Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úplná ochrana před zářením: dvoudílný Greenphone e688

aktualizováno 
Telefon Greenphone e688 společnosti Group Sense oddaluje od uživatele tu část přístroje, která vysílá elektromagnetické vlny. Hlava telefonujícího je díky tomu vystavena zanedbatelným dávkám mikrovlnného záření.

Hongkongská firma Group Sense si s problémem elektromagnetických vln, které vyzařují mobilní telefony, poradila netradičně: její telefon Greenphone e688 se skládá ze dvou částí. Ve sluchátku (tzv. eFone) je pouze displej a klávesnice. Vysílač mobilního telefonu je umístěn v obdélníkové krabičce (tzv. eBox), zde je také SIM karta. EBox může být upevněn na opasku, ale může být také vzdálen až 10 metrů od uživatele, který mluví do eFonu. Spojení mezi komponenty se uskutečňuje pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Telefonující člověk je tak vystaven menším dávkám elektromagnetického záření - vysílací výkon mobilního telefonu je maximálně 2 W, Bluetooth má výkon v řádu miliwattů. Přestože stále nejsou dokončena měření SAR (Specific Absorption Rate), která přesně stanoví, jaké dávce záření je uživatel telefonu vystaven, začne se Greenphone e688 prodávat v asijských zemích již tento měsíc.

   greenphone

Cena přístroje prozatím nebyla zveřejněna. Nepředpokládá se však, že by se telefon stal prodejním trhákem, jeho (čísly dosud nedoložená) zdravotní nezávadnost se totiž údajně nestane faktorem, který zákazníky přesvědčí. Roli jistě sehraje i jistá nepraktičnost přístroje rozděleného do dvou částí. Analytik společnosti IDC Gary Hong hovoří také o možných technických problémech: "Kvalita přenosu může díky přídavnému Bluetooth zařízení utrpět. Group Sense by také měla zveřejnit, zda bude telefon podporovat bezdrátové sítě."

EBox jako samostatný přijímač datových toků je v centru zájmu společnosti Group Sense, jež plánuje výrobu dalších zařízení, které by komunikovaly s eBoxem prostřednictvím Bluetooth. V současnosti například vyvíjí telefon ve tvaru plnícího pera.

O diskutovaných negativních vlivech mobilů na lidské zdaví jsme již psali nejen v obecné rovině, zabývali jsme se způsobem měření limitů SAR, novými normami EU i konkrétními hodnotami SAR u jednotlivých telefonů. Přímá souvislost mezi závažnými chorobami (rakovinou) a mobilními telefony nebyla prokázána. Pro lidi citlivé na elektromagnetické záření či osoby užívající kardiostimulátor by Greenphone mohl být dobrým řešením, protože vzdálenost mezi hlavou a vysílačem umístěným na opasku (cca 40 cm) je pro ochranu citlivých orgánů dostatečná.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) spustil tento měsíc stránky, na nichž informuje o základních faktech i nejnovější poznatcích, které se týkají této zdravotní otázky.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz