Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U:fon spouští hlasové služby. Zákazníkům nabídne digitální vysílačky

  13:14aktualizováno  13:14
Čtvrtý český mobilní operátor U:fon spustil celoplošnou službu digitálních vysílaček na bázi technologie Push-to-Talk (PTT). Udělal tím první krok k nabídce mobilních hlasových služeb.

ZTE G420 - Nový mobilní telefon standardu CDMA určený pro službu U:fonova vysílačka | foto: Jan Lodl, Mobil

Novinku oznámil operátor na dnešní tiskové konferenci s tím, že je určena především firemním zákazníkům. Kromě hlasu nabídne operátor v rámci nové služby i možnost připojení k internetu.

U:fonova vysílačka Nepřehlédněte
U:fon představil dvě nová zařízení

Četnost ani délka hlasových hovorů fungujících na principu vysílaček (vždy mluví pouze jeden účastník hovoru) není nijak omezena. Zákazníci navíc mohou takto komunikovat s celou skupinou účastníků zároveň. Přitom výhodou služby U:fonova vysílačka je to, že jde skutečně o vysílačky - uživatel tedy nemusí složitě vytáčet číslo a funguje hlasitý odposlech. I když totiž většina mobilních operátorů nabízí volání v rámci firemní VPN zdarma nebo za poměrně nízký poplatek, pro práci v terénu se klasický mobil příliš nehodí.

Cena je lákavá, zařízení drahá

Cena za službu se liší dle rozsahu jejího použití; za celoplošnou variantu si operátor účtuje 595 korun měsíčně, regionální varianta je o 119 korun levnější (476 korun). V obou případech lze k hlasovým službám objednat i přístup na internet za 178,50 korun.

ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

Limitující však budou ceny nových přístrojů; vysílačka ZTE G420 vyjde na 5 999 korun se smlouvou na dobu neurčitou, se závazkem na 24 měsíců zákazníci zaplatí 3 499 korun v případě celoplošné varianty služby, resp. 4 499 korun u regionální varianty. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH. Je pravda, že cena terminálů podobné technologie Tetra je řádově vyšší.

Vysílačky kontroluje dispečink

Služba umožňuje mimo jiné skupinové hovory, osobní hovory, prioritizaci služeb či nastavování skupin. Skládá se ze tří základních komponent: on-line dispečinku, manažerské aplikace a uživatelského terminálu.

Manažerská aplikace umožňuje správu "vysílačkového parku", včetně tvorby číslovacího plánu či vytváření a změny struktury komunikačních skupin. Aplikace umožňuje i záznam hovorů s historií operace nebo sledování dostupnosti jednotlivých uživatelů.

On-line dispečink pak umožňuje řídit komunikaci přes webové rozhraní, poslouchat a aktivně vstupovat do probíhajících hovorů.

Jako koncové zařízení nabízí U:fon mobilní telefon ZTE G420 podporující funkci vysílačky, hlasovou a datovou komunikaci. Telefon nabídne barevný displej s 65 tisíci barvami a rozlišením 128 x 128 bodů, polyfonní vyzvánění či seznam na 300 kontaktů. Pro připojení k internetu podporuje rychlost 80 Kb/s.

Přístroj má zvýšenou odolnost proti pádům, nárazu a proti agresivnímu prostředí (prach, vlhkost atp.) V pohotovostním režimu by měl s Li-Ion aakumulátorem o kapacitě 1 700 mAh vydržet až 200 hodin. Přitom jak bývá u čínských telefonů dobrým zvykem, součástí dodávky jsou dvě baterie. ZTE G420 má rozměry 148 x 27 x 53 mm při váze 145 gramů. Ve výbavě nechybí ani jednoduchý kalendář, budík, kalkulačka nebo stopky.

U:fon není první

U:fonova vysílačka je založena na technologii Push-to-Talk, která je dostupná v rámci sítě po celé ČR. Ta umožňuje oboustrannou komunikaci mezi dvěma a více vysílačkami současně. Nemá jít přitom o snahu nahradit klasické telefony, ale nabídnout další možnost, jak úsporně komunikovat s více osobami najednou.

Nová služba funguje na platformě systému GoTA (Global Open Trunking Application), kterou dodalo – tak jako zbytek síťové infrastruktury – ZTE Corp.

ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

Stejná technologie je už od roku 2004 využívána v Norsku, Rusku, Malajsii nebo Číně. Na rozdíl od běžných vysílaček zaručuje vysokou přenosovou kapacitu a bezpečnost komunikace bez rušení jinými uživateli. K přenosu hlasu je totiž používána technologie CDMA, nejde tedy o spojení, do kterého se může přihlásit teoreticky kdokoli.

Technologii PTT nabízí v Česku i O2, ovšem na bázi GSM (přesněji GPRS/EDGE/3G). Podobně jako v případě GSM u O2, i U:fonovy telefony by měly v blízké budoucnosti nabídnout i běžné hlasové hovory či SMS.

S U:fonem si zavoláme již brzy

O startu mobilních hlasových služeb se mluví prakticky od samého startu U:fona. Nyní se zdá, že mobilní hlasové služby už jsou skutečně na dosah. U:fon je poměrně intenzivně testuje a my je měli možnost krátce vyzkoušet. Dalším potvrzením toho, že k jejich komerčnímu spuštění dojde už brzy, je i dnes ohlášená služba celoplošných digitálních vysílaček.

Ty totiž používají běžný CDMA mobilní telefon ZTE G420, který mimo jiné podporuje i službu PTT. Zpřístupnění hlasových služeb či třeba SMS na těchto telefonech je pak spíše otázkou politického rozhodnutí než technologie. Zástupci U:fona ale opakovaně zdůrazňují, že ke spuštění mobilních hlasových služeb chtějí sáhnout až v okamžiku, kdy budou garantovat dostatečné pokrytí.

Plány na další rok

Kromě ohlášení nové služby digitálních vysílaček odhalil U:fon i své plány na příští rok. Ty na tiskové konferenci představil nový generální ředitel Peter Hall, který v této funkci nahradil Luboše Borika. Ten zůstává ve společnosti MobilKom a.s (která U:fona provozuje) na pozici předsedy představenstva. Peter Hall ohlásil záměr U:fona dosáhnout do konce roku 2008 pokrytí 95 % populace. Právě rozšíření pokrytí je podmínkou toho, aby mohl U:fon spustit plnohodnotné mobilní hlasové služby.

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon chce - podle slov svého generálního ředitele - pracovat i na zlepšení péče o zákazníky tak, aby se stal během letošního roku nejpreferovanějším poskytovatelem mobilního internetu. To je na konkurenčním českém trhu skutečně odvážné prohlášení.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Vodafone bude mít dočasné vedení. Báča opouští post generálního ředitele

Šéf českého Vodafonu Jiří Báča

Vedení českého Vodafonu čeká po necelém roce opět změna. Jiří Báča, který firmu vedl od loňského února, totiž k 15....

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz