Ušetřete prasátka! (srovnání mobilů do 3000 Kč)

  • 56
V některých případech je potřeba pořídit co nejlevnější telefon. V kategorii do 3000 Kč jsme vybrali čtyři adepty pro naše dnešní srovnání. Přečtěte si, jaké jsou mezi nejlevnějšími mobily rozdíly, a vyberte si ten pravý.

Koupit si mobilní telefon za cenu přes deset tisíc není v dnešní době velký problém a některé špičkové modely se pohybují i na hranici dvaceti tisíc. Za tuto cenu získá uživatel skvělý přístroj plný nadstandardních funkcí, který poslouží nejen pro práci a zábavu, ale také jako skvělý doplněk image.

Ne vždy ovšem finanční situace dovolí investovat takovou částku do malé krabičky a zdaleka ne každý má o takovou investici zájem. V některých případech je potřeba vybrat levný telefon, který splní základní funkce. S takovým výběrem vám pomůže dnešní článek. Vybrali jsme čtveřici telefonů, které patří mezi ty nejlevnější, a položili jsme je vedle sebe.

Do srovnání telefonů v cenové kategorii do 3000 Kč byly nominovány následující modely:

  • Nokia 1100 za 2990,- Kč
  • Alcatel OT 331 za 2439,- Kč
  • Motorola C200 za 1790,- Kč
  • Siemens A52 za 2390,- Kč

Některé modely se vešly pod výběrovou hranici jen s odřenými anténkami (Nokia 1100) oproti ní byste při nákupu Motoroly C200 ušetřili více než 1000 Kč.

Mobily do 3000 Kč

Hodnotit vzhled je tradičně velmi nevděčná práce. Objektivní měřítka neexistují a ty subjektivní má každý jiná. Alcatel OT 331 a Nokia 1100 jsou hranaté modely s obdélníkovým půdorysem. Motorola C200 a Siemens A52 patří k telefonům oválným.

Mobily do 3000 Kč

Nokia 1100 – seriózní pisatelka

Nokia 1100 má kryty zpracované v kombinaci oranžové a šedé. Telefon působí kompaktním dojmem. Šedá část předního krytu se z obou stran zužuje směrem k displeji, což trochu připomíná nesouměrného motýlka. Plasty drží pevně a jedinou výtku lze udělit krytu baterie, který sice nevypadává, ale má malou vůli. Zadní kryt je navíc poměrně tenký a při psaní SMS je v ruce cítit, že se trochu prohýbá. Z testovaných telefonů je Nokia 1100 největší, ale nabídne také nejdelší pohotovostní dobu – až 400 hodin.

Klávesnice Nokie 1100 je tvořena z jediného kusu měkkého plastu a jednotlivá tlačítka jsou zvýrazněna pouze vyboulením. Klávesy mají malý zdvih a výraznou odezvu, jsou velká, a tak se na nich píše výborně. Pro potvrzení volby slouží velké středové tlačítko. Šipky pro pohyb v menu jsou umístěny na pravé straně od výběrové klávesy. Nalevo nahmátnete „c“ pro mazání znaků a červené tlačítko pro ukončení hovoru a vypínání, které je odlišené opačným vyboulením.

Alcatel OT 331 – low-endový král

Alcatel OT 331 je svým tvarem Nokii trochu podobný. Pod klávesnicí a v okolí displeje vynikají u tohoto modelu chromované plochy, které nabourávají kompaktní dojem. Barvy testovaného vzorku jsou poměrně nenápadné a OT 331 působí vedle ostatních vzorků jako ryze účelový telefon. Jako jediný je standardně vybaven Li-Pol baterií a odlišuje se také nejnižší hodnotou nebezpečného záření SAR. Z testovaných modelů má OT 331 nejmenší displej, ale je to také celkově nejmenší telefon.

 

Klávesnice OT 331 je vybavena třísměrným joystickem. Alcatel standardně používá stejné tlačítko pro příjem i ukončení hovorů. Další klávesa „c“ je vyhrazena pro mazání znaků a návrat v menu o úroveň výš. Tlačítka Alcatelu OT 331 jsou menší, ale výrazně vystupují nad povrch telefonu. Klávesy mají ovšem poměrně velký zdvih a nepříliš výraznou odezvu při zmáčknutí.

Motorola C200 – telefon za hubičku

Motorola C200 je nejekonomičtější volbou. Její netradiční vzhled, který připomíná lodičku, může ovšem někoho odradit. Telefon má souměrně zaoblené tvary a ve středu je mírně zúžený. Z testovaných modelů nabídne Motorola C200 největší displej a výrobce udává také nejdelší dobu hovoru – až 424 minut. Plochou displeje je ovšem poměrně plýtváno. Při psaní zpráv jsou k dispozici jen dva řádky a font je poměrně malý.

 

Tlačítka Motoroly jsou nejmenší, ale výrazně vystupují nad povrch telefonu. Jejich nahmátnutí nám tedy nedělalo vůbec problémy. Malé komplikace může ovšem způsobit ovládání telefonu. Horní dvě funkční klávesy, které plní funkce potvrzení volby a návratu o úroveň výš, jsou totiž rozloženy obráceně, než jak je tomu u většiny telefonů. Pro pohyb v menu slouží třísměrná klávesa ve středu telefonu. Jejím stiskem bohužel nepotvrdíte aktuální volbu, ale naopak se vrátíte do základního menu.

Siemens A52 – největší elegán

Siemens A52 je podle našeho názoru nejelegantnější telefon v této cenové kategorii. Testovaná verze je šedobílá a na předním krytu navíc upoutá stříbrný ovál obklopující displej a část funkčních kláves. Šedá část předního krytu telefon opticky zeštíhluje. Siemens A52 je také vybaven displejem s největším rozlišením. Dodejme, že identicky vypadá i model A55, který se prodává za přibližně stejnou cenu.

 

Klávesnice Siemensu má standardní rozložení. Jedna dvojice kláves vykonává různé funkce v závislosti na tom, kde v menu se nacházíte. Pro pohyb slouží šipky ve středu telefonu a hovory se ovládají klasickou dvojící červeného a zeleného sluchátka. Jednotlivá tlačítka Siemensu A52 jen minimálně vystupují nad povrch telefonu a mají také velmi malý zdvih. Charakteristické cvakání při jejich stisku je ovšem ze všech testovaných modelů nevýraznější.

mobilní telefon Alcatel OT 331 Motorola C200 Nokia 1100 Siemens A52
rozměry (mm) 98× 43×20 105×44×20 106×46×20 103×46×22
homotnost (g) 77 90 93 84
rozměry displeje (mm) 26×17 30×20 27×21 29×20
rozlišení displeje 96×65 98×64 96×65 101× 64
barevný displej ne ne ne ne
max. udávaná pohotovost (hod.) 280 221 400 300
max. udávaná doba hovoru (min.) 360 424 257 300
baterie Li-Pol Li-Ion Li-Ion Li-Ion
SAR (na 10 g hmoty) 0,49 W/kg 0,78 W/kg ? 0,56 W/kg
konektor pro externí anténu ano ne ne ne
paměť na kontakty 255 100 50 50
paměť SIM a telefonu najednou ano ano ano ano
vyzváněcí profily ne ano ano ano
skupiny volajících ano ne ne ano
vyzvánění 16hlasé ne ne 16hlasé
vibrační vyzvánění ano ano ano ano
hlasité handsfree ano ne ne ne
paměť SMS 30 ne 50 25
rychlé psaní Zi iTap T9 T9
odpočítávání při psaní SMS ne ano ano ano
MMS ne ne ne ne
EMS ano ne ne ano
budík ano ano ano ano
upomínky ano ne ano ne
kalendář ne ne ne ne
kalkulačka ano ano ano ano
hry ano ano ano ano
Java ne ne ne ne
datové přenosy ne ne ne ne
GPRS ne ne ne ne
wap ano ne ne ne

Výbava – někde se šetřit musí

Při výběru telefonu do třech tisíc je potřeba udělat ve výbavě značné kompromisy. Přesto zde existují jisté rozdíly. Žádný z telefonů nedokáže nabídnout barevný displej ani podporu multimediálních zpráv. Největší paměť na textové zprávy nabízí Nokia 1100 (celkem 50), oproti tomu Motorola C200 nemá paměť na SMS žádnou. Největší paměť na kontakty nabízí Alcatel OT 331 (255 čísel).

Mobily do 3000 Kč Mobily do 3000 Kč

Uživatel bude muset oželet i využívání datových služeb a organizace času se omezuje na přítomnost prostého budíku. Všechny modely našly místo pro hry, ale žádný nenabízí podporu Javy, aby bylo možné další hry a aplikace dohrát. Z nadstandardních funkcí lze vyzvednout přítomnost Wapu a hlasitého odposlechu u Alcatelu OT 331, který společně se Siemensem A52 nabízí také 16hlasé polyfonní vyzvánění. Relativně ojedinělá funkce, nejen mezi telefony do třech tisíc, je LED svítilna Nokie 1100, která poslouží při hledání klíčů.

Sečteno a podtrženo – každý má své NEJ

Vybrat jednoznačného vítěze je těžké, protože každý z telefonů v některé oblasti vyniká. Pro vášnivé pisatele SMS doporučujeme Nokii 1100, která má největší paměť na přijaté zprávy a také výbornou klávesnici.

Nejvybavenějším telefonem je jednoznačně OT 331, který nabídne uživatelům Wap a hlasitý odposlech, disponuje také největší pamětí na kontakty. Jako jediný je Alcatel vybaven Li-Pol baterií a má nejmenší hodnotu SAR.

Motorolu C200 si zřejmě ti, pro které je hlavním faktorem cena. Ostatní modely se k Motorole C200 blíží jen těžko, a tak u ní lze tolerovat i nedostatky jako chybějící paměť na SMS. Na druhou stranu dokáže překonat soupeře ve velikosti displeje i maximální době hovoru.

Siemens A52 je ideálním low-endem z hlediska designu. V žádném ze sledovaných parametrů A52 nevyniká, ale nelze mu ani nic zásadního vytknout. Po Alcatelu OT 331 je Siemens druhý nejmenší, nabídne polyfonní melodie a displej s největším rozlišením.

Který model do 3000 Kč byste vybrali vy?