USB kabel pro palmy bez USB rozhraní

Po napsání článku "Postavte si USB kabel", jsem byl překvapen, kolik lidí se dotazovalo na možnost připojení ne-USB palmu k notebooku, který je vybaven pouze USB rozhraním.



Většinou jsem odpovídal, že nejjednodušší varianta je použít USB <-> RS232 převodník.

Existuje velké množství těchto převodníků, které se dají celkem snadno koupit. Nepředpokládal jsem, že bude existovat tolik lidí, kteří zatouží si postavit vlastní kabel s převodníkem.

Pro stavbu převodníku je dobré použít integrovaný obvod pro USB rozhraní. Dají se koupit od několika výrobců - Future Technology Devices Intl., Prolific Technology, Sigmatel.
Obvody FTDI jsou u nás asi nejsnáze dostupné, takže se pokusím soustředit na ně. Obvod FT232BM obsahuje integrované USB rozhraní a jeden RS232 převodník. Má možnost připojení vlastní EEPROM paměti pro definování vlastností zařízení. Obvod ve navržen jako 5V, proto i vyvedené rozhraní je 5V. Je tedy nutné použít některý ze známých převodníků MAX213, MAX232 nebo jim podobných. Zapojení doporučené výrobcem je popsáno v následujícím dokumentu (PDF), (Obrázek)

Pokud si tedy troufáte na pájení těchto součástek, můžete se pustit do stavby převodníku pro svůj palm. Chcete-li si ušetřit práci, například s návrhem plošného spoje, nebo s nastavováním ovladačů, není nic jednoduššího, než si koupit TUTO stavebnici. Její součástí je český návod a několik návrhů, jak konfigurovat parametry.



V následující tabulce se pokusím shrnout konektory palmů, které nemají USB rozhraní.

Pin # Palm, Palm III, VII, VIIx Palm IIIx, IIIe, IIIxe Palm V, Vx (staré*) Palm V, Vx (nové*) Palm IIIc Palm m100, m105
1
DO (out) DO (out) DO (out) DTR (out) DTR (out) DTR (out)
2
VCC (out) VCC (out) VBATT+ VBATT+ VCC (out) VCC (out)
3
RXD (in) RXD (in) RXD (in)** RXD (in) RXD (in) RXD (in)
4
RTS (out) RTS (out) RTS (out)** RTS (out) RTS (out) RTS (out)
5
TXD (out) TXD (out) TXD (out)** TXD (out) TXD (out) TXD (out)
6
CTS (in) CTS (in) CTS (in)** CTS (in) CTS (in) CTS (in)
7
GPI1 (in) GPI1 (in) I1 (in) I1 (in) GPI1 (in) GPI1 (in)
8
GPI2 (in) GPI2 (in) I2 (in) I2 (in) GPI2 (in) GPI2 (in)
9
unused unused unused unused DC_IN_PLUS (in) unused
10
SG SG SG SG DC_IN_MINUS (in) SG
* - nové modely jsou ty, jejichž výrobní číslo od 2 do 4 pozice obsahuje 0GN nebo 0GP pro Palm V a 0GK, 0GV, 0GW, 0GX, a 0H2 pro Palm Vx
** - Tento signál je připojen přes dva rezistory 150ohm v sérii, v jejichž středu je zapojen kondenzátor 330pF k signálu VBATT_LO


A ještě tabulka popisující význam jednotlivých signálů, zvláště důležitá pro nestandardní signály.
Signál Význam
DO (out)
Nestandardní implementace signálu DTR. Někdy se také označuje jako RS232_V+. Jedná se o výstup napěťového zdvojovače (pin 3 obvodu MAX232) přes rezistor 330ohm. Používá se jako signál DTR. Pokud je sériový port ve stavu "odevřen", uvolňuje se přijímač a UART. Normální výstup je 3.0V v klidovém stavu a 6.0V pokud je rozhraní připraveno (HotSync)
VCC (out)
Tento signál je připojen k napájení 3.3V, přes rezistor 330ohm. Tento pin je připojen k tlačítku HotSync (Normálně rozpojen) a to jak v případě kolébky, tak modemu. Druhou stranou je HotSync připojen na pin 7 (GPI1)
RXD (in)
Receive Data (z PC k diáři)
RTS (out)
Request to Send
TXD (out)
Transmit Data (z diáře do PC)
CTS (in)
Clear to Send
GPI1 (in)
Signál přerušení k "probuzení" diáře. Nastavení systému je takové, že automaticky spustí HotSync program. Vstupní odpor je 57Kohm. Pro aktivaci je nutné připojit 0.86V nebo více.
GPI2 (in)
Vnější signál pro rozpoznání modemu. Pomocí tohoto signálu se vytváří signál "Modem connected" na procesoru.
SG
Signal Groung (Signálová zem)
VGATT+
Tento signál je připojen přímo k napájení baterií 3.3V prostřednictvím cívky (HF70 ACC321611). Tento signál se připojuje na tlačítko HotSync jak pro kolébku, tak pro modem. Druhá strana tlačítka se připojuje k pinu 7 (I1)

Pozor: připojení nevhodné nabíječky může způsobit vážné poškození diáře nebo explozi baterií.
I1 (in)
Signál přerušení k "probuzení" diáře. Nastavení systému je takové, že automaticky spustí HotSync program. Vstupní odpor je 57Kohm. Pro aktivaci je nutné připojit 0.86V nebo více.
I2 (in)
Vnější signál pro rozpoznání modemu. Pomocí tohoto signálu se vytváří signál "Modem connected" na procesoru.
DTR
Data Terminal Ready (z diáře k PC)
DC_IN_PLUS
Kladné zakončení pro napájecí napětí které napájí interní nabíjecí obvody, které přicházejí s LiIon bateriemi. Výstup musí být upraven pro nabíjecí obvod Motorola R410510. (5V +-10% @ 1.0A)
DC_IN_MINUS
Signal Groung (Signálová zem)

Co se týká napájení a nabíjení palmů, rozhodně jej nelze pro tyto diáře doporučit. Jediný palm, který by se dokázal s napájením z USB vyrovnat je Palm IIIc, ale jeho spotřeba je natolik velká, že by mohl poškodit obvody notebooku, nebo USB HUBu.

Literatura:

FT232BM Data Sheet Revision 1.4
FT232BM Application Schematics Revision 2.0
stavebnice KTE667 Konvertor USB/RS232