iPhony budou od prosince zatíženy 15% clem

iPhony budou od prosince zatíženy 15% clem | foto: Jan Matura, Mobil.iDNES.cz

USA uvalily importní cla na produkci Applu. iPhonů se dotknou v prosinci

  • 11
Koncem srpna byla do federálního registru Spojených států zapsána importní cla, jež postihnou i produkci Applu. Zdražení iPhonů, iPadů, MacBooků nebo hodinek se však Američané zřejmě bát nemusejí. Podle analytiků si Apple o novou daňovou zátěž zkrátí svůj zisk.

Importní cla jsou zbraní, kterou Trumpova administrativa vytrvale zvyšuje napětí mezi Spojenými státy a Čínou. O možném uvalení dovozní daně na produkci Applu se mluvilo několik měsíců a prezident Trump zpočátku hovořil o 10procentní sazbě (více v článku: Zdraží iPhony v USA o 10 procent? Trump uvažuje o uvalení cel).  

Nakonec však na Twitteru oznámil další pětiprocentní navýšení a stát tak bude na čínský import v uvažované celkové hodnotě okolo 300 miliard dolarů (aktuálně asi 7 bilionů korun) vybírat 15procentní clo. Od října má navíc stoupnout 25procentní celní sazba na rovných 30 procent, postihnout má dovoz hodnoty asi dalších 250 miliard dolarů (5,85 bilionu korun). 

Peking obratem reagoval oznámením dodatečných cel ve výši 5 a 10 procent na americké zboží, jehož roční import do země má hodnotu asi 75 miliard dolarů (asi 1,75 bilionu korun). Ekonomická válka mezi oběma světovými mocnostmi tedy nadále nabírá na síle.

Ve skupině produktů, na které bude nově tato daň uvalena, jsou kromě oděvů, obuvi a hraček právě i mobilní telefony, tablety, notebooky a další přenosná elektronika. Stovky amerických společností, které uvedené komodity prodávají, reagovaly varováním na možné zvýšení cen svých výrobků pro koncové zákazníky.

Z výše uvedeného vyplývá, že importnímu clu neunikne ani takřka veškerá produkce značky Apple. Hlavní smluvní partneři Foxconn a Pegatron jsou sice tchajwanské obchodní společnosti, ovšem výrobní centra mají na území Číny a právě tam z jednotlivých dílů vznikají hotové iPhony, iPady nebo MacBooky. Značná část výroby následně putuje do USA.

30 procent na hodinky a sluchátka, 15 procent na iPhony

Podle analytiků budou některé produkty podléhat dokonce výše zmíněné 30procentní celní sazbě. Týkat se má stolních počítačů Mac, hodinek Watch, ale také oblíbených AirPods i veškerých bezdrátových sluchátek Beats a reproduktorů HomePod. Připomeňme, že Apple výrobce sluchátek Beats koupil v květnu 2014 za 3 miliardy dolarů a dodnes se jedná o největší akvizici kalifornského giganta. 30procentní cla na dotčené komodity Spojené státy vybírají od 1. září.

Další produktové linie (iPhone, iPad, iPod touch, MacBook/Air/Pro, Apple TV) pak budou zatíženy 15procentní celní sazbou. Dobrou zprávou pro Apple je, že tato nabude účinnosti až 15. prosince. Veškerý import uvedených modelových řad do tohoto data tedy nebude importní dani podléhat. Drtivou většinu produktů určených k prodeji na vánoční svátky tedy ještě Apple z Číny do Spojených států doveze bez nepříjemných přirážek.

Budou si Američané muset za Apple připlatit?

Jak známo, Apple na svých produktech vydělává víc než ostatní výrobci. A konkrétně u mobilních telefonů jsou jeho zisky v porovnání s konkurencí vyšší opravdu výrazně. Jinými slovy: Apple nemusí být v čele pelotonu, ale přesto na menším udaném objemu iPhonů generuje razantně vyšší zisky než Samsung z celé své široké armády smartphonů různých cenových relací.

Scénář, kdy se gigant vůči koncovým zákazníkům zachová vstřícně a nově zavedenou daňovou zátěž v plné míře převezme na sebe, se proto nabízí. A právě k této variantě se začátkem srpna přikláněl i známý analytik Ming-Chi Kuo. V analýze predikoval, že by Apple mohl během dvou let vyrábět mimo Čínu dostatečný objem produkce k uspokojení poptávky v USA.

Jenže tehdy měla být cla 10 a 25 procent a nově oznámené zvýšení obou sazeb o dalších 5 procent pro Apple bude znamenat další náklady. A další snížení zisku. Apple se může pokusit skokově vyšší náklady částečně kompenzovat snížením cen dílů a služeb od dodavatelů, což budou ale jednání s nejistým výsledkem. Aktuálně mu pomůže oslabená čínská měna, do budoucna pak zmíněný přesun výroby například do Vietnamu.

Tim Cook se krátce před oznámením uvalení cel setkal v golfovém klubu Bedminster s prezidentem Trumpem a proti clům prý argumentoval snížením konkurenceschopnosti vůči svým rivalům (zejména Samsungu).

Donald Trump následně schůzku pro sdělovací prostředky komentoval slovy, že šéf Applu přednesl velmi přesvědčivý argument, o kterém bude přemýšlet. Následný vývoj událostí ale jasně ukázal, že jej od záměru zavést další cla i na produkty Applu přesto neodradil.