Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ultrasoft - specialista na finance

aktualizováno 
Jednou z nejrozšířenějších kategorií PDA produktů jsou správcové osobních financí. Po představení několika freewarových aplikací v poslední době se dnes podíváme na dva špičkové komerční produkty. Vydělají si na sebe?

 

Osobním a rodinným financím jsme věnovali již v roce 1999 dvoudílnou srovnávací recenzi, kde jsme si postupně představili základní produkty a aplikace z této branže. Nedávno vydal svoji "Money" aplikaci i Mobile Systems - jmenuje se Mobile Money. Reminiscencí na freewarovou hvězdu dávných začátků PalmOS byl náš článek o MicroMoney. Uvedli jsme i základní údaje o programu Account and Loans. Podívali jsme na freewarovou aplikaci MaTirelire (včetně návodu k použití).

 

Finančních programů je jako máku a liší se od sebe už jen velmi málo. Příchodem MaTirelire letos na jaře se situace v těchto aplikacích navíc značně zjednodušila (pro uživatele), protože v "standalone" programech tato aplikace nabízí rámcově vše, co placené produkty. Softwarové firmy se mohou cítit právem značně znepokojeny, neboť po likvidaci MicroMoney ("černou práci" odvedla Landware) nebyl v této kategorii kvalitní freeware program.

Softwarové domy nabízející placený software se tedy musí začít trošku víc ohánět a pokusit se nabídnout víc, než freewarový produkt. Jednou z firem, které se to daří, je Ultrasoft se svými produkty Ultrasoft Money a CheckBook. Na obou programech si můžeme ostatně popsat, jakým směrem by se "Money" aplikace mohly dál ubírat...

 

Ultrasoft CheckBook - na cestě k dokonalému "standalone" programu
Na vysvětlenou - slůvkem "standalone" zde označuji nezávislý program, se kterým bude uživatel pracovat výhradně v PDA, maximálně občas vyexportuje data třeba do Excelu. Tím se CheckBook liší od Ultrasoft Money, který je určen ke spolupráci s desktopovým programem MS Money (to probereme až dál).

Ultrasoft CheckBook se zrodil z bývalého produktu firmy Money Solo a je určen lidem, kteří nepoužívají desktopový finanční program a k vedení financí používají výhradně handheld. Zde právě program naráží na silnou kategorii podobných produktů, včetně freeware. A jakou přidanou hodnotu tedy program oproti svým konkurentům nabízí?

Údaje "tak akorát"
Těžko se to vysvětluje, ale po letech experimentování s podobnými programy se mi zdá, že program má dobře vyvážen poměr "Množství dat/Přehlednost", který tak trápí některé podobné produkty.

Při vstupu transakcí třeba nenajdete vesměs nepoužívaná políčka "Descriptions", "Projects" a podobná. Můžete ale (pokud to používáte) dál seskupit transakce podle klasifikací 1 a 2, které jsou dostupné při podržení tlačítka pro kategorie - takže další vrstva možností je ukryta v lokálním menu a neobtěžuje v běžné obrazovce. To je dobrý nápad.

Účelný design s možností přizpůsobení
Úspěch programů tohoto typu je velmi závislý na jednoduchém užívání a schopnosti produktu přizpůsobit se (pokud možno) požadavkům svého majitele. Aplikace je v tomto směru velmi dobře vybavena, líbilo se mi zejména:

- lokální menu u položek i účtů (podržení stylusu)
- vkládání částek pomocí vestavěného kalkulátoru
- možnost přizpůsobení šířky sloupců tažením za záhlaví
- určování, které sloupce se mají zobrazit
- rozbalovací tlačítka s dalším menu (jsou označena velkou tečkou)
- kliknutí na první polovinu datumu přepne datum o jeden den dozadu. Kliknutí na druhou část datumu zvýší datum o jeden den. 

Grafy
Ano, program vám graficky zobrazí strukturu vašich příjmů, či vydání v koláčovém grafu. Není dokonalý, ale je přehledný a každopádně jsou programy Ultrasofu na PalmOS zatím jediné, které tuto samozřejmost běžně nabízejí!

Dobrý export dat
U aplikací jako je Checkbook velmi záleží na schopnosti účelně vyexportovat data v CSV formátu (kvůli archivaci na PDA, či jako mezistupeň dat do jiného programu). Checkbook právě v poslední verzi nabízí funkci Export Wizard, která export dat značně usnadňuje.

 

Ultrasoft Money - kamarád MS Money...
Vše, co jsem uvedl o CheckBooku, v zásadě platí i o dalším produktu firmy, kterým je Ultrasof Money. V zásadě má identický vzhled i schopnosti jako CheckBook, ale přidává navíc bezproblémovou a nastavitelnou synchronizaci s desktopovou aplikací MS Money. 

Money je tedy určen ke spolupráci s MS Money, a nepoužíváte-li MS Money, nebude vám Ultrasoft Money fungovat (ani se vám nenainstaluje, bylo by to zbytečné, protože jako samostatný program si můžete koupit levnější CheckBook).

Je třeba zde ale zmínit jednu méně příjemnou věc - vše uvedené platí pro verzi Ultraspoft Money 3.1, která umí spolupracovat s MS Money 2002 (verze pro MS Money 2003 se připravuje a firma nabízí ke stažení betaverzi). Máte-li starší versi MS Money, musíte si nainstalovat starší řadu Ultrasoft Money 2.1, která je ve schopnostech velmi omezena (chybí jí reporty, grafy, BillMinder modul atd.). Ultrasoft dále pokračuje ve vývoji obou řad (2 a 3). Dále řečené se bude týkat novější řady 3. Majitelé MS Money 2001 a starší si musí ověřit na firemních stránkách schopnosti U-Money 2...

Synchronizace je nastavitelná a oboustranná. To znamená, že můžete třeba nové transakce vkládat v MS Money i Ultrasoftu, při synchronizaci jsou transakce promítnuty v obou programech. Je to dáno tím, že Ultrasoft Money pracuje přímo s databází MS Money (Money.mny). Narozdíl od některých ostatních produktů tohoto typu, které nabízejí "synchronizaci s finančními programy" a  mají pouze exportní utilitu do QIF, či CSV formátu, nabízí tedy Ultrasoft Money opravdickou a pohodlnou synchronizaci.

Ultrasoft Money má ještě jednu příjemnou stránku - kromě běžné verze Ultrasoft Money nabízí firma i tzv. Family Edition, která umožňuje užívat aplikaci dvěma uživatelům (typicky - manželským párům) - můžou sdílet data mezi sebou i s MS Money.

 

Malý průvodce Money produkty Ultrasoftu (platí pro produkty Checkbook 2.1 a Money 3.1):

Účty
Základní zobrazení jsou Účty. Zde vidíte celkovou bilanci vašich financí. Rozbalovací menu nahoře je pro typy účtů (hotovost, účty v bance, úvěr, investice, spoření apod.). Všimněte si velkých teček na některých tlačítcích - když na tomto tlačítko podržíte stylus, rozbalí se lokální menu pro další operace. 

Uživatelé s MS Money nemusejí nic vyplňovat - jen si sesynchronizují program s MS Money a jejich účty se jim překonvertují do Ultrasoft Money.

 

Registr transakcí
Na této obrazovce vidíte všechny operace a transakce na účtech. Filtrovat přes účty je můžete v menu nahoře. Když kliknete na symbol >>, zobrazí se vám záhlaví sloupců a můžete zde měnit zobrazené údaje (střední sloupec na kategorie, plátce a klasifikace, sloupec s částkou na zůstatek) Zobrazení sloupce s číslem/flag lze potlačit a lze rovněž zobrazit další sloupec - status transakcí. Udaje lze libovolně třídit podle třech kritérií. Rozbalovací menu dole pod transakcemi slouží k volbě typu zůstatků a data.

Podržíte-li v této obrazovce stylus na záhlaví displeje, můžete nastavit šířku jednotlivých sloupců.

 

Transakce a kategorie
Přehledná obrazovka pro vkládání transakcí. Chcete-li vkládat víc údajů (transfer, klasifikace, rozdělení transakce), podržte stylus na tlačítku CAT. Částku můžete pohodlně vložit přes vestavěnou kalkulačku, která slouží zároveň pro kurzovní přepočty.

Programy mají funkci zapamatování vkládaných transakcí a při dalších operacích nabízejí možnost automatického vyplňování polí.

Kategorie jsou dvojúrovňové. I ty se vám u Ultrasoft Money převedou z MS Money.

 

Odsouhlasení účtu s bankou
Po obdržení výpisu od banky můžete pomocí funkce Reconcile sesouhlasit všechny transakce, provést ověření zůstatků a případné opravy.

 

Budoucí a opakované platby a příjmy
Modul Bills Minder vám umožní nastavit si budoucí a opakované platby. Cyklus opakování je nastavitelný. Všechny transakce v modulu lze editovat a zobrazovat již provedené platby a nejbližší platby, které nás čekají.

 

Reporty a grafy
Výhodou produktů Ultrasoftu je schopnost přímo v PDA prohlížet a vyhodnocovat vložená data, vytvářet a ukládat různé sestavy, a to i v grafické podobě. U Checkbook je to nezbytné, u Money příjemné...

 

Závěr
Ultrasoft Money a Checkbook jsou velmi propracované aplikace a ve svých kategoriích patří ke špičkám. UltrasoftMoney je jednoduše nejlepší PalmOS finanční program, ve spojení s MS Money nemá konkurenci.

Poněkud pokulhává U-Money řady 2 pro starší verze MS Money, my však hodnotíme U-Money v řadě 3. Přivítal bych ještě několik maličkostí a vylepšení, které naznačují, že program se ještě má kam vyvíjet. Myslím tím zejména přidání modulu CashFlow (graf i transakce) s výhledem i předvídáním dalšího vývoje na účtech. Posílit by se mohly grafy (přidat sloupcový, či čárový graf - s podporou Hi-Res). K zahození by nebyly ikonky u účtů a kategorií (jako u AllMoney). K rozpracování je určitě i podpora vyšších rozlišení, neboť umožní zobrazít víc údajů na řádku (viz třeba PocketMoney od Catamount).

 

Ultrasoft Money, Ultrasoft CheckBook

Aplikace pro správu osobních financí

Autor: ULTRASOFT Limited
Verze: Checkbook 2.1.1, Money 3.1.2 / 2.3.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: $19,95 CheckBook, $34,95 Money, $54,95 Money Family Edition

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Dobré ovládání aplikace, včetně několika unikátních dobrých nápadů (viz recenze). 
Klasifikace položek. 
Vrstvené údaje ve vstupech.
Dobré reporty a možnost grafů. 
U U-Money plná synchronizace s MS Money. 
Podpora VFS. 
Kalkulátor pro vstup dat. 
U U-Checkbook průvodce exportem dat do CSV.

-  
U-Money - slabší podpora starších verzí MS Money
Několik drobností a doporučení (viz závěr recenze)

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 

 

Autor:




Nejčtenější

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Vytetoval si logo operátora na tělo a dostal iPhone zdarma

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.