Volání mezi státy Unie by mělo zlevnit. Ilustrační foto

Volání mezi státy Unie by mělo zlevnit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Unie slibuje konec předraženého volání z dovolené

  • 39
Evropská unie opět zopakovala hrozbu, že zakročí proti vysokým cenám roamingu. Komisařka Vivian Redingová totiž pracuje na směrnici, která by měla roaming značně zlevnit. Její konečná podoba by měla být známá v červnu.

"Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a podnikatelům, kteří cestují do zahraničí, podstatně nižší telekomunikační poplatky," řekla v úterý novinářům Redingová.

Podobná vyjádření ale médiím překládá už od loňského jara, ale žádné konkrétní návrhy nepřinesla ani včerejší, dlouho očekávaná, tisková konference. 

Redingová také navrhla, aby se všechny "bezdůvodné" poplatky za roaming zrušily cestou nařízení EU.  Uživatel mobilního telefonu by neměl platit více jenom proto, že cestuje do zahraničí. - více zde

Komisařku samozřejmě nemají operátoři příliš v lásce. Redingová se, podle vlastních slov, hodlá tvorbě legislativy inspirovat podobným rozhodnutím z roku 2001, jež donutilo banky snížit poplatky za přeshraniční transakce.

Operátorům se aktivity komisařky nelíbí

Již nyní je zřejmé, že boj nebude snadný. Poplatky za roaming totiž tvoří až 15 procent ze zisků jednotlivých operátorů, kteří na adresu Redingové rozhodně nešetří kritikou a hrozí, že se jí může podařit poškodit celé odvětví. - více zde

"Takhle velký zásah je bezprecedentní a bude mít obrovský dopad na celý trh. Hrozí, že ohrozí konkurenceschopnost," řekl ČTK Michael Bartholomew, ředitel organizace ETNO, která sdružuje 41 telekomunikačních společností ze 34 zemí Evropy. Podle něj by je navíc roaming součástí jednotlivých tarifů, a proto by se neměl posuzovat samostatně. 

Podobné výhrady k tomu má i samotná GSM Asociace: "Rozhodnutí Evropské komise je založeno na neúplném pohledu na roamingový trh," řekl šéf GSM Asociace Rob Conway. - více zde

Co chce Unie regulovat?

Již nyní je téměř jisté, že nové nařízení bude upravovat ceny účtované mezi operátory. Nařízení by zajistilo, že firmy nebudou operátorům z jiných zemí účtovat výrazně více, než činí skutečné náklady. Komise chce také regulovat maloobchodní ceny, aby bylo zajištěno, že se úspory operátorů na velkoobchodní úrovni skutečně přenesou i na spotřebitele.

České ministerstvo informatiky podle mluvčí Kláry Volné se snižováním cen souhlasí. "O snížení cen za roaming se diskutovalo už na poslední loňské Radě ministrů," uvedla Klára Volná s tím, že jde jen o to návrh vyvážit tak, aby nevedl k nepřiměřenému nárůstu poplatků za místní hovory.

Vysoké ceny však nejsou jediným problémem. EU trápí i jejich značná rozdílnost. Tarify se mezi zeměmi i jednotlivými operátory diametrálně liší, a lidé tak mohou být nemile překvapeni, jaké účty jim přijdou za telefonování na dovolené či služební cestě.

Kdo volá nejlevněji a kdo nejdřáž?

Nejlevnější tarif Evropská komise objevila mezi Finskem a Švédskem, a to 0,20 eura (asi šest korun) za čtyřminutový hovor. Naopak nejdražší je mezi Maltou a Lotyšskem, a to 12,70 eura za stejně krátký hovor.

V případě České republiky komise uvedla, že krátký hovor z Velké Británie stojí Čecha 5,19 až 8,87 eura (asi 154 až 253 korun) v závislosti na českém operátorovi i využívané britské síti. Při volání z Maďarska je to až 159 korun, z Itálie 106 až 213 korun a z Portugalska až 174 korun. 

Něco se už stalo

Podle tuzemských operátorů jsou informace o cenách hovorů do ČR mnohdy zkreslené a volat lze i výrazně levněji. "T-Mobile věří, že k dosažení tohoto cíle není třeba žádného zásahu regulačního orgánu a že v tomto případě zcela postačí zdravé fungování trhu," řekl Jiří Hájek z T-Mobile.

Evropská unie již loni spustila internetové stránky, kde mohou lidé porovnat poplatky jednotlivých operátorů za roaming. Během své krátké existence se staly nejnavštěvovanějšími stránkami evropského společenství, ale podle Redingové bohužel ukázaly, že mobilní operátoři až na výjimky poplatky nesnížili. - více zde

,