Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úhlavní nepřítel iPhone a nejlepší WM zařízení. Dlouhodobý test Touch HD

aktualizováno 
HTC Touch HD se při dlouhodobém testování osvědčil na jedničku. Snaží se na sebe strhnout pozornost výtečným displejem, ale nezaostává ani ve funkční výbavě a dalších maličkostech. Hlavní chybou však bylo, že se snažil až příliš napodobit iPhone.

Nejlepší přístroj s Windows Mobile současnosti | foto: Mobil

Pravověrní fanoušci přístrojů od společnosti HTC sice mohou tvrdit, že model Touch HD není kopií oblíbeného iPhonu. Při hlubším zamyšlení však musejí uznat, že absence čtyřsměrného tlačítka a minimalizace počtu dalších hardwarových tlačítek vůbec není oblíbeným trendem zařízení s Windows Mobile, ale spíše se blíží filozofii přístroje od Applu a jeho ovládání přes jediné tlačítko.

Ve zbylých parametrech však HTC již nezaváhalo a po stránce funkční výbavy je to prakticky nejlepší přístroj s Windows Mobile na trhu. Ostatně o tom jste měli možnost se dočíst v naší recenzi. čtěte Ten displej musíte zažít - recenze multimediálního monstra HTC Touch HD

Dnes se zaměříme na ovládání přístroje přes ohromný displej, kvalitu konstrukce po delším používání, komfort při psaní textových zpráv a představíme menší přehled přídavných aplikací, které by případně neměly v žádném Touch HD chybět.

Kvalita zpracování, výtečné materiály

Přestože se často ozývají hlasy, které tvrdí, že zadní kryt příliš vrže, v našem případě naopak nevydal po více než dvou měsících ani hlásku a držel jako přibitý. Stejně tak díky magnetickému přichycení nebyl sebemenší problém se stylusem, který se dokonce přichytává k tělu přístroje a minimalizuje se tak šance ho ztratit. Jeden náhradní však pro jistotu v základním balení najdete.

Překvapilo nás i plastové sklíčko displeje, které je dostatečně tvrdé a odolalo větším šrámům. A to i přesto, že jsme se zařízením nezacházeli příliš v rukavičkách a nepoužívali ochrannou folii. Patrné byly pouze drobné škrábance, které však byly vidět pouze pod některými úhly a ještě hodně zblízka.

HTC Touch HD

Ovládání – největší prohřešky

V úvodu zmiňované napodobování iPhonu je pro Touch HD osudové a mnohé uživatele může odradit. Mluvíme zejména o chybějících kurzorových klávesách, čtyřsměrném tlačítku a množství hardwarových kláves. V posledním případě lze díky různým aplikacím nastavit více funkcí k jednomu tlačítku a tento problém se dá považovat za vyřízený. Absence kurzorových kláves rovněž není při běžné práci v prostředí operačního systému takovou pohromou.

Naopak absence čtyřsměrného tlačítka či joysticku vám nadělá vrásky. V prvé řadě není úplně celé prostředí Windows Mobile uzpůsobené pro ovládání čistě prsty, a ačkoliv by bylo daleko snazší vybrat určitou položkou dvěma pohyby klávesy, musíte použít prsty a doufat, že se trefíte.

Dalším problémem je, že na čistě dotykové ovládání není připravena většina aplikací. Nezbývá než vytáhnout stylus. Pravé peklo začíná, když chcete některý program zobrazit skutečně na celou obrazovku, např. prohlížení PDF dokumentů, u něhož zkrátka neexistuje způsob, jak otočit na další stránku.

Displej HTC Touch HD

Rovněž zapomeňte na pohodlné ovládání pouze jednou rukou. Displej Touch HD je totiž tak velký, že pokud nemáte extrémně velkou dlaň, budete si muset čas od času telefon posunout v ruce, aby palec dosáhl skutečně všude. Navíc se tak tím pádem vzdáváte podpěry, kterou obstarává malíček, a používání přístroje za chůze či při jízdě tramvají je dosti nebezpečné.

Další výtkou je absence podsvícení čtyř senzorových kláves, při horším osvětlení musíte šmátrat pod displejem po paměti. Velmi citlivá jsou i tlačítka pro regulaci hlasitosti a nezřídka se stávalo, že na nás vykoukla obrazovka pro regulaci hlasitosti.

HTC Touch HD

I přes tuto negativní část se nesmí zapomínat, že HTC udělalo minimálně s uživatelským prostředím TouchFLO 3D velký krok kupředu a rovněž velký displej napomohl, že stylus není potřeba až na několik výjimek vůbec vytahovat.

Psaní textů je díky velkému displeji pohodlné jak „naležato“, tak v běžné poloze, kde však běžnou QWERTY musí nahradit některá z jejích variant, která má na jednom tlačítku více písmen. Není tak potřeba instalovat žádnou softwarovou klávesnici jiných výrobců a běžný uživatel si vystačí s těmi, které připravilo HTC.

HTC Touch HD

Baterie – skrytá síla

Během našeho dlouhodobého testu jsme se rovněž zaměřili na výdrž baterie, která nás už v recenzi příjemně překvapila. Ani po dvou měsících neklesla výdrž při běžném používání pod dva dny. Nezapomněli jsme ani na „výkonové“ testy. Přehrávat film zvládal Touch HD celkem čtyři hodiny, na Wi-Fi jsme mohli být při plném zatížení připojeni necelé tři hodiny a celých deset hodin s plně zapnutým podsvícením jsme si četli elektronickou knížku.

Plusové body pro Touch HD přináší skutečnost, že se systém ani po nainstalování několika desítek aplikací nijak nezadýchává a zvládá spuštěných několik velkých žroutů energie v pozadí. Pro majitele starších verzí ROM připomínáme oficiální patch, který odstranil ze systému občasné zamrzávání.

HTC Touch HD

Integrované aplikace – radost pohledět

HTC skutečně nešetří a do přístroje připravilo zhruba tři desítky nejrůznějších aplikací. Samozřejmě že většina je již běžnou součástí operačního systému Windows Mobile 6.1, ale za zmínku stojí zejména internetový prohlížeč Opera 9.5 (build 2682), jemuž jsme se věnovali v recenzi. Snad jen dodáme, že většina stránek je čitelná bez přiblížení a na vlastní surfování nemusíte vytahovat stylus.

Novinkou v integrovaných aplikacích je ovládání počítače přes vzdálenou plochu. Snadno tak kromě správy serverů můžete přistupovat k ploše u vašeho stolního počítače. Přestože je displej dostatečně velký, počítejte s tím, že stylus se v tu chvíli stane nutností a ačkoliv budete připojeni přes rychlé připojení, práce není příliš plynulá.

Displej HTC Touch HD

Další programy, co funguje a co ne

Při zahájení prodeje Touch HD se většina uživatelů obávala, jak se přizpůsobí aplikace netradičnímu rozlišení displeje 480x800 pixelů. Naštěstí si s tím prakticky všechny programy poradily a roztahují se na celou plochu displeje. Občas je jim však třeba pomoci upravením konfiguračního souboru (platí zejména pro navigační systémy). S velkým rozlišením displeje si však nerozumí hry, které se buďto nespustí vůbec, nebo pouze na polovinu displeje. Navíc díky absenci čtyřsměrného tlačítka je vůbec není snadné ovládat.

Během testování jsme nemohli opomenout ani výkonnost procesoru při přehrávání videa ve formátu DivX bez jakékoliv další komprese pro mobilní zařízení a výsledek nás mile překvapil. Pokud šlo o seriály s délkou 20 minut (45 minut) a velikostí 170 MB (350 MB), přehrávač CorePlayer si s každým poradil naprosto bez trhání. To nastalo ve chvíli, kdy jsme si chtěli pustit delší film. Pak jsme museli ubrat rozlišení a začít s určitou kompresí pro mobilní zařízení.

Displej HTC Touch HD

Aplikace, které nesmějí chybět

Touch HD rozhodně není přístrojem bez chyb, zejména co se týká ovládání. Proto uvádíme krátký seznam aplikací, které se snaží tyto nedostatky napravit.

Tou první je AE Button Plus, který umožňuje nastavit na každé hardwarové tlačítko až tři různé funkce či programy. Nepříliš rozšířenou podporu integrovaného pohybového senzoru pro jiné aplikace výrazně zlepšuje například Gyrator 2, který umožňuje rotaci prakticky každé aplikace ve vámi předdefinovaných situacích.

Na světě je už i program Touch Response, který podle nastavené intenzity zavibruje při každém dotyku displeje. Hodí se zejména při psaní textu, kdy si nejste úplně jisti, zda jste danou klávesu zmáčkli, či nikoliv. Za zmínku rozhodně stojí ještě Second Today přidávající tradiční Today obrazovku k prostředí TouchFLO 3D a třeba Advanced Config, s nímž si můžete vyladit ty nejmenší drobnosti v celém systému.

HTC Touch HD

Finální verdikt

Ani po dlouhodobém testování se nám HTC Touch HD nijak nezošklivil. Naopak jsme našli řadu freeware aplikací, které odstraňují občasné problémy s ovládáním. Za ně může především absence čtyřsměrné klávesy a menší počet hardwarových tlačítek.

Za svoje peníze dostanete výtečný pracovní nástroj a především multimediální monstrum s obrovským displejem a skvělou funkční výbavou. V současné době je to prakticky nejlepší zařízení s Windows Mobile na trhu a opravdového protivníka iPhonu, na kterého si brousí zuby třeba i Nokia 5800 XpressMusic. Škoda jen, že za Touch HD zaplatíte s českou lokalizací a 8GB paměťovou kartou něco kolem 15 tisíc korun.

Nejčtenější

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Další z rubriky

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.