Týden s TomTom Route Plannerem (3)

Dnes se podíváme detailněji, jak program pracuje a jak se dá použít pro plánování cesty. Program budeme demonstrovat na platformě PocketPC, která je vemi povedená. Pozor - verze se liší podle operačního systému - zítra si něco povíme o odlišnostech aplikace dle platforem.

 

Základní zobrazení Route Planneru

Mapa je v základním zobrazení detailní, barevná a poměrně rychle se vykresluje (tedy na PocketPC - viz zítřejší pokračování o odlišnostech verzí).

Ovládací prvky mapy jsou:
- zvětšovací lupa vpravo (táhlem zmenšujete/zvětšujete zobrazení)
- přepínač zobrazení vlevo nahoře (mapa, mapa a trasa, trasa)
- měřítko - vpravo nahoře (zobrazuje aktuální měřítko mapy dle zvětšení)
- ikony a menu v dolní liště (ikona vpravo je pro vyhledávání a vlevo od ní pro plánování trasy)
- klik do mapy vyvolá informativní modré okno se jménem ulice, názvem silnice či sídla

Úroveň detailu řídíte povelem DETAIL z menu VIEW - můžete měnit detail zobrazení silnic, měst a městských čtvrtí. V menu je i povel na výběr mapy, máte-li jich nainstalováno víc.

Na mapě si můžete nechat zobrazit i vrstvy (overlays) - k dispozici jsou vrstvy s nádražími a letišti, další si můžete vytvořit (třeba hrady a zámky apod.) - za tímto účelem je v programu i editor ikon použitých ve vrstvách.

Preference a vyhledávání

Preference jsou poměrně bohaté, ale taky se liší dle systémů. Na PocketPC můžete zvolit délkovou jednotku (km či míle), použitý font, barevné schéma, charakter zobrazení názvů měst a silnic. Na kartě instrukcí nastavíte, jak chcete nechat zobrazit plán trasy (dle míst, silnic, kompletní apod.). Karta Columns vás pak vybídne k další precizaci tohoto nastavení. Poslední karta slouží k nastavení vaší GPS jednotky.

Máte-li vše dobře nastaveno, můžete se pokusit najít nějaké sídlo přes ikonu FIND ve spodní liště. Píšete znaky a program vám postupně nabízí dostupné možnosti. Ty se zpřesňují s počtem napsaných znaků. Nabízené město program přibližně zobrazuje na malé mapce.

Plánování cesty

Nyní již můžeme přikročt k plánování cesty. Potřebujete zadat, pochopitelně, místo odjzdu a příjezdu - vyhledává se podobně jako v obrazovce pro hledání. Můžete si zde ale vložit ještě další čtyři průjezdní místa, to znamená sídla, přes která musí vést vaše trasa (jedete třeba na služební cestu a budete ještě v jiných městech brát kolegy).

Máte-li vše dobře nastaveno, zmáčknete OK a program se přepne do obrazovky přípravy a výpočtu trasy - průběh tohoto hledání můžete sledovat a kontrolovat na displeji - vidíte jednak průběh v sloupcovém grafu i v číslených veličinách a můžete sledovat i vypočtený průběh trasy na malé mapce.

Jak dlouho takovýto výpočet trvá ? Různě - čas je závislý na délce a složitosti trasy a taky na úrovni detailu mapy, kterou jste si nahráli do svého PDA. A taky pochopitelně na platflormě - zítra si tedy trošku otestujeme i rychlost plánování trasy na jednotlivých platformách.

Trasa - výsledek

Po vypočtení trasy se vám zobrazí na displeji výsledek výpočtu - přes rozbalovací menu vlevo nahoře si můžete nechat trasu zobrazit jako:
- mapu (se zobrazením trasy, startu, cíle i průjezdních míst)
- tabulkový popis trasy (s údaji, které máte nastaveny v preferencích)
- kombinaci mapy a tabulky trasy (obě poloviny lze mezi sebou prohazovat)

Máte-li GPS modul, můžete si průběh jízdy nechat zobrazovat na displeji včetně hlášení dalších průjezdních míst.

 

Zítra se podíváme na odlišnosti Route Planneru na jednotlivých platformách, podrobíme program i několika testům ze znalostí českých silnic a aktuálnosti mapových dat!