Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U nás jsou nejlevnější MMS v Evropě

aktualizováno 
Ve srovnání cen MMS vycházejí čeští operátoři nejlépe. Eurotel i T-Mobile stanovily cenu jedné zprávy na 10 Kč, zatím bez rozlišení jejího objemu, v Maďarsku stojí velká zpráva až 40 Kč, v Anglii se platí paušálně, rakouský operátor nabídl MMS dočasně zdarma.

Dva čeští operátoři již zprovoznili zasílání MMS zpráv. Cenu jedné multimediální zprávy oba shodně stanovili na 10 korun, ale to je cena zatím pouze zaváděcí, u T-Mobil platí do 10. října letošního roku, Eurotel o změně ceny zatím neuvažuje. Pro využívání této služby nemusíte platit žádné aktivační ani paušální poplatky, u T-Mobile zaplatíte 53 haléřů za potvrzení o doručení zprávy, Eurotel doručenky nezpoplatňuje.

Kolik stojí MMS v zahraničí? Zjistili jsme ceny u mobilních operátorů v Maďarsku, Anglii a Rakousku, kde je v nedávné době také spustili. Maďarský Westel zprovoznil MMS již v polovině května, aktivace služby je zdarma a operátor inkasuje za malou zprávu (do 10 kB), podobně jako naši operátoři, v přepočtu 10 korun, za středně velkou MMS (10 a více kB) si účtuje zhruba 20 korun a za zprávu velkou (30 kB) asi 40 Kč. Podobný model připravuje po desátém říjnu také český T-Mobile - po skončení zaváděcí ceny 10 Kč za jednu MMS budou tyto zprávy rozdělovány do tří kategorií a podle nich také účtovány. V první a nejlevnější skupině budou zprávy velikosti do pěti kB, ve druhé kategorii do 30 kB a nejdražší a prozatím neodesílatelné zprávy více než 30 kB (prozatím dostupné mobily jsou totiž schopné odeslat  zprávu jen do 30 kB). Jak říká ředitel marketingu T-Mobile Jiří Dvorjančanský, operátor počítá s tím, že prostřednictvím technologie MMS bude možné zasílání  většího množství dat. “MMS zprávy budou po konci zaváděcí ceny zpoplatňovány  v několika objemových kategoriích podle  množství informací, které budou obsahovat. V předběžné kalkulaci počítáme s cenovým rozpětím zhruba od pěti do dvaceti korun. Vše záleží na tom, jak velké objemy dat se  budou v jednotlivých kategoriích přenášet,“ dává příklad Dvorjančanský.

Zajímavě se se zaváděcí cenou vyrovnal rakouský operátor A1-Mobilkom. Multimediální zprávy spustil začátkem června, aktivace služby je zdarma a do 1. září nezaplatí jeho zákazníci za odeslání MMS ani Euro. Šalamounské řešení, ve kterém operátor počítá s tím, že si zákazníci zdarma službu oblíbí, přivyknou na ní a MMS se tak velice rychle v Rakousku rozšíří. U nás ovšem musí uživatel zaplatit už za první odeslanou MMS, možná škoda.

U anglického operátora one2one si uživatel  ke svému stávajícímu  tarifu, nebo k předplacené kartě, musí ještě zdarma aktivovat službu MMS, tato aktivace je však podmíněna uzavřením smlouvy  na dobu  minimálně 12 měsíců. Měsíční paušál je potom  v přepočtu zhruba za 950 Kč, ten  obsahuje možnost odesílat  neomezený počet MMS pouze o velikosti 10kB. Na britských ostrovech spustil one2one multimediální zprávy na začátku června.

Z krátkého srovnání vyplývá, že v České republice jsou MMS pravděpodobně zatím nejlevnější (nepočítáme zkušební provoz one2one), ale porovnání bude zajímavější, až T-Mobile najede na objemové účtování. Eurotel totiž zatím pravděpodobně zůstane u stálého poplatku 10 Kč za zprávu. Do cen a zájmu o multimediální zprávy se také výrazně promítnou výsledky dohod o propojovacích poplatcích mezi našimi i zahraničními operátory. Zajímavý je také způsob zpoplatňování informačních MMS. „Informační balíčky budou placeny měsíčními poplatky, nebo si uživatel bude moci objednat a také zaplatit jen jednu zprávu,“ řekl Jan Kučmáš, tiskový mluvčí Eurotelu. Osud multimediálních zpráv máte v rukou vy uživatelé, ale především operátoři, kteří nesmějí službu předražit, a navíc musí nabídnout potřebné spektrum využití MMS.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...Najdete na iDNES.cz