jsme se odborníků.

"Existuje celá řada možností. Investice do nich mnohdy nepřekročí stokorunu, s přihlédnutím k ceně samotného mobilu se tedy určitě vyplatí," upozorňuje Malůvka.

Ochrana před vodou je nejdůležitější

Oba oslovení odborníci jednoznačně doporučují chránit telefon zejména před vodou, a to pomocí speciálních vodotěsných či vodě odolných pouzder. Jejich cena se pohybuje od pár desetikorun až do sumy okolo 500 Kč.

"Dražší pouzdra jsou většinou ve formě igelitového pytle se speciálním vodotěsným uzávěrem, kromě mobilu do nich lze vložit i jinou drahou techniku," vysvětluje Rusák.

"Výhodou je jejich univerzálnost, na druhou stranu je ale nutné mobil v případě příchozího hovoru vytáhnout, což například na vodě znamená značné riziko," říká Rusák. "Stejně ale poslouží i tradiční igelitové pytlíky se zavíracím mechanismem za pár korun," dodává.

Svou práci odvedou i rozšířená silikonová pouzdra, která jsou šitá na míru danému typu mobilního telefonu: "Tato pouzdra lze považovat za základní ochranu telefonu, v žádném případě nejsou vodotěsná," dodává. "Jejich výhoda je ale zřejmá - na telefonu jsou neustále."

Malůvka pak přichází se zaručenou radou: použít tradiční kondom. "Jeho výhod si ostatně před nedávnem všiml i výrobce Skins, který pro letošní rok obohatil i naše portfolio," upozorňuje na novinku v sortimentu. - čtěte Speciální kondom chrání mobily před poškozením

 Jak chránit svůj telefon před...?

 1. Vodou

 • speciálními vaky (vodotěsné)
  CENA: cca 300–500 korun/ks
 • speciálními kondomy (vodotěsné)
  CENA: cca 50 korun/ks
 • běžnými kondomy (vodotěsné)
  CENA: cca 10 korun/ks
 • silikonovými pouzdry (vodě odolné)
  CENA: cca 100 korun/ks
 • rychlouzavírací PP sáčky se zipem (vodě odolné)
  CENA: cca 1,19 koruny/ks

 2. Pískem

 • stejnými způsoby jako před vodou
  CENA: od 1,19 do 500 korun
 • textilními pouzdry se zipem
  CENA: cca 100–500 korun/ks
 • kvalitními koženými pouzdry
  CENA: cca 500 korun/ks


Dle něj je taková ochrana před vodou jasně nejlepší, jelikož ji není nutné z telefonu sundávat ani v případě telefonování či práce s ním. "Skins je bez lubrikantu. To je ale jeho jediná výhoda, jinak jde o běžný kondom se snahou vydělat na nápadu koumáků," říká Malůvka.

"Stejnou práci vám odvede kondom za pár kaček, z nějž setřete lubrikant," říká. Cenový rozdíl mezi oběma produkty je asi čtyřicet korun.

Proti slunci a písku stačí textilní pouzdro

Stejná řešení lze použít i k ochraně proti prachu, v létě zejména plážového písku. "Většinou je písek spojen s vodou, takže jakákoli ochrana před vodou funguje dostatečně i pro písek," vysvětluje Rusák. Pokud ale s vodou naše aktivita aktuálně spojena není, k ochraně proti písku poslouží i kvalitní textilní pouzdro.

"Je samozřejmě nutné, aby mělo zip či jinou možnost úplného uzavření. Cena takového pouzdra se pohybuje okolo dvou set korun," radí Malůvka.

Oba technici zároveň upozorňují na nutnost chránit telefon před přímým slunečním zářením. "Není výjimkou, že teploty na slunci dosahují v létě velmi vysokých hodnot, které mobilu rozhodně nesvědčí," říká Rusák.

Nebezpečí přitom hrozí i kartě SIM.

"I zde postačí běžné pouzdro a trocha selského rozumu - nenechávat mobil na slunci," dodává.

Rozehřátému telefonu se může nenávratně poškodit displej, extrémní teploty se podepisují i na životnosti baterie i celého celku. "Pozor by měli lidé dávat hlavně na odkládání telefonu na palubní desku automobilu, v parných letních dnech garantuji, že na tomto místě dlouho nepřežije," varuje Malůvka.

Jeho slova potvrzuje i rakouský autoklub ARBÖ. Ten uvádí, že vnitřní teplota v autě může dosáhnout až sedmdesáti stupňů Celsia. Na přímém slunci pod čelním sklem jsou však teploty mnohem vyšší.

Rozbití telefonu při pádu lze pouze předcházet

Častým dotazem zákazníků je dle Rusáka odolnost jednotlivých telefonů či možnost jejich ochrany před extrémním používáním, například při horolezectví a cykloturistice. "Lidé často chtějí mít telefon na dosah, upevňují jej tedy i na místa, kde optimální ochrana neexistuje. Příkladem jsou řídítka jízdního kola."

I zde se technici shodují - zaručená ochrana před mechanickým poničením mobilního telefonu prakticky neexistuje. "Odolné telefony se přestaly vyrábět a nějaká speciální pouzdra? Ta jsou velká, nepraktická a příliš drahá," tvrdí Rusák. "Ochranná pouzdra pro extrémní použití existují, příliš se ale neprodávají, a to kvůli vysoké ceně," potvrzuje jeho slova Malůvka.

Rada všech oslovených techniků by se dala shrnout do jedné věty asi takto: Není-li třeba si telefon s sebou brát, nechte jej doma, když to je nutné, umístěte jej alespoň do nějaké polstrované kapsy v batohu či v běžném pouzdře do uzavíratelné kapsy kalhot, bundy atp.

 Co dělat, když...?

 1. spadne mobil do vody

 • přístroj co nejrychleji vypněte
 • vyjměte z telefonu baterii
 • vyklepte z přístroje vodu
 • uložte jej na suché místo, ideálně mezi suché oděvy

UPOZORNĚNÍ: V žádném případě nenechávejte telefon vyschnout na přímém slunci! Hrozí přehřátí telefonu!

 2. telefon se přehřeje na slunci

 • co nejrychleji jej schovejte do stínu
 • není nutné jej vypínat
 • počkejte, až přirozeně vychladne

UPOZORNĚNÍ: V žádném případě neumisťujte telefon do chladničky či na jiné místo s výrazně nižší teplotou! Hrozí kondenzace vody!

 3. spadne mobil do písku

 • očistěte hrubé nečistoty s ohledem na otvory telefonu tak, aby zbytečně písek nepadal dovnitř
 • obětujte svůj zubní kartáček a večer při televizi se pokuste vymést co nejvíce zrnek zapadlých do klávesnice
 • máte-li po ruce vysavač, nebojte se jej využít

UPOZORNĚNÍ: Odstranění písku nepodceňujte, není nic otravnějšího, než zapadlé zrnko v klávesnici, kvůli kterému nebude možné telefon komfortně ovládat!

 4. spadne mobil na zem

 • sesbírejte jednotlivé díly
 • lze-li to, telefon seskládejte
 • zkuste jeho funkčnost

UPOZORNĚNÍ: Pokud telefon sami neoživíte, nebojte se navštívit servis. V žádném případě se přístroj nepokoušejte rozebírat sami, pokud oboru nerozumíte!


Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Historické vítězství. Poprvé vyhrál Mobil roku Huawei

Mobil roku 2018 - 1. místo: Huawei Mate 20 Pro

V 21. ročníku ankety Mobil roku vyhrál v hlasování čtenářů portálu iDNES.cz Huawei Mate 20 Pro. Druhý skončil Samsung...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Nejprodávanější značky v Česku. Třetí Apple se přetahuje s Xiaomi

Ilustrační snímek

Apple a Xiaomi se za třetí čtvrtletí přetahují o pozici třetí nejsilnější značky smartphonů na českém trhu. Data...

Najdete na iDNES.cz