Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Typy displejů pro PDA (1)

aktualizováno 
V dnešním technickém článku si povíme o jednotlivých typech používaných displejů u kapesních počítačů. Stručná charakteristika, výhody, nevýhody a použití. Každý se rád dozví o pojmech, které tak často slýchává, ale neví co přesně znamenají…

Každý, kdo se alespoň trochu motá kolem kapesních počítačů, notebooků a všech zařízení používaných pro práci v terénu, resp. mimo kancelář, si zcela jistě všiml rozdílů mezi jednotlivými typy displejů jednak konkurenčních firem, jednak i rozdílu patrného mezi jednotlivými typy a dobou výroby daných zařízení.

Hlavními typy displejů používaných v PDA jsou technologie od TN a STN k TFT a od transmissive po reflective.

Kapesní PDA potřebují na rozdíl od stolních počítačů malé, tenké, lehké, dotykové, dobře čitelné displeje s malou spotřebou.

Displeje jsou založeny na technologii LCD displejů (liquid crystal display). Tato technologie je založena na bázi dvou skel, mezi nimiž je vrstva tekutých krystalů. Na sklech jsou polepy, které slouží jako póly pro připojení napájecího napětí. Po přivedení napětí se krystaly, které jsou různě chaoticky rozděleny po celé ploše, uskupí do jednoho směru. Tím může dojít po průchodu světla přes polarizační filtr k jejich zviditelnění pod určitým úhlem světla. Nakonec se objevilo, že pro jeden bod je lepší, když jsou molekuly stočeny, což umožní lepší kontrast .Toto jsou displeje nazývané TN (twisted nematic), krystaly jsou stočeny na 90% a kontrast se zlepšuje. Pro ještě lepší kontrast jsou krystaly stočené na 140% a tento typ displejů se nazývá STN (super twisted nematic). U těchto displejů je kontrast ještě o něco lepší a čitelnost takového displeje je možná prakticky ze všech možných úhlů pohledu. Dosud byla řeč o klasických černobílých nebo šedivých displejích. Nyní se však dostáváme k displejům barevným.

Barevné displeje jsou tzv. aktivní a pasivní. Aktivní displeje jsou zhotoveny z tenkého filmu tranzistorů tvořící masku, které ovládají vlastní TFT vrstvu. Tato technologie umožňuje ostřejší a čistší obraz, ale nevýhodou je malý vyzařovací úhel, tj. tyto dobré parametry jsou pozorovatelné pouze v malém úhlu pohledu na displej. Naproti tomu pasivní displeje jsou vyráběny technologií, kdy každý pixel je řízen vlastním tranzistorem a využívají síť horizontálních a vertikálních drátů v displeji. Toto řešení musí používat větší obnovovací frekvenci zobrazování displeje a je tím také náročnější na energii. Vyváží to ovšem fakt většího pozorovacího úhlu.

  • Aktivní displej

Např. CASIO u svých Pocket PC používá aktivních displejů s rozlišením 320x240 pixelů. Tento displej má přes 200.000 tranzistorů v matici, což je mnohem levnější pro výrobu než při použití aktivního displeje. Tyto displeje se nazývají FSTN (film super twisted nematic).

  • Pasivní displej

U pasivních displejů se používá dvou technologií DSTN a CSTN.

DSTN (double-layer super twisted nematic) je technologie využívající dvou zobrazovacích vrstev. To umožní vyřešit problém se zobrazováním barev u klasických STN displejů. Stále je však DSTN v zobrazení stejně ostrý jako STN displej.

CSTN (color super twisted nematic) je technologie vyvinutá firmou Sharp a používají jí PDA typu HP Jornada 525. CSTN byly vyvinuty jako alternativa k aktivním displejům. Mají srovnatelnou kvalitu podání barev a jejich pozorovací úhel je totožný.

 

Zviditelnění údajů na displeji:

Tyto technologie nám umožní zobrazit údaje na displeji, ale vůbec bychom je neviděli, nebo velice špatně. K tomu, abychom je byli schopni vidět, se používají dvě technologie prosvícení, neboli zviditelnění.

Jedna technologie se nazývá transmissive, což je klasické podsvícení displeje (notebooky, skoro všechny Pocket PC, Palm IIIc, Visor Prism, SONY Clie, atd.). K prosvětlení displeje a vlastních barevných displejů se používá svítících fólií, zářivek a podobných světlo vydávajících zdrojů. Tyto displeje jsou proto hodně náročné na energii a mají velkou spotřebu. Mají však dobrou čitelnost v interiéru, za šera a v noci. Horší je to venku, hlavně na přímém slunci.

Druhá technologie se nazývá reflective a využívá zadní strany displeje jako odraznou desku při dopadajícím světle. Čím více světla na displej dopadá, tím je lépe čitelný, tím více světla se odráží od zadní reflexní vrstvy. Tudíž na slunci a denním světle nepotřebuje žádné zvláštní podsvětlení. K tomu, abychom si na takovém displeji něco přečetli v noci či za šera, je nutné zadní podsvícení, které je obdobné podsvětlení u transmissive displejů. Tyto displeje jsou použity např. u zařízení Compaq iPaq a Palm m505.

Nyní se již pomalu začíná používat technologie transflective, což je kombinace obou výše zmíněných technologií. Z každé technologie si bere to nejlepší, tj. dobrou čitelnost reflektivních displejů na slunci a skvělé podsvětlení za šera a v noci od technologie transmissive displejů.Témata: film, Palm, Casio, Notebook, Sharp, Sony

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Čínský gigant upřednostní Evropu. Unikátní Find X do USA nepošle

Oppo Find X zaujme vysouvacím středem s fotoaparáty

Oppo Find X bezpochyby patří mezi nejzajímavější letos uvedené smartphony. Mezi jinak trochu nudnými plackami vyčnívá...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Najdete na iDNES.cz