Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U:fonův Fofr internet míří do mobilu. S hlasovým tarifem vyjde na 600 korun

  9:40aktualizováno  9:40
Od zítřka spouští U:fon novou službu, v rámci níž nabídne svůj rychlý mobilní internet i v mobilním telefonu. Zároveň na trh uvede nový elegantně vypadající slider Ubiquam U300.

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona - Čtvrtý český mobilní operátor U:fon zařadil do své nabídky slider Ubiquam U300, který kromě běžné funkce mobilního telefonu může fungovat i jako modem pro připojení k U:fonovu Fofr Internetu | foto: Jan Lodl, Mobil

Čtvrtý český mobilní operátor U:fon si s připojením k internetu přes mobil dal trochu na čas. Navíc až dosud jeho telefony nepodporovaly technologii EV-DO, takže nabízely připojení pouze nízkou rychlostí. Pokud se chtěl někdo připojit pomocí U:fonovy rychlejší datové sítě, musel s sebou nosit navíc modem.

Od 5. Listopadu 2008 ale tohle omezení padá, U:fon totiž do své nabídky zařadil nový tarif Za 600 Datafon, který v sobě zahrnuje i neomezené připojení k internetu prostřednictvím technologie CDMA EV-DO Rev. 0, která nabízí teoretické rychlosti 2,4 Mb/s, v praxi obvykle kolem 600 kb/s.

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

K tomu všemu přitom stačí uživateli jediný přístroj, nabídku totiž zároveň doplňuje telefon Ubiquam U300. Ten dokáže pracovat s oběma sítěmi, které U:fon provozuje, tedy 1x RTT pro přenos hlasu a EV-DO pro rychlé datové přenosy (byť jen Rev. 0). Podobně jako v případě kombinace GSM a HSDPA tak stačí uživateli k rychlému připojení k internetu i k telefonování jediný přístroj.

Za 600 volání zdarma, SMS za 1,19 Kč a rychlá data

Nový U:fonův tarif v podstatě kopíruje strukturu již dříve představeného tarifu Za 300. Ten při měsíčním paušálu 300 Kč nabízí volání a SMS do vlastní sítě zdarma. Mimo vlastní síť za přijatelných 3,90 Kč za minutu. Za prvních 250 SMS zaplatí uživatel 1,19 Kč, další SMS pak stojí 1,50 Kč.

U:fon Za 600 Datafon
Měsíční paušál  600 Kč 
Volání a SMS v síti U:fon  0 Kč
Volání do ostatních sítí v ČR  3,90 Kč
SMS do ostatních sítí v ČR (prvních 250 / další SMS)  1,19 Kč / 1,50 Kč
Připojení k internetu  Fofr Internet neomezeně
   

Nový tarif Za 600 Datafon nabídne za paušál 600 Kč měsíčně volání za stejné ceny, ale k tomu navíc neomezené připojení k U:fonovu Fofr Internetu. Tím smazává U:fonův mobilní internet nevýhodu v podobě pomalého připojení přes technologii 1x RTT u původních telefonů.

Překvapivě hezký slider

Telefony určené pro technologii CDMA přece jen designem a vybavením za současnými telefony standardu GSM trochu zaostávají. U ubiquamu většinu uživatelů okamžitě upoutá anténa, která se už dnes u GSM telefonů nevidí. Jinak ale nevypadá Ubiquam U300 na první pohled úplně špatně.

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Příjemné rozměry (99 x 48 x 24,1 mm) jsou podtrženy relativně velkým TFT displejem s rozlišením 176 x 220 bodů a 262 tisíci barev. Při pohledu na telefon, jeho systémový konektor i baterii si nelze nevybavit některé starší GSM přístroje korejské produkce. Standardně dodávaná Li-Pol baterie by měla vydržet 200 minut hovoru, případně 160 hodin ve stand-by režimu.

Cena telefonu Ubiquam U300 
Tarif Závazek Cena 
nedotovaný   0 měsíců  3 500 Kč
Za 100 24 měsíců 2 500 Kč
Za 300 24 měsíců 1 750 Kč
Za 600 Datafon 24 měsíců 1 000 Kč
 

Ve výbavě telefonu nechybějí ani věci, které se ještě před nedávnem u U:fona zdály nedostupné. Například 1,3Mpx fotoaparát, přehrávač MP3 (bohužel bez slotu pro paměťovou kartu), kalendář a budík. Mimochodem, zejména tyhle dvě položky menu známe z GSM opravdu důvěrně. Přístroj nabídne také vícepoložkový telefonní seznam, přičemž každý z 500 kontaktů může mít až 4 telefonní čísla a e-mail.

Pravda je, že když Ubiquam U300 vezmete do ruky, působí opravdu hodně plastově a ani dílenské zpracování úplně neohromí. Na druhou stranu, po zkušenostech s Nokií N96, která stojí téměř pětkrát tolik, se ani nedivíme. U:fon nabídne tento přístroj za nedotovanou cenu 3 500 Kč.

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

V případě uzavření závazku na 24 měsíců s tarifem Za 100 (měsíční paušál 100 Kč) přijde na 2 500 Kč. S tarifem Za 300 (300 Kč měsíčně) a dvouletou smlouvou přijde U300 na 1 750 Kč a konečně s novým tarifem Za 600 Datafon zaplatí zákazník ochotný podepsat dvouletý závazek 1 000 Kč.

Na internet z telefonu i počítače

Bohužel tarif Za 600 Datafon není možné využít pro kombinaci telefonu a USB modemu. Pro jeho využití si tak budou muset zájemci pořídit nový telefon Ubiquam a připojovat se výhradně přes něj.

Pro propojení s počítačem lze použít standardně dodávaný datový kabel, telefon ale nabídne i podporu Bluetooth (opět u U:fona zřejmě poprvé). Takže spojení s počítačem může být i bezdrátové, je ale potřeba počítat s tím, že Bluetooth omezí rychlost připojení na zhruba 500 Kb/s.

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona Ubiquam U300 - telefon s rychlým internetem od U:fona

Navíc je Ubiquam vybaven také prohlížečem NetFront, který je opět uživatelům mobilních telefonů dobře známý. Ten umožňuje také připojení prostřednictvím EV-DO, bohužel naráží na malou operační paměť telefonu. Ta způsobuje, že se náročnější stránky nezobrazí. O to větší škoda, že přístroji chybí podpora Javy, která by umožnila instalaci třeba Opery Mini.

Není to HSDPA, ale lepší než EDGE

Je jasné, že Ubiquam U300 náročnějšího fanouška manažerských přístrojů asi nenadchne. Přece jen, dnes jsou uživatelé z GSM sítí zvyklí na trochu víc. Na druhou stranu, Ubiquam nevypadá úplně špatně a nabídne přesně ty funkce, které řadě lidí stačí – volání, SMS, foťák a internet.

Z tohoto pohledu je to od U:fona poměrně chytrý tah. Navíc jeho připojení nabízí výrazně vyšší rychlost než EDGE. Vzhledem k tomu, že Telefónica O2 o rozšiřování 3G/HSDPA sítě zatím jen mluví, nabízí U:fon lepší pokrytí při o něco nižší rychlosti.

Jistě, ještě je tu CDMA síť O2, ale tam je uživatel nucen nosit externí modem, a hlavně, nemůže mít za jediný paušál neomezené datové připojení doplněné hlasovým tarifem. Teď ještě aby se U:fonovi podařilo doladit síť a nedávné problémy se neopakovaly častěji (více čtěte zde).

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

To by byl obchod roku. Vodafone potvrdil, že se zajímá o koupi UPC

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone oficiálně potvrdil, že začal jednání o části společnosti Liberty Global, jejíž součástí je česká pobočka...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

Najdete na iDNES.cz