Utopených mobilů v létě rapidně přibývá. Radíme, jak se bránit

aktualizováno 
Slunce, voda, pláž... ideální spojení pro dovolenou, smrtelné pro mobilní telefony. Stačí ale jen pár korun a svůj přístroj za tisíce dostatečně ochráníte. Radíme, na co si dát pozor.

Mobil ochrání před vodou i obyčejný kondom | foto: Mobil.iDNES.cz

Každý rok v létě si servisy mobilních telefonů mnou ruce. Navštěvují je uživatelé, kteří zanedbali ochranu svého mobilního telefonu před letními radovánkami.

"V létě se k nám do servisu dostává o poznání více telefonů," potvrzuje zažitý trend servisní technik Milan Rusák z Prahy. "Většinou jde o utopené přístroje."

"Každoročně nás navštěvuje více lidí v letním období, a to zejména s utopenými či přehřátými přístroji," přitakává Jan Malůvka z Českého Krumlova. "Naší pravidelnou klientelou jsou hlavně nezodpovědní vodáci," dodává.

I proto je na čase si zopakovat, jak svůj mobil před nástrahami letních volnočasových aktivit ochránit. Zeptali jsme se odborníků.

"Existuje celá řada možností. Investice do nich mnohdy nepřekročí stokorunu, s přihlédnutím k ceně samotného mobilu se tedy určitě vyplatí," upozorňuje Malůvka.

Ochrana před vodou je nejdůležitější

Oba oslovení odborníci jednoznačně doporučují chránit telefon zejména před vodou, a to pomocí speciálních vodotěsných či vodě odolných pouzder. Jejich cena se pohybuje od pár desetikorun až do sumy okolo 500 Kč.

"Dražší pouzdra jsou většinou ve formě igelitového pytle se speciálním vodotěsným uzávěrem, kromě mobilu do nich lze vložit i jinou drahou techniku," vysvětluje Rusák.

"Výhodou je jejich univerzálnost, na druhou stranu je ale nutné mobil v případě příchozího hovoru vytáhnout, což například na vodě znamená značné riziko," říká Rusák. "Stejně ale poslouží i tradiční igelitové pytlíky se zavíracím mechanismem za pár korun," dodává.

Svou práci odvedou i rozšířená silikonová pouzdra, která jsou šitá na míru danému typu mobilního telefonu: "Tato pouzdra lze považovat za základní ochranu telefonu, v žádném případě nejsou vodotěsná," dodává. "Jejich výhoda je ale zřejmá - na telefonu jsou neustále."

Malůvka pak přichází se zaručenou radou: použít tradiční kondom. "Jeho výhod si ostatně před nedávnem všiml i výrobce Skins, který pro letošní rok obohatil i naše portfolio," upozorňuje na novinku v sortimentu. - čtěte Speciální kondom chrání mobily před poškozením

 Jak chránit svůj telefon před...?

 1. Vodou

 • speciálními vaky (vodotěsné)
  CENA: cca 300–500 korun/ks
 • speciálními kondomy (vodotěsné)
  CENA: cca 50 korun/ks
 • běžnými kondomy (vodotěsné)
  CENA: cca 10 korun/ks
 • silikonovými pouzdry (vodě odolné)
  CENA: cca 100 korun/ks
 • rychlouzavírací PP sáčky se zipem (vodě odolné)
  CENA: cca 1,19 koruny/ks

 2. Pískem

 • stejnými způsoby jako před vodou
  CENA: od 1,19 do 500 korun
 • textilními pouzdry se zipem
  CENA: cca 100–500 korun/ks
 • kvalitními koženými pouzdry
  CENA: cca 500 korun/ks


Dle něj je taková ochrana před vodou jasně nejlepší, jelikož ji není nutné z telefonu sundávat ani v případě telefonování či práce s ním. "Skins je bez lubrikantu. To je ale jeho jediná výhoda, jinak jde o běžný kondom se snahou vydělat na nápadu koumáků," říká Malůvka.

"Stejnou práci vám odvede kondom za pár kaček, z nějž setřete lubrikant," říká. Cenový rozdíl mezi oběma produkty je asi čtyřicet korun.

Proti slunci a písku stačí textilní pouzdro

Stejná řešení lze použít i k ochraně proti prachu, v létě zejména plážového písku. "Většinou je písek spojen s vodou, takže jakákoli ochrana před vodou funguje dostatečně i pro písek," vysvětluje Rusák. Pokud ale s vodou naše aktivita aktuálně spojena není, k ochraně proti písku poslouží i kvalitní textilní pouzdro.

"Je samozřejmě nutné, aby mělo zip či jinou možnost úplného uzavření. Cena takového pouzdra se pohybuje okolo dvou set korun," radí Malůvka.

Oba technici zároveň upozorňují na nutnost chránit telefon před přímým slunečním zářením. "Není výjimkou, že teploty na slunci dosahují v létě velmi vysokých hodnot, které mobilu rozhodně nesvědčí," říká Rusák.

Nebezpečí přitom hrozí i kartě SIM.

"I zde postačí běžné pouzdro a trocha selského rozumu - nenechávat mobil na slunci," dodává.

Rozehřátému telefonu se může nenávratně poškodit displej, extrémní teploty se podepisují i na životnosti baterie i celého celku. "Pozor by měli lidé dávat hlavně na odkládání telefonu na palubní desku automobilu, v parných letních dnech garantuji, že na tomto místě dlouho nepřežije," varuje Malůvka.

Jeho slova potvrzuje i rakouský autoklub ARBÖ. Ten uvádí, že vnitřní teplota v autě může dosáhnout až sedmdesáti stupňů Celsia. Na přímém slunci pod čelním sklem jsou však teploty mnohem vyšší.

Rozbití telefonu při pádu lze pouze předcházet

Častým dotazem zákazníků je dle Rusáka odolnost jednotlivých telefonů či možnost jejich ochrany před extrémním používáním, například při horolezectví a cykloturistice. "Lidé často chtějí mít telefon na dosah, upevňují jej tedy i na místa, kde optimální ochrana neexistuje. Příkladem jsou řídítka jízdního kola."

I zde se technici shodují - zaručená ochrana před mechanickým poničením mobilního telefonu prakticky neexistuje. "Odolné telefony se přestaly vyrábět a nějaká speciální pouzdra? Ta jsou velká, nepraktická a příliš drahá," tvrdí Rusák. "Ochranná pouzdra pro extrémní použití existují, příliš se ale neprodávají, a to kvůli vysoké ceně," potvrzuje jeho slova Malůvka.

Rada všech oslovených techniků by se dala shrnout do jedné věty asi takto: Není-li třeba si telefon s sebou brát, nechte jej doma, když to je nutné, umístěte jej alespoň do nějaké polstrované kapsy v batohu či v běžném pouzdře do uzavíratelné kapsy kalhot, bundy atp.

 Co dělat, když...?

 1. spadne mobil do vody

 • přístroj co nejrychleji vypněte
 • vyjměte z telefonu baterii
 • vyklepte z přístroje vodu
 • uložte jej na suché místo, ideálně mezi suché oděvy

UPOZORNĚNÍ: V žádném případě nenechávejte telefon vyschnout na přímém slunci! Hrozí přehřátí telefonu!

 2. telefon se přehřeje na slunci

 • co nejrychleji jej schovejte do stínu
 • není nutné jej vypínat
 • počkejte, až přirozeně vychladne

UPOZORNĚNÍ: V žádném případě neumisťujte telefon do chladničky či na jiné místo s výrazně nižší teplotou! Hrozí kondenzace vody!

 3. spadne mobil do písku

 • očistěte hrubé nečistoty s ohledem na otvory telefonu tak, aby zbytečně písek nepadal dovnitř
 • obětujte svůj zubní kartáček a večer při televizi se pokuste vymést co nejvíce zrnek zapadlých do klávesnice
 • máte-li po ruce vysavač, nebojte se jej využít

UPOZORNĚNÍ: Odstranění písku nepodceňujte, není nic otravnějšího, než zapadlé zrnko v klávesnici, kvůli kterému nebude možné telefon komfortně ovládat!

 4. spadne mobil na zem

 • sesbírejte jednotlivé díly
 • lze-li to, telefon seskládejte
 • zkuste jeho funkčnost

UPOZORNĚNÍ: Pokud telefon sami neoživíte, nebojte se navštívit servis. V žádném případě se přístroj nepokoušejte rozebírat sami, pokud oboru nerozumíte!


Autor:


Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Další z rubriky

Hardware nic moc, ale Pixely od Googlu ukazují sílu softwaru

Google Pixel 3

Po hardwarové stránce nepřináší modely Pixel 3 vlastně nic nového. Kromě výkonnějšího procesoru je výbava téměř stejná...

Google se odvolal proti rekordní pokutě za dominanci Androidu

Ilustrační snímek

Letos v červenci vyměřila Evropská komise Googlu rekordní pokutu ve výši 4,34 miliardy eur (112 miliard korun) za...

Samsung hlásí rekordní tržby, dopomohl mu k nim Apple

Samsung Galaxy A7

Samsungu se opravdu daří, neboť podle hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí dosáhly celkové příjmy 65 bilionů wonů,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 55 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz